Środa 16 Października 2019r. - 289 dz. roku,  Imieniny: Ambrożego, Florentyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.07.18 - 13:14     Czytano: [700]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 7-8/2018 - Zapraszamy do lektury


Przedstawiamy podwójny, wakacyjny numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Przygotowaliśmy w nim mnóstwo tekstów do czytania podczas letniego odpoczynku. Piszemy m.in. o zagranicznych mediach na polskim rynku, sytuacji w Narodowym Teatrze Starym, wspominamy Irenę Szewińską i Elżbietę Czyżewską, zapraszamy do odwiedzenia Starego Sącza, Szczyrzyca i Gdyni. Lipcowo-sierpniowy „Wpis” to prawie 100 stron interesującej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Zagraniczne media rok w rok wyciągają z Polski miliardy” – Leszek Sosnowski pisze o obecności zagranicznych mediów na polskim rynku i wynikających z tego konsekwencjach.
● „Z płonącego Doniecka i Ługańska do wsi pod Krakowem” – poruszająca historia Polaków z ogarniętego wojną Donbasu, którzy znaleźli nowy dom w Polsce.
● „Anarchia w teatrze za pieniądze podatnika” – Leszek Sosnowski rozmawia z byłym dyrektorem artystycznym Narodowego Starego Teatru w Krakowie Janem Polewką.
● „Nie dajcie się bałamucić, twórzcie dla normalnych Polaków!” – apel Leszka Sosnowskiego do rady artystycznej Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
● „Rzymianie patrzyli sędziom na ręce” – rzymskie sentencje źródłem życiowej i politycznej mądrości.
● „Filary niepodległości: praca organiczna, odwaga w boju i szczerość wypowiedzi” – prof. Andrzej Nowak o swojej najnowszej książce „Filary niepodległości”.
● „Od uwielbienia do zapomnienia” – wspomnienie o popularnej i cenionej niegdyś aktorce Elżbiecie Czyżewskiej.
● „Zapamiętana jako wzór pracowitości, sukcesu i skromności” – przypominamy postać i sportowe osiągnięcia zmarłej niedawno wybitnej lekkoatletki Ireny Szewińskiej.
● „’Św. Urszula’ dla polskiej armii” – 79 lat temu, 18 czerwca 1939 r., na krakowskich Błoniach odbyło się przekazanie Wojsku Polskiemu samolotu sanitarnego o nazwie „Św. Urszula”.
● „30 tysięcy niemieckich srebrników za znieważenie Antoniego Macierewicza” – Adam Sosnowski o atakach na byłego ministra obrony i wieloletniego bojownika o niepodległość.
● „Wakacje ze św. Janem Pawłem II” – przypominamy gdzie i jak podczas lata odpoczywał polski papież.
● „Najstarsze nuty w Polsce” – artykuł o małopolskim Starym Sączu i odbywającym się tam od 40 już lat Festiwalu Muzyki Dawnej.
● „Walka o odwieczne wartości na Starym Kontynencie” – wspólnota europejska musi się opierać na Bogu, wierze i wartościach chrześcijańskich.
● „Amerykanie nie godzą się, by Unia ich ciągle ogrywała” – USA wprowadzają cła na handel z Europą, Chinami i innymi krajami świata.
● „Wojsko nasze zredukują, arsenał zniszczą, wolność druku obalą” – druga część artykułu o stosunku carycy Katarzyny II i Rosji do Polski i Konstytucji 3 Maja.
● „Rycerz i poeta” – sylwetka Wespazjana Kochowskiego, XVII-wiecznego poety, pisarza i rycerza.
● „65 lat Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni” – przedstawiamy historię i dzień dzisiejszy interesującej gdyńskiej placówki muzealnej, prezentującej dzieje polskiej Marynarki Wojennej.
● „Burzliwe dzieje klasztoru i gospodarstwa cysterskiego” – historia słynnego opactwa cystersów w małopolskim Szczyrzycu, istniejącego od XIII w.
● „Podróż na Kamczatkę brygadiera Kopcia (2)” – druga część artykułu o przygodach uczestnika powstania kościuszkowskiego, brygadiera Józefa Kopcia.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. jezuita domaga się prawa do aborcji, Amnesty International traci wolontariuszy i ataki na Kościół w Nikaragui.
● Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: nowości książkowe naszego wydawnictwa oraz wakacyjny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Października 1978 roku
Polski metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła został papieżem - przyjął imię Jan Paweł II.


16 Października 2004 roku
Zmarł Tomasz Strzembosz, polski historyk, honorowy przewodniczący ZHR (ur. 1930)


Zobacz więcej