Piątek 19 Stycznia 2018r. - 19 dz. roku,  Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.11.17 - 12:44     Czytano: [201]

Franciszek Kowalski


Polski poeta

W ostatnim tygodniu października, obchodzony jest Dzień Polskiej Poezji. Towarzystwo Historyczne Renesans ze Skarżyska- Kamiennej, urządziło wieczorek literacki, poświęcony zapomnianym już polskim poetom. Wśród nich był Franciszek Kowalski. Warto jest zatem przypomnieć jego życiorys.

Franciszek Kowalski urodził się dnia 21 marca 1799 roku, w Pawołoczy. Zmarł on dnia 10 października 1862 roku w Kijowie. Zasłynął on w historii Polski jako pamiętnikarz, poeta, pedagog oraz tłumacz.

Pierwsze nauki


Początkowo edukację swą pobierał w Liceum Krzemienieckim. Właśnie wtedy w czasach szkolnych zajął się przekładami dzieł Moliera. W roku 1824, wyprowadził się do Warszawy, gdzie żył jako guwerner. W dwa lata później, został nauczycielem języka i literatury polskiej w szkole wojewódzkiej w Szczebrzeszynie.

Patriota i powstaniec

W okresie zrywu listopadowego rozpętanego roku 1830, Kowalski wstąpił do 16 Pułku Piechoty. Z czasem przeniósł się do Legii Litewsko- Wołyńskiej, tuż po jej utworzeniu. W okresie powstańczych walk oblężniczych w Zamościu, był podporucznikiem i zarazem dowódcą plutonu w szwadronie kpt Michała Gołębiowskiego. Po poddaniu się zamojskiej twierdzy, przebywał do września 1832 roku, w niewoli w Kamieńcu Podolskim.

Na wolność

Po uwolnieniu przeniósł się do Galicji, gdzie pracował jako guwerner. W 1849 roku, został archiwistą w Tulczynie w majątku rodu Potockich. W 1861 roku, przeniósł się do Czerniatyna leżącego koło Baru..Rok później, wyjechał na kurację do Kijowa, gdzie zmarł podobno na atak serca. W jego zbiorach literackich znamy takie utwory jak „Tam na błoniu błyszczy kwiecie” oraz „Maliniak”.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Stycznia 1993 roku
Polska ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka


19 Stycznia 1943 roku
Urodziła się Janis Joplin, znana amerykańska piosenkarka. Żyła tylko 27 lat


Zobacz więcej