Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.04.07 - 14:08     Czytano: [1846]

Znacząca instytucja

Biblioteka Narodowa stanowi znaczący ośrodek wspierający ministerstwo kultury w ramach propagowania szeroko rozumianej kultury. Ta instytucja udostępnia cyfrowe wersje książek, czasopism, organizuje prestiżowe wystawy. Od dziś do 13 maja br. możliwe będzie obejrzenie właśnie takiej wystawy pt. "Villa Laurentina. Arcydzieło epoki stanisławowskiej".

Przyszłość Biblioteki Narodowej w erze bibliotek cyfrowych była tematem wczorajszego spotkania w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wiceministra Tomasza Merty z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dr Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej. - W tej chwili staramy się odbudować pozycje bibliotek publicznych i staramy się wspierać z pomocą Biblioteki Narodowej biblioteki publiczne w całym kraju - podkreślił wiceminister Tomasz Merta. Jak dodał, to m.in. sprawia, że Biblioteka Narodowa obok Instytutu Książki odgrywa szczególna rolę w pracach rządowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie ogranicza się ona tylko do funkcji Biblioteki Narodowej, ale jest też miejscem, w którym wypełniane są podstawowe funkcje ministra kultury. Wiceminister podkreślił jednocześnie, że prowadzony jest program operacyjny zmierzający do przekazania pieniędzy bibliotekom publicznym i wojewódzkim na zakup nowości bibliotecznych. Biblioteka Narodowa dodatkowo prowadzi program operacyjny wspierania polskich czasopism zajmujących się problematyką szeroko pojętej kultury.
Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski poinformował, że Biblioteka Narodowa, oprócz udostępniania w internecie wersji cyfrowych książek i czasopism, będzie udostępniać również swoje zbiory ikonograficzne i muzykalia. Ważne jest, jak zaznaczył dyrektor Makowski, przetworzenie dokumentacji piśmiennej na cyfrową, która daje rękojmię, że te zbiory przetrwają. Wczoraj miało również miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Villa Laurentyna. Arcydzieło epoki stanisławowskiej" w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, którą można oglądać do 13 maja bieżącego roku.

Jacek Sądej
Nasz Dziennik

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1921 roku
Państwa zwycięskie w I wojnie światowej ustaliły wysokość reparacji wojennych na Niemcy.


27 Kwietnia 1521 roku
Zmarł Ferdynand Magellan, żeglarz i odkrywca.


Zobacz więcej