Środa 20 Czerwca 2018r. - 171 dz. roku,  Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.06.17 - 10:32     Czytano: [553]

Dział: WPiS

CZERWCOWY NUMER WPiS 6/2017

Jest już dostępny czerwcowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W nim zaś jak zwykle wiele ciekawych i aktualnych artykułów, wywiadów i tekstów. W tym miesiącu piszemy m.in. o kryzysie imigracyjnym, rocznicy objawień fatimskich i kwestii płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

W bieżącym numerze:

● KRRiT potwierdza: płacimy dwa abonamenty! – Leszek Sosnowski pisze o patologiach związanych z płaceniem (i niepłaceniem) abonamentu radiowo-telewizyjnego, podaje też sposoby rozwiązania tego bolesnego dla TVP problemu.

● Odpowiedzią może być tylko autentyzm i siła naszej wiary – rozmowa z dyrektorem polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, autorem wydanej właśnie książki „Imigranci u bram”, ks. prof. Waldemarem Cisło.

● W Holandii dzieci uczą się głównie o islamie i hinduizmie – rozmowa z bp. dr. Everardem de Jongiem, sufraganem holenderskiej diecezji Roermond, o tragicznej sytuacji Kościoła katolickiego w Holandii.

● Niechaj zmartwychwstaną i Polacy – Leszek Sosnowski przypomina akty poświęcenia Kościoła i Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, ten z 1946 i ten najnowszy, z 2017 r.

● Portugalczycy i Polacy, wypełnijmy misję, jaką bóg złożył w nasze ręce! – homilia bp. Virgílio do Nascimento Antunesa z Portugalii wygłoszona 6 czerwca 2017 r. w Zakopanem w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach podczas Mszy św. i odnowienia aktu poświęcenia Kościoła i Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

● Osiemdziesiąt mieć lat to nie grzech! – Jolanta Sosnowska przedstawia sylwetkę Jana Pietrzaka, znanego i popularnego artysty kabaretowego, z okazji jego 80. urodzin.

● Nie wszyscy, którzy Polskę zamieszkują, Polskę lubią – autor monumentalnego cyklu „Dzieje Polski”, prof. Andrzej Nowak opisuje źródła, z których wypływała wielkość Rzeczypospolitej w XIV i XV w., w czasach Kazimierza Wielkiego i pierwszych Jagiellonów.

● KE umarza najbogatszym gigantyczne długi – z posłem Januszem Szewczakiem o dziwnych finansowych zasadach panujących w Unii Europejskiej rozmawia Leszek Sosnowski.

● 127 krajów uwieczniło na znaczkach św. Jana Pawła II – rozmowa ze znanym teologiem ks. prof. Waldemarem Chrostowskim o jego filatelistycznej pasji i największym na świecie zbiorze znaczków poświęconych polskiemu papieżowi.

● Mniej i bardziej znane twarze Naczelnika – przybliżamy wystawę pt. „Twarze bohatera” poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, prezentowaną w krakowskich Sukiennicach.

● Tu czuje się, że Bóg nie zapomniał o człowieku – korespondencja z sanktuarium maryjnego w Lourdes, w którym w tym roku świętowano setną rocznicę objawień fatimskich.

● #Dziedzictwo. Wielka wystawa narodowa – Leszek Sosnowski rozmawia z wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzejem Szczerskim o przygotowywanej przez MN spektakularnej wystawie zatytułowanej #Dziedzictwo.

● Znów z ziemi obcej do Polski… – w setną rocznicę utworzenia przypominamy historię Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.

● Władysława Reymonta perypetie z „Chłopami” – przedstawiamy historię powstania noblowskiej powieści Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”.

● Komu Bóg włożył polskie serce w piersi, a polskie słowo w usta… – druga część opowieści dr Justyny Chłap-Nowakowej o poecie i działaczu społecznym Stanisławie Jachowiczu.

● Zesłańcy Jan, Ignacy i Stanisław – kolejna część artykułu o losach syberyjskich zesłańców z rodziny Witkiewiczów.

● Pierwsza wybitna polska tenisistka nie miała błękitnej krwi – przypominamy sylwetkę znanej przedwojennej polskiej tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej.

● Anioł w piekle Auschwitz – opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej, heroicznej położnej, która w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau przyjęła 3 tys. porodów.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, nieobecnych w innych mediach, a w nim m.in. Amazon otworzył najnudniejszą księgarnię stacjonarną świata, Państwo Islamskie traci władzę w Ar-Rakka i nowe przypadki polio w Syrii.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, letni wiersz Leszka Długosza i książkowe nowości naszego wydawnictwa.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Czerwca 1877 roku
Alexander Graham Bell zainstalował pierwszy na świecie telefon.


20 Czerwca 1940 roku
Polski okręt podwodny "Wilk" zatopił na Morzu Północnym niemiecki okręt podwodny "U-102".


Zobacz więcej