Środa 16 Października 2019r. - 289 dz. roku,  Imieniny: Ambrożego, Florentyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.03.17 - 18:06     Czytano: [1212]

Uwaga! Fałszywe maile


W sieci krąży kolejna seria fałszywych maili. Oszuści podawali się już za Pocztę Polską, Energę czy firmę kurierską. Tym razem podszywają się pod dostawcę internetu Netię.

Korespondencja rozsyłana przez oszustów łudząco przypomina tę, którą wysyła operator. Znajduje się w niej faktura, którą rzekomo mamy opłacić. Klikając w nią możemy narazić się na instalację szkodliwego oprogramowania na naszym komputerze.

Treść maila, który ląduje w naszej skrzynce, jest niemalże identyczna z tą, wysyłaną od Netii. Prawdopodobnie została przekopiowana z prawdziwej faktury jednego z klientów. Również numer rachunku należy do tych, z których korzysta operator.


Korespondencja jest „spersonalizowana”. Nazwa odbiorcy zarówno w polu „do” jak i w nagłówku „dane klienta” jest inna dla każdego odbiorcy i skojarzona z jego adresem mailowym.

Aby dostać się do załączonej faktury, należy najpierw rozpakować plik .zip. Wówczas znajdujemy w nim folder, w którym również znajduje się plik - tym razem z rozszerzeniem.rar. W nim z kolei znajdują się dwa pliki - jeden - tekstowy - z rozszerzeniem .txt i kolejny .rar. W pliku tekstowym znajduje się hasło do rozpakowania archiwum. W pliku *.rar znajduje się katalog, w którym znajduje się rzekoma faktura.

Szacuje się, że maile z fałszywymi fakturami mogły trafić do kilkudziesięciu tysięcy odbiorców. To już kolejna, po mailach od Poczty Polskiej, Play, PayU czyDPD, kampania tego samego autora.
wkt/Radio Gdańsk

wSumie

Wersja do druku

Jan Orawicz - 21.03.17 21:23
No dobrze,a gdzie jest piolicvja??!! Pewnie nie radzi sobie z taką mafią!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Października 1978 roku
Polski metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła został papieżem - przyjął imię Jan Paweł II.


16 Października 1921 roku
Urodził się Andrzej Munk, reżyser filmowy.


Zobacz więcej