Czwartek 16 Maja 2024r. - 137 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.01.17 - 18:12     Czytano: [1237]

Dział: WPiS

Nowy, styczniowy Numer WPiS już do nabycia


Przestawiany styczniowy numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W nowy rok pismo wchodzi z odświeżonym wyglądem i powiększone do 100 stron. W bieżącym numerze znajdziecie Państwo całe mnóstwo tekstów związanych z wiarą, patriotyzmem i sztuką. Wartości te „Wpis” propaguje od samego początku swojego istnienia. A prócz tego reportaże, rozmowy, felietony… Piszemy o nowym metropolicie krakowskim abp. Marku Jędraszewskim, zakupie przez państwo kolekcji sztuki książąt Czartoryskich i zamieszczamy fragment wyczekiwanego 3 tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka.

● Musimy podnieść głowy do góry i nie lękać się! – rozmowa z nowym metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim. Hierarcha mówi o swoim życiu, korzeniach rodzinnych i kontaktach z kard. Karolem Wojtyłą, a później papieżem Janem Pawłem II.

● Pasterz i myśliciel z ducha Jana Pawła II – książkę abp. Marka Jędraszewskiego „Dialogi w katedrze” przybliża Jolanta Sosnowska.

● Jak Jasiek, Kaźko i Opolczyk mieszali w polityce Królestwa Polskiego – przedstawiamy fragment wyczekiwanego 3 tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Autor pisze o sytuacji w Królestwie Polskim po śmierci Kazimierza Wielkiego i objęciu rządów przez Ludwika Węgierskiego.

● Dziedzictwo Rzymu a narodziny państwa polskiego – wykład prof. Krzysztofa Ożoga wygłoszony 3 grudnia ub.r. na premierze książki Wojciecha Roszkowskiego „Świat Chrystusa” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

● Kształtowanie pamięci historycznej – rozmowa z nowym dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego dr. Adamem Buławą o przeszłości placówki, zbiorach i planach jej rozwoju.

● Kiedy zostaną zlikwidowane pralnie polskich mózgów? – Leszek Sosnowski przedstawia kolejną propozycję reformy polskich mediów (w tym regionalnych ośrodków TVP), zmierzającą do objęcia ich większą kontrolą państwa.

● Rocznie 20 mld zł od frankowiczów trafia do banksterów zamiast na polski rynek – rozmowa Leszka Sosnowskiego z posłem Januszem Szewczakiem na temat nieuczciwych działań polskich i światowych banków.

● Właściciele pieniądza kontra właściciele realnego kapitału – prof. Artur Śliwiński opisuje gospodarcze projekty nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

● Zakup kolekcji książąt Czartoryskich – Leszek Sosnowski rozmawia z wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzejem Szczerskim o nabyciu przez państwo polskie rodowych zbiorów książąt Czartoryskich.

● Filomaci w więzieniach i łagrach PRL – artykuł o prześladowaniach młodzieży przez komunistyczne władze w okresie stalinowskim. Młodzi, patriotycznie nastawieni młodzi ludzie, trafiali do więzień, obozów i katowni UB.

● Nie bądźmy naiwni – Adam Sosnowski demaskuje tekst o Polsce zamieszczony niedawno w niemieckim dzienniku „Die Welt”.

● Legionowa epopeja w dziełach sztuki ukazana – przedstawiamy wystawę „Sztuka Legionów Polskich” prezentowaną w krakowskim Muzeum Narodowym w setną rocznicę Legionów i pierwszej wystawy legionowej z 1916 r.

● Nie znał miłości własnej lub zawodowej, gdy w grę wchodził ratunek sprawy ojczystej – w Roku Kościuszki przypominamy postać i zasługi Naczelnika Insurekcji.

● Historia się nie kończy – kolejny odcinek opowieści dr Justyny Chłap-Nowakowej o Henryku Sienkiewiczu. Tym razem badaczka pisze o trwających do dziś sporach o jego twórczość.

● Z ziemi włoskiej do Polski, czyli gen. Dąbrowski i jego żołnierze – w rocznicę tworzenia Legionów Polskich we Włoszech przypominamy ich tragiczną i chwalebną historię.

● Beniowski: zesłaniec, odkrywca, król Madagaskaru (2) – druga część opowieści o niewiarygodnych przygodach hr. Maurycego Beniowskiego na Dalekim Wschodzie.

● Toporów nad Wartą, czyli wiara, przyroda i sztuka – reportaż z Toporowa, niewielkiej parafii w diecezji częstochowskiej, gdzie mieszkańcy żyją wiarą, piękną przyrodą i sztuką.

● Zachód, oczyszczając się ze zgnilizny, będzie patrzył na Polskę z podziwem – przypominamy sylwetkę i nauczanie prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.

● Świato-podgląd – czyli przegląd informacji z zagranicznych mediów, a w nim m.in. socjalistyczna „równość” we Francji, palacze papierosów mocno obciążają budżet państwa i nowy minister sprawiedliwości w USA przeciwko aborcji.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, cenowe promocje na publikacje Białego Kruka oraz zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród Książka Roku w Warszawie.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Maja 1657 roku
Zginął śmiercią męczeńską Andrzej Bobola, święty.


16 Maja 1674 roku
Szlachta wybrała podczas elekcji na króla Jana Sobieskiego.


Zobacz więcej