Czwartek 6 Sierpnia 2020r. - 219 dz. roku,  Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.07.15 - 17:51     Czytano: [1051]

W co gra rząd

Według Platformy podatki mogą płacić tylko zwykli Polacy. Skąd ten strach przed dużymi koncernami?


W ostatnich godzinach słyszymy ataki na panią Beatę Szydło w związku z ogłoszeniem deklaracji odprowadzania podatków od banków. Z tego tytułu pojawiają się oskarżenia, że banki nie mogą płacić podatków, bo przeniosą na klientów wysokie opłaty. (Tak, jak już nie mielibyśmy wysokich i wciąż rosnących opłat).

Jest to najzwyklejsze wprowadzanie opinii publicznej w błąd! Mówi się także, że banki tracą na giełdzie papierów wartościowych. Tylko, że te banki, które najbardziej tracą na giełdzie w notowaniach, tracą już od wielu miesięcy- nawet kilkadziesiąt procent.

Jakie są tego przyczyny? Główną są banki po brzegi zapchane kredytami frankowymi. Te przysłowiowe, bankowe trupy w szafie, to prawdziwa przyczyna zbankrutowań banków. Po drugie Grecja. Przypomnijmy: banki zagraniczne, które są obecne w Polsce, były również aktywne i zaangażowane na rynku greckim. Grecja pokazała lobbystom całego świata gest Kozakiewicza i to wpływa na notowania wszystkich banków na świecie. I trzeci, bardzo poważny powód to pękniecie bańki spekulacyjnej na giełdzie chińskiej. Tam wyparowała w ostatnich dniach gigantyczna kwota: 3 biliony dolarów! Widać, że manipulacje, kreatywna księgowość i pompowanie wyników załamuje się. Nawet najmniejszy ruch motyla na tej giełdzie, spowoduje trzęsienie ziemi w innych częściach rynków finansowych świata.

Bajki i opowieści pani premier Ewy Kopacz i przedstawicieli PO, że nie można nałożyć podatków na super i hipermarkety, bo oni przerzucą to na ceny towarów, to brednie i kłamstwo. Jeśli tylko to uczynią, stracą klientele. A to byłby ruch bardzo dobry dla małych i średnich sklepików które teraz są wycinane bezwzględnie przez wielkie sieci handlowe. Tylko przez ostatnie 3 lata w Polsce powstało 1500 nowych supermarketów.

W tę retorykę wpisał się nadzorca tego rynku, a więc Komisja Nadzoru Finansowego w osobie pana Jakubiaka. Wyraził pogląd, że banki mogłyby sobie te obostrzenia rekompensować podwyżkami usług. Tylko przypomnijmy, że mamy i tak jedną z najwyższych cen usług bankowych i one są ciągle podwyższane. I nie wiadomo, kto tu w Polsce kogo nadzoruje: czy zagraniczne banki Komisję Nadzoru Finansowego czy odwrotnie.

Tak naprawdę przyczyny obecnych kłopotów w sektorze bankowym wynikają z pazerności, braku działań instytucji państwa związanych z tzw. kredytami frankowymi, bo ludzie przecież na oczy nie widzieli franka. Te wszystkie szaleństwa i patologie były przez lata tolerowane. A dzisiaj chwieje się cały światowy system bankowo-finansowy, nie tylko z powodu zawirowań greckich i możliwości rozpadu w strefie euro, ale przede wszystkim zawirowań na rynku chińskim.

Po prostu, według rządzącej partii podatki mogą płacić tylko zwykli Polacy.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK
Artykuł ukazał się wPolityce

Wersja do druku

Lubomir - 26.08.15 8:53
Czy specjalistów od demontażu panstwa i demoralizacji narodu, należy nazywać rządem?. W ChRL np o antypaństwowych szkodnikach, mówiono po prostu - banda, banda czworga.

MariaN - 18.07.15 8:44
Ten rząd w nic nie gra, on po prostu miota się od ściany do ściany. Dla tych sprzedawczyków najważniejsze jest jak wygrać kolejne wybory i dalej być przy korycie. I już nie chodzi o to aby nadal kraść bo kabzy naładowane na 2 POkolenia ale o to aby nie dopuścić tych do władzy, którzy mogą ich rozliczyć i posłać za kraty. Oni nie myślą w ogóle o Polsce o przyszłości, dla nich najwazniejsza jest prywata. Ale co ja pisze, przecież to jest aż za bardzo oczywiste, wszyscy o tym wiedzą

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06 Sierpnia 1945 roku
Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową o mocy 20 000 ton TNT, celem stała się Hiroszima.


06 Sierpnia 1944 roku
6 d. Powst. Warszaw.: w Śródmieściu zaczyna działać Harcerska Poczta Polowa. Niemcy mordują 100 chorych Szpitala ul. Leszno


Zobacz więcej