Niedziela 18 Sierpnia 2019r. - 230 dz. roku,  Imieniny: Bogusława, Bronisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.03.15 - 10:06     Czytano: [2127]

Pułapka na internautów

Jeśli masz ten program, agenci FSB przejrzą twój komputerMasz w komputerze zainstalowany program antywirusowy Kasperski Lab? No to masz problem, bo – jak twierdzi Bloomberg – wspomniana firma ma ścisłe powiązania z rosyjskim wywiadem. Osoby, na które powołuje się agencja, twierdzą, że w każdej chwili dane z twojego dysku mogą zostać zidentyfikowane i wykorzystane w dochodzeniach prowadzonych przez FSB.


Oficjalnie zajmująca się walką z cyberprzestępcami firma Kaspersky Lab, oferująca programy antywirusowe rekomendowane przez największe firmy komputerowe świata, ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem – twierdzi Bloomberg. Agencja przypomina, że Jewgienij Kasperski, założyciel i dyrektor generalny firmy z siedzibą w Moskwie, pracował w przeszłości dla KGB, czyli służb specjalnych Związku Sowieckiego. Osiem lat temu w japońskiej kampanii Kaspersky Lab jej szefa reklamowano nawet jako „specjalistę z KGB”.

Z kolei amerykański miesięcznik „Wired” przypomina publiczne wypowiedzi, w których Jewgienij Kasperski uważa, że internet należy kontrolować, zwłaszcza portale społecznościowe, m.in. Facebook i rosyjski VK, ponieważ zbyt mocno wpływają na opinię publiczną. Bloomberg przytacza relacje informatorów, z których wynika, że pracownicy Kaspersky Lab spotykają się z funkcjonariuszami FSB, obecnego wywiadu Rosji. Firma broni swoich ludzi, twierdząc, że to spotkania o charakterze towarzyskim, ale rozmówcy Bloomberga nie mają wątpliwości, że część tych kontaktów związana była z dochodzeniami prowadzonymi przez FSB, a ludzie z Kaspersky Lab po prostu pomagali rosyjskiemu wywiadowi.

Zdaniem Bloomberga kontakty te nasiliły się po 2012 r., kiedy z firmy odeszli albo zostali zwolnieni menedżerowie wysokiego szczebla, a na ich miejsce przyjęto osoby związane z rosyjskim wojskiem i służbami specjalnymi. W tym samym czasie – jak twierdzi agencja – odnotowano co najmniej dwa wyjazdy służbowe kierownictwa firmy, po których nastąpiło nasilenie współpracy z wywiadem Federacji Rosyjskiej. Zarządzono ponoć wówczas, że najwyższe stanowiska w Kaspersky Lab mają od tej pory zajmować Rosjanie. W kontrowersyjnych wyjazdach regularnie uczestniczył główny inspektor Igor Czekunoc, który oficjalnie odpowiada za współpracę firmy z rosyjskim rządem.

Według Bloomberga to właśnie on od dwóch lat zarządza zespołem specjalistów, którzy wspierają FSB i inne rządowe agencje. Ludzie ci mają ponoć dostęp do wszystkich zasobów informatycznych firmy, włącznie z danymi ok. 400 mln klientów, którzy korzystają z oprogramowania Kaspersky Lab. Firma zastrzega, że gwarantuje bezpieczeństwo danych klientów, a dyrektor Kaspersky Lab w USA Christopher Doggett zapewnia, że dane te są anonimowe. Jednak informatorzy Bloomberga twierdzą, że firma może w każdej chwili wspomniane dane zidentyfikować i wykorzystać w dochodzeniach prowadzonych przez FSB.

Niezależna.pl

Wersja do druku

Stef - 21.03.15 16:30
Re His na jakie tematy ty się rzucasz?!! Nie osmieszaj sie lepiej!!
Szanuj to medium,bo tanczysz po nim swoimi wariatkmi jak ktoś
podlany wrzatkiem.

His - 21.03.15 14:23
Dzieci już wiedzą, że KAŻDY antywirus to narzędzie szpiegowskie.
U nas najwięcej danych zbiera firma Verint, której aplikacje kupił nasz rząd.
Nasze wojsko nie ma swojego systemu porozumiewania się odpornego na podsłuch i zagłuszanie. Wszystko mamy kupowane od obcych firm i nie mamy specjalistów rozumiejących i analizujących co w tych programach dodatkowo "siedzi".

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Sierpnia 1989 roku
Zmarła Aleksandra Śląska, polska wybitna aktorka filmowa.


18 Sierpnia 1944 roku
18 d. Powst. Warszaw.: Niemcy bombardują Starówkę. Walki wokół terenu Politechniki. Oddz. AK "Baszta" i "Granat" zajęły Sielce oraz Sadybę


Zobacz więcej