Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.12.14 - 20:42     Czytano: [1379]

Wygrasz jak przegrasz

- Autobiografia



Najczęstsze skojarzenie z Joanną Szczepkowską to jej role teatralne i filmowe oraz słynna wypowiedź z wywiadu telewizyjnego „na żywo”: „Proszę państwa 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Po latach okazało się, że różnie ocenia się to znamienne zdanie… I właśnie od tego momentu zaczyna się autobiografia aktorki „Wygrasz jak przegrasz”.
Ale, czy tylko aktorki? Okazuje się, że Pani Joanna sprawdziła się w wielu dziedzinach. Z sukcesem zajęła się pisaniem, wydając kilka książek i tomik wierszy. Jej pierwszą książkę krytycy ocenili jako bardzo interesujący i dojrzały debiut literacki. Ponadto tworzy scenariusze teatralne i filmowe, fotografuje, rysuje. Jest to więc kobieta wielu talentów – Leonarda jak nazwał ją w jednej z recenzji Tomasz Raczek.
Oczywiście jak w każdej biografii – tak i w tej – pojawiają się wątki rodzinne, czyli zmieniające się relacje z rodzicami i córkami, rozstanie z mężem. O mężczyznach w swoim życiu właściwie nie pisze, chyba, że w roli mentorów, autorytetów, przyjaciół. Celowo unika taniej sensacji.
Kulisy swojej zawodowej działalności autorka opisuje bardzo wstrzemięźliwie, stara się unikać formy plotkarskiej rodem z tabloidów. A jednak myliłby się każdy, kto sądzi, że to opowieść uładzona i ugrzeczniona. Joanna Szczepkowska ma zwyczaj mocno angażować się we wszystko co robi, zarówno w życiu osobistym jako córka i matka, a także w życiu zawodowym jako aktorka, reżyser, pedagog oraz na wszystkich innych polach, czyli jako pisarka, działaczka środowiskowa, osoba proszona o komentarz i znana z bardzo wyrazistych poglądów…
I właśnie tym poglądom, tym racjom poświęca w książce bardzo wiele miejsca. Ukazuje źródła swoich „środowiskowych konfliktów”, pomówień, „zatargów” z mediami oraz hołdowanie odchodzącym wartościom takim jak jakość, treść czy styl. Pokazuje, że nie wszystko jest na sprzedaż i że nie we wszystko się zaangażuje pomimo kuszących apanaży.

O autorze: Joanna Szczepkowska (ur. w 1953) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka, pedagog; w 2010 prezes Związku Artystów Scen Polskich. Zagrała w kilkunastu polskich filmach i serialach. Jest córką Andrzeja Szczepkowskiego i Romy Parandowskiej oraz wnuczką Jana Parandowskiego. Była żoną Mirosława Konarowskiego. Ich córkami są Maria i Hanna, również aktorki. W 1989 roku przyznano jej Srebrny Krzyż Zasługi, zaś w 2007 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Michał Mazur
Wydawnictwo Demart

Wersja do druku

Lubomir - 14.01.15 15:11
Nieznajomość realiów zachodnich, to był infantylizm jaki towarzyszył solidarnym - plakatowym i telewizyjnym orgiom. Wszyscy anty-i za- chcieli biec na wyścigi do Brukseli. Jednak tam czekali na najszybszych niemieccy marksiści. Przecież to właśnie w Brukseli Karl Marx napisał swój 'Das Kommunistische Manifest'. Czyżby 'Leonarda' nie wiedziała o tym?. Niedawno władze komunistycznej Brukseli upamiętniły niemieckiego wywrotowca, terrorystę i anarchistę, który spędził w tym mieście trzy lata. Zamiast niemieckiego komunizmu czy eurokomunizmu, lepiej żeby świat artystów wspierał i krzewił ruch Odnowy. Rinnovamento tli się powoli we Włoszech. I tam, i w całej Europie czeka na nowych Leonardów da Vincich.

Babcia Konstancja - 13.01.15 14:39
Szczepkowska, albo była ślepa albo wcale nie obchodziło ją to co żydokomuniści wyrabiali z Polakami. Nie wierzę, że była nieświadoma.
Komunizm wcale nigdy nie skończył się w Polsce. Żydokomuna tylko mutuje. Ten żydokomunizm dopadł Polaków z jeszcze większą siłą i dusi nas wszystkich. Masowa emigracja, masowe bezrobocie, wyprzedany majątek narodowy, na którym żeruje teraz żydokomuna i jej służby specjalne.
Jak wiemy z historii literatury, że Parandowski należał do awangardy pisarzy raczej współpracujących z komunistycznymi władzami PRL. Tatuś Szczepkowski
raczej też był na tak, inaczej nie byłby oblubieńcem czerwonej TVP.

Jak bardzo myliła się pani Szczepkowska możecie państwo sami ocenić biorąc za przykład sfałszowane grubą dratwą ostatnie wybory samorządowe.
Posłuszni sędziowie żydokomuny pospiesznie i na rozkaz umażają sprawy dot. protestów wyborczych mimo przedstawiania przez protestujących niepodważalnych dowodów fałszowania wyborów nawet przez samych sędziów sądów wojewódzkich czego przykładem jest fałszywy protokół wyborczy w komisji okręgowej w Katowicach, którym posługiwał się sędzia sądu wojewódzkiego.
Jeżeli sędzia sądu wojewódzkiego to oszust to co możemy powiedzieć o stanie sądów w Polsce, co można powiedzieć o stanie państwa polskiego?

Żydokomuna nie upadła. Żydokomuna przekształca się powoli w agresywny i nieprzyjazny w stosunku do Polaków twór.
Obecne państwo polskie pod nazwą III RP walczy z polskością i Polakami.

Powoli, z odmętów czasu i historii zaczyna wyłaniać się JUDEOPOLONIA.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Kwietnia 1956 roku
Urodziła się Eleni, polska piosenkarka pochodzenia greckiego


27 Kwietnia 1792 roku
Podpisano akt zwołania konfederacji targowickiej.


Zobacz więcej