Sobota 28 Marca 2020r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.02.14 - 17:37     Czytano: [3010]

Szukamy Polsko Twoich grobów (Aktual.)


W przeddzień Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dowiadujemy się, że kolejne szczątki, bestialsko pomordowanych żołnierzy niezłomnych, odzyskały swoje imię.
Jak informuje Niezależna.pl, IPN podał dziś nazwiska kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunizmu.
Mjr Jan Czeredys, podoficer Adam Gajdek, porucznik Roman Groński, ppłk Aleksander Adam Kita, podporucznik Jerzy Miatkowski, komandor Stanisław Mieszkowski, ppłk Antoni Olechnowicz, ppłk Marian Orlik, komandor Zbigniew Przybyszewski, Karol Rakoczy, porucznik Edmund Tudruj, porucznik Arkadiusz Wasilewski.
Cześć i chwała bohaterom!


Identyfikacja żołnierzy wyklętych - ofiar reżimu komunistycznego i upamiętnienie ich walki o suwerenną ojczyznę to wielkie święto dla całej Polski - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, który z ramienia IPN kieruje pracami poszukiwawczymi ofiar komunizmu.

Do tej pory na terenie tzw. Łączki na Powązkach wydobyto szczątki ok. 200 osób, z których 28 zidentyfikowano. Udało się odnaleźć wybitnych dowódców oddziałów Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", a także ostatniego dowódcę Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicę. Kolejny, już trzeci, etap poszukiwań ofiar reżimu komunistycznego zaplanowano na wiosnę 2014 r. "To ostatni i najtrudniejszy etap prac poszukiwawczych na Łączce. Dopiero, gdy się uda go zrealizować będziemy mogli powiedzieć, że zakończyliśmy zadanie" - dodał prof. Szwagrzyk.

(red)

..........................


Szukamy Polsko Twoich grobów


Szukamy Polsko Twoich grobów,
Córek i Synów Tobie oddanych,
Szukamy Polsko Twoich grobów,
Buciorami morderców zdeptanych...

Szukamy Polsko Twoich grobów,
Niezłomnych, Niepojętych!
Szukamy Polsko Twoich grobów,
Od krwi niewinnej Świętych...

Szukamy Polsko Twoich grobów,
Od Bałtyku do Tatr,
Gdzie nad dolami śmierci "Niech żyje Polska"
Ostatni okrzyk porwał wiatr!

Szukamy Polsko Twoich grobów,
Zdeptanych przez hitlerowców,
Szukamy polsko Twoich grobów,
Spłaszczonych przez stalinowców...

Szukamy Polsko Twoich grobów,
Hen, tam w Gułagach Syberii,
Gdzie nasi Niezłomni Żołnierze,
Z głodu i zimna ginęli!

Szukamy Polsko Twoich grobów,
Skrytych, mchami zarośniętych,
Szukamy Polsko Twoich grobów.
Przez katów, bandytów skalanych...

Jan Orawicz


..............................................................................................................................

Niezłomni w „Koneserze”


W klimacie surowego wnętrza byłej fabryki wódki „Koneser”, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się koncert, poświęcony tym, którzy walczyli do końca o wolną Polskę i nigdy nie podporządkowali się bolszewickiej władzy.

W tym roku święto Żołnierzy Wyklętych wypadło w sobotę, a więc w dniu słynnego już Jarmarku, organizowanego co tydzień przez Radio Wnet Krzysztofa Skowrońskiego.
Jednocześnie koncert ów był promocją płyty wydanej właśnie na tę okoliczność, o jakże znamiennym tytule „Podziemna Armia Powraca”. Autorami są Jan Pietrzak, Andrzej Perkman, Jerzy Zelnik oraz uczestnicy sobotniego koncertu, Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk, którzy oddali hołd Niezłomnym, wciągając w wspólne śpiewanie również licznie zgromadzonych w „Koneserze” widzów.
Nawet dwukrotna awaria prądu nie zmieniła klimatu, wręcz zmobilizowała do wspólnego przeżywania wykonywanych pieśni. Szczególnie ostatni a zarazem tytułowy na płycie utwór „Podziemna Armia Powraca” - godna finału pieśń, zmobilizowała wszystkich do wspólnego śpiewania, szczególnie w momencie, kiedy to w końcówce zabrakło prądu i mikrofony stały się martwe. Głośne: „Naród co pragnie wolnym być, musi o wolność się bić; robić powstania, zdrajców przeganiać, inaczej, nie zdziała nic”, docierało do najskrytszych zakamarków opuszczonych pomieszczeń dawnej fabryki przy ulicy Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze. Miejmy nadzieję, że dotarło to również do rządzących dziś Polską, którzy wielokrotnie dawali powód do zastanowienia się, w czyim interesie prowadzą swoją politykę.
Tę płytę trzeba mieć, to wielka uczta dla uszu i duszy, tylu wspaniałych wykonawców patriotycznej Polski 2014 w jednym miejscu, to się nie dzieje często.

Należy jeszcze wspomnieć o zobowiązaniu, jakie poczynił Paweł Piekarczyk, który zapowiedział, że jak tylko trochę się ociepli, będzie organizował mini koncerty pod obeliskami sowieckimi, których w Warszawie i całej Polsce jeszcze bez liku. ..”Zgłosimy oficjalnie zgromadzenie i pośpiewamy w tych miejscach, niech i młodzi policjanci pilnujący tych przybytków edukują się, niech poznają prawdę o tamtych czasach, jeśli takowej nie posiadają”. Trzymamy za słowo, Panie Pawle i jednocześnie zgłaszamy się do pomocy. To dobry pomysł. GI KWORUM będzie propagowała to przedsięwzięcie na swoich łamach.

Zgromadzeni na sobotnim Jarmarku oprócz koncertów i licznych stoisk z książkami, jak też nowego Kuriera Wnet, mieli jak co tydzień również coś dla ciała. Wszystkie warzywa, jabłka i gruszki oraz przetwory, sery wędliny, miody, przyprawy, soki i wiele, wiele innych artykułów codziennej potrzeby, z biżuterią i ozdobami wnętrz włącznie. Nie sposób wymienić wszystkiego. Tu trzeba być, bo do tego wszystkiego trzeba dodać jeszcze niesamowicie miły klimat i serdeczną atmosferę, a to trudno jest już oddać za pomocą pióra, czy klawiatury. Wielkie brawa dla organizatorów i do zobaczenia, za tydzień.

Opracował: Zbigniew Skowroński
FOTO: KWORUM

       

       

       Wersja do druku

warszawiacy - 19.05.14 18:05
Goraco dziekujemy Panu Profesorowi szwagrzykowi i calemu Zespolowi za prowadzenie mozolnej pracy nad odkrywaniem miejsc pochowku naszych Bohaterow i umacnianiu patriotyzmu.Serdecznie pozdrawiamy z modlitwa.warszawiacy.

Jan Orawicz - 04.03.14 2:51
Do Pana Yorka. Moje pospieszne pisanie komentarza spowodowało to,
że wysoko sobie cenie celne spojrzenia,ale nie napisałem,że właśnie Pana.
Pośpiech spowodowały jakieś zaburzenia. Pierwszy komentarz musiałem
zlikwidować,ponieważ strona nagle stała się martwa. I taka jest prawda,że
cenię sobie Pana bogate komentarze. Bywa,że ich treść podpowiada mi temat
do fraszek, satyry itp. Serdecznie pozdrawiam Pana

Jan Orawicz - 03.03.14 21:31
Szanowny Panie York Serdecznie Panu dziękuję za wysoką ocenę mej poezji.
Przy tej okazji przyznać muszę,że i ja wysoko sobie cenię analityczne i bardzo
celne spojrzenia na to wszystko,co nas prawdziwych Polaków po prostu boli.
Dzisiaj poezja patriotyczna należy do rzadkości. Powiem,że wśród kasty
rządzącej - z góry w dół jest po prostu niezbyt mile widziana. W szkołach
panuje podobna pogarda tym rodzajem poezji. Oczywiście są wyjątki,ale skromne. Serdecznie pozdrawiam

Jan Orawicz - 02.03.14 23:30
... Jadziu,Romku - serdecznie dziękuję za ocenę wiersza. To buduje piszącego!!
Serdecznie pozdrawiam !!

york - 02.03.14 22:35
Być może, nie jest to w tym kontekście stosowne źródło cytatu, ale póki co nic innego nie przychodzi mi do głowy i dlatego też kłaniam się po stokroć czapką do samej ziemi Panu profesorowi Szwagrzykowi za jego zaangażowanie w ocalenie od zapomnienia o naszych najwybitniejszych bohaterach narodowych minionego wieku.
Kłaniam się równocześnie po stokroć czapką do samej ziemi Panu Janowi Orawiczowi, za jego kolejny, już wspaniały, patriotyczny wiersz, który jak i wiele innych Pana wierszy powinien znaleźć się w obowiązkowym, podstawowym kanonie poezji polskich szkół.
Mam też nadzieję, że tak się stanie i jest to tylko kwestia czasu.
Pozdrawiam. york.

Roman K - 01.03.14 19:05
Janek, gratulujemy wiersza!! Popłakaliśmy się z Jadzią!! Piękny wiersz napisałeś
o naszych kochanych żołnierzach. Ile ich mogił jest pod mchami i w wilczych norach,jak pisałeś w ubiegłorocznym wierszu. Ty zawsze taki byłeś. Chwała Ci
za to. Zapłacili Tobie komuszki za tę pamięć! Oj,żapłacili!!!

Wszystkich komentarzy: (6)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Marca 1933 roku
Rozwiązano Obóz Wielkiej Polski


28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


Zobacz więcej