Środa 11 Grudnia 2019r. - 345 dz. roku,  Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.02.13 - 18:31     Czytano: [1536]

Dział: Nasze zdrowie

W dniu Chorego


Jak każdego roku, w związku ze Światowym Dniem Chorego (11 lutego 2013 r.), Stowarzyszenie Pacjentów PRIMUM NON NOCERE przedstawia ocenę sytuacji pacjenta w systemie ochrony zdrowia jak i sytuację osób poszkodowanych w wyniku błędów i wypadków medycznych.

Nadal społeczeństwo ma utrudniony dostęp do leczenia finansowanego ze środków publicznych. I tak, mimo częściowego refundowania leków, wielu odchodzi od okienek aptecznych nie dokonując zakupu, bo ich po prostu na zakup nie stać. Na dostęp do specjalisty czy na leczenie szpitalne, częstokroć czeka się wiele miesięcy.
Zmusza to, tych których stać, do płacenia za leczenie. Inni, biedniejsi, czekają miesiącami, często w bólu i chorobie.....

Mimo ogromnych nadziei związanych ze zmianami obowiązującego prawa dotyczącego błędów i wypadków medycznych, oczekiwania te okazały się złudne, a sytuacja poszkodowanych nie uległa poprawie.
Powołany Rzecznik Praw Pacjenta w swoich działaniach nie różni się znacząco od, działań podejmowanych niegdyś przez Biuro Praw Pacjenta, funkcjonujące przy Ministerstwie Zdrowia.
Niewydolność poprzedniego urzędu była przyczyną niezadowolenia społecznego i nacisków na powołanie Rzecznika Praw Pacjenta. Do rangi Rzecznika Praw Pacjenta awansowo więc dyrektora tego urzędu, który się nie sprawdził.
Ponadto umiejscowienie Rzecznika, jako elementu administracji rządowej jest błędne, bo utrudnia ewentualne bronienie interesu pacjenta, jeśli trzeba będzie wystąpić przeciwko administracji czy instytucjom państwowym.
Wcześniej Stowarzyszenie wielokrotnie przestrzegało przed skutkami niewłaściwego umiejscowienia tego urzędu np:

www.sppnn.org.pl/aktualnosc.php?var=akt/Swiatowy_Dzien_Chorego.html
http://www.sppnn.org.pl/old/arch/kg2009/
http://tinyurl.com/b57dlku
http://tinyurl.com/ay5qhnp

Procedury dotyczące tzw. zdarzeń medycznych, miały być przeniesieniem skandynawskiego systemu ubezpieczeniowego, dającego poszkodowanym środki potrzebne na leczenie i przeżycie, bez obowiązku dowodzenia winy. Zamiast tego, stworzono prawo opierające się na odmiennych zasadach, niż system skandynawski. W efekcie ilość spraw rozpatrywanych przez Wojewódzkie Komisje ds. Orzekania o Błędach Medycznych jest minimalna.
Stowarzyszenie Pacjentów PRIMUM NON NOCERE wielokrotnie uprzedzało, iż wprowadzane zmiany prawa obarczone są poważnymi błędami i nie będą skuteczne.

Więcej w linkach poniżej.:
http://tinyurl.com/al9nnxl
http://tinyurl.com/ah4m2lv

Bez satysfakcji podkreślamy, iż nasze wcześniejsze zastrzeżenia wobec wprowadzanych zmian prawa, okazały się w pełni uzasadnione.

Stowarzyszenie ocenia wprowadzone rozwiązania, jako mające na celu wywołanie medialnego wrażenia że coś się robi, bez realnej woli poprawy sytuacji w systemie ochrony zdrowia i poprawy sytuacji poszkodowanych pacjentów.

Zarząd Stowarzyszenia:
Zbigniew Dudko - przewodniczący Stowarzyszenia
Adam Sandauer -honorowy przewodniczący Stowarzyszenia
Witold Szmigielski - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia

Wersja do druku

warszawiacy - 03.03.13 22:47
Starsi Ludzie potrzebuja wiecej lekow kupowac i przyjmowac,aby poprawic swoje zdrowie.Obecnie dowiedzielismy sie,ze U E stwierdzila jakoby w Polsce leki i produkty medyczne maja 7% VAT u,a powinny miec 23%.Nalezy to szybko poprawic.Informujemy ,ze leki sa bardzo drogie dla nas,jesli beda drozsze to dowiemy sie o ukrytej e tu t a n a z j i.Kiedys szlismy do Lekarza aby byc zbadanym i wyleczonym,a teraz trzeba odwiedzic 3 Lekarzy,aby dostac sie do odpowiedniego dla nas specjalisty /Lek.I kontaktu,Lek.Rodzinny i Specjalista/Oczywiscie nalezy uwzglednic terminy,wyczekiwanie w dlugich kolejkach i zmeczenie starszych Ludzi.Dla kogo i gdzie jest opieka nad starszymi ,lub chorymi ?Kto odpowie?

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11 Grudnia 1946 roku
Przy ONZ powstał Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).


11 Grudnia 1843 roku
Urodził się Robert Koch, niemiecki bakteriolog i lekarz, odkrywca laseczki wąglika, prątka gruźlicy (zm. 1910)


Zobacz więcej