Sobota 11 Maja 2024r. - 132 dz. roku,  Imieniny: Igi, Mamerta, Miry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.01.07 - 23:41     Czytano: [1768]

Nienawiść

WSTRZĄSAJĄCA KSIĄŻKA SROKOWSKIEGO

Stanisław Srokowski dał się poznać jako ceniony poeta, tłumacz, publicysta i znakomity prozaik. Ponad rok temu opublikował głęboko poruszający tom wierszy pt: „Miłość i śmierć”. Niedawno bulwersującą biografię wybitnego poety pt. „Skandalista Wojaczek”. Zaś w Ameryce wydał piękną baśń dla dzieci, „Szkoła Układania Wierszyków” I oto otrzymujemy wstrząsającą książkę o Kresach, ich legendzie, pięknie i miłości, ale też o wielkim dramacie i pamięci, która boli.
Spotykamy całą gamę obrazów i uczuć. Od wielkiej fascynacji i zauroczenia po ból, udrękę i rozpacz. Ta bogata i cudowna kraina, w której w zgodzie żyły całe pokolenia Polaków, Ukraińców, Żydów i Ormian, a także innych ludów, nagle stanęła w ogniu. I pogrążyła w śmierci setki tysięcy niewinnych istot. Srokowski ocala pamięć tamtych tragicznych dni. I oddaje hołd ofiarom. A równocześnie ocala pamięć tamtych ludzi, krajobrazów, pól, lasów, szumu wiatru i ciszy. Wspaniale potrafi oddać nastrój natury. Barwnie pisze o wielkiej miłości. Cudownie rysuje ludzkie charaktery! I pokazuje niezwykłe ludzkie losy. Wiele w tej książce scen niesamowitych, pełnych grozy i napięcia. Wielka miłość przeplata się z wielką tragedią. Wielki charakter z wielką podłością. Wielka uroda świata z wielkim upadkiem człowieka.

Już w „Duchach dzieciństwa” i„Repatriantach”, poświęconych Kresom, krytycy i czytelnicy wysoko oceniali jego dorobek. Pisali :Powieść Srokowskiego jest bodajże jedynym w naszej literaturze tak doskonałym artystycznie obrazem wędrówki Polaków z jej dawnych wschodnich rubieży( Zenon Łukaszewicz). „Repatriantów” uważam za najpełniejsze i najważniejsze z dotychczas istniejących w piśmiennictwie polskim świadectw artystycznych...( Wacław Sadkowski).

Zbiór opowiadań „Nienawiść” to krok dalej. Najpoważniejszy i chyba najdalszy krok polskiej literatury w odkrywaniu bolesnej prawdy tamtych czasów. Nikt tak głęboko nie zajrzał do kresowej duszy jak Srokowski. Nikt tak nie obnażył mechanizmu zbrodni i zła jak on. „Nienawiść” opowiada o straszliwej samotności człowieka w obliczu tragedii i rozpaczy. Kardynał, Stefan Wyszyński, pisał: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie.
Ten wstrząsający zbiór opowiadań nie pozwala, by tylko kamienie mówiły. W pełnych głębi i prawdy obrazach – podaje wydawca- Srokowski ocalił świat, o którym wielu chciałoby zapomnieć. Z niezwykłą siłą ekspresji i subtelną wrażliwością pochyla się nad każdą ofiarą, jednoczy się z każdym cierpieniem i przestrzega przed nienawiścią.
Nasz wielki papież, Jan Paweł II pisał: Człowiek ma prawo do prawdy. I tę gorzką i ważną dla naszych dziejów prawdę poznajemy. Ci, co przeżyli tamto piekło, mogą z czystym sumieniem powiedzieć, że mają wreszcie swego pisarza, który głęboko czuje i rozumie tragedię, która się rozegrała na Kresach. Pamięta o pomordowanych przez UPA Polakach i nie tylko Polakach. O ich rodzinach. O Kresach, które żyją i żyć będą przez pokolenia w polskich duszach. I napisał prawdę, której tak wielu się boi i chciałoby usunąć z pamięci. Oddał też hołd tym wszystkim, którzy wyrzuceni z własnej ziemi, błąkają się po świecie.
Ci zaś, którzy stykają się z tematyką kresową po raz pierwszy, mogą powiedzieć, że znaleźli książkę o wartościach uniwersalnych, która otwiera oczy na świat, który odszedł. Ale warto poznać ten świat, bo to kawał naszej polskiej i europejskiej historii. A zrozumienie tej historii pozwala lepiej zrozumieć nas samych, współczesną rzeczywistość z jej dramatycznymi powikłaniami i innych ludzi, którzy żyją obok nas.

I na koniec informacja: książkę można zamówić w Empikach, księgarniach lub przez Internet, klikając w Googlach: Stanisław Srokowski „Nienawiść”. Warto to zrobić szybko, bo książka znika. A drugiej takiej nie będzie.
Poniżej adres strony internetowej pisarza.

Stanisław Srokowski

Jadwiga Kimżal

Wersja do druku

krystyna4 - 04.03.07 21:19
Serdecznie dziekuje p.Jadwidae Kimzal za ten artykul.Gdyby nie KWORUM,nie wiedzialabym o tej ksiazce pt."Nienawisc".
Pozdrawiam Krystyna

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11 Maja 1943 roku
Urodził się Jan Englert, aktor, reżyser, pedagog.


11 Maja 1034 roku
Urodził się Mieszko II, król Polski w latach 1025-1034.


Zobacz więcej