Dodano: 09.01.07 - 23:41 | Dział: Kultura i Nauka

Nienawiść

WSTRZĄSAJĄCA KSIĄŻKA SROKOWSKIEGO

Stanisław Srokowski dał się poznać jako ceniony poeta, tłumacz, publicysta i znakomity prozaik. Ponad rok temu opublikował głęboko poruszający tom wierszy pt: „Miłość i śmierć”. Niedawno bulwersującą biografię wybitnego poety pt. „Skandalista Wojaczek”. Zaś w Ameryce wydał piękną baśń dla dzieci, „Szkoła Układania Wierszyków” I oto otrzymujemy wstrząsającą książkę o Kresach, ich legendzie, pięknie i miłości, ale też o wielkim dramacie i pamięci, która boli.
Spotykamy całą gamę obrazów i uczuć. Od wielkiej fascynacji i zauroczenia po ból, udrękę i rozpacz. Ta bogata i cudowna kraina, w której w zgodzie żyły całe pokolenia Polaków, Ukraińców, Żydów i Ormian, a także innych ludów, nagle stanęła w ogniu. I pogrążyła w śmierci setki tysięcy niewinnych istot. Srokowski ocala pamięć tamtych tragicznych dni. I oddaje hołd ofiarom. A równocześnie ocala pamięć tamtych ludzi, krajobrazów, pól, lasów, szumu wiatru i ciszy. Wspaniale potrafi oddać nastrój natury. Barwnie pisze o wielkiej miłości. Cudownie rysuje ludzkie charaktery! I pokazuje niezwykłe ludzkie losy. Wiele w tej książce scen niesamowitych, pełnych grozy i napięcia. Wielka miłość przeplata się z wielką tragedią. Wielki charakter z wielką podłością. Wielka uroda świata z wielkim upadkiem człowieka.

Już w „Duchach dzieciństwa” i„Repatriantach”, poświęconych Kresom, krytycy i czytelnicy wysoko oceniali jego dorobek. Pisali :Powieść Srokowskiego jest bodajże jedynym w naszej literaturze tak doskonałym artystycznie obrazem wędrówki Polaków z jej dawnych wschodnich rubieży( Zenon Łukaszewicz). „Repatriantów” uważam za najpełniejsze i najważniejsze z dotychczas istniejących w piśmiennictwie polskim świadectw artystycznych...( Wacław Sadkowski).

Zbiór opowiadań „Nienawiść” to krok dalej. Najpoważniejszy i chyba najdalszy krok polskiej literatury w odkrywaniu bolesnej prawdy tamtych czasów. Nikt tak głęboko nie zajrzał do kresowej duszy jak Srokowski. Nikt tak nie obnażył mechanizmu zbrodni i zła jak on. „Nienawiść” opowiada o straszliwej samotności człowieka w obliczu tragedii i rozpaczy. Kardynał, Stefan Wyszyński, pisał: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie.
Ten wstrząsający zbiór opowiadań nie pozwala, by tylko kamienie mówiły. W pełnych głębi i prawdy obrazach – podaje wydawca- Srokowski ocalił świat, o którym wielu chciałoby zapomnieć. Z niezwykłą siłą ekspresji i subtelną wrażliwością pochyla się nad każdą ofiarą, jednoczy się z każdym cierpieniem i przestrzega przed nienawiścią.
Nasz wielki papież, Jan Paweł II pisał: Człowiek ma prawo do prawdy. I tę gorzką i ważną dla naszych dziejów prawdę poznajemy. Ci, co przeżyli tamto piekło, mogą z czystym sumieniem powiedzieć, że mają wreszcie swego pisarza, który głęboko czuje i rozumie tragedię, która się rozegrała na Kresach. Pamięta o pomordowanych przez UPA Polakach i nie tylko Polakach. O ich rodzinach. O Kresach, które żyją i żyć będą przez pokolenia w polskich duszach. I napisał prawdę, której tak wielu się boi i chciałoby usunąć z pamięci. Oddał też hołd tym wszystkim, którzy wyrzuceni z własnej ziemi, błąkają się po świecie.
Ci zaś, którzy stykają się z tematyką kresową po raz pierwszy, mogą powiedzieć, że znaleźli książkę o wartościach uniwersalnych, która otwiera oczy na świat, który odszedł. Ale warto poznać ten świat, bo to kawał naszej polskiej i europejskiej historii. A zrozumienie tej historii pozwala lepiej zrozumieć nas samych, współczesną rzeczywistość z jej dramatycznymi powikłaniami i innych ludzi, którzy żyją obok nas.

I na koniec informacja: książkę można zamówić w Empikach, księgarniach lub przez Internet, klikając w Googlach: Stanisław Srokowski „Nienawiść”. Warto to zrobić szybko, bo książka znika. A drugiej takiej nie będzie.
Poniżej adres strony internetowej pisarza.

Stanisław Srokowski

Jadwiga Kimżal