Piątek 14 Sierpnia 2020r. - 227 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Maksymiliana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.01.11 - 18:01     Czytano: [2687]

Litarty Lusi Ogińskiej

Litartyzm to nowy kierunek artystyczny, stworzony przez Lusię Ogińską, jako ważną i interesującą odpowiedź naszej narodowej poetki na banalizm w sztuce, opanowanej w dużej mierze przez postmodernistyczne mody.

Sam litart to kompozycja malarska składająca się z wiersza i elementów plastycznych (malarskich, fotografii artystycznej, grafiki, itp.) innymi słowy – obraz na płótnie, łączący w jedną całość literaturę i sztukę. Głównym przewodnim tematem każdego litartu jest wiersz – klasyczny w swej formie, mający zawsze odniesienie do współczesności.
Pozostałe części kompozycji wzmacniają treści zawarte w wierszu, co służy pogłębieniu refleksji u widza.

Litarty Lusi Ogińskiej, poprzez swoją zrozumiałą i bardzo bogatą treść, wywołują u odbiorców wiele przeżyć. Przykładem są litarty – Tryptyk grunwaldzki, Jan Chrzciciel, Michał Archanioł – prezentowane w kościołach, powodują u wiernych dyskusje, zamyślenie, wzruszenie.

Litarty o tematyce sakralnej, przedstawiające i przybliżające postaci świętych, patronów kościołów będą bardzo cennym ubogaceniem każdej parafii i wiernych, mogą być także bezcenną pamiątką dla każdej rodziny, tworzoną na indywidualne zamówienie z racji ważnych uroczystości – Komunii św., ślubu czy rocznic. Przykładem takiej kompozycji jest litart – Mojej Natalii – wykonany na indywidualne zamówienie.

Zapraszamy na stronę www.dlaksiedza.pl

Wersja do druku

Anna - 25.01.11 20:54
Obejrzałam tę stronę z litartami - to niezwykły pomysł, zupełnie oryginalny i niespotykany. Faktycznie robią ogromne wrażenie! Winszuję Autorce pomysłu i talentu!

link - 25.01.11 18:37
http://www.lusiaoginska.pl/index.php?m=4&p=20&id=130

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Sierpnia 1941 roku
Zmarł Maksymilian Maria Kolbe, polski franciszkanin, święty, zamordowany w obozie Auschwitz przez Niemców (ur. 1894)


14 Sierpnia 1938 roku
Urodziła się Beata Tyszkiewicz, polska aktorka filmowa ("Lalka", "Marysia i Napoleon").


Zobacz więcej