Piątek 10 Maja 2024r. - 131 dz. roku,  Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.11.06 - 16:33     Czytano: [1913]

Grał do końca

29 listopada w Warszawie zmarł znakomity polski aktor filmowy Leon Niemczyk. Przez blisko 50 lat kariery zagrał w rekordowej liczbie około 400 filmów polskich i blisko 150 zagranicznych (głównie niemieckich, także francuskich, czechosłowackich i jugosłowiańskich), z których najbardziej znane, to Pociąg Jerzego Kawalerowicza, nominowany do Oskara Nóż w wodzie Romana Polańskiego, Krzyżacy Aleksandra Forda, Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa czy Franziska Christa Mühla.

Leon Niemczyk urodził się w 1923 r. w Warszawie. W czasie wojny wstąpił do tajnej podchorążówki, walczył w powstaniu warszawskim. Następnie zaciągnął się do armii gen. Pattona, służył w 444 batalionie. W 1947 r. wrócił do Polski w poszukiwaniu matki, przez sześć miesięcy był wieziony na Koszykowej. Kiedy został zwolniony, wyjechał na Wybrzeże. Tam też rozpoczęła się jego kariera aktorska.
Na początku występował w amatorskim teatrze w Stoczni Gdańskiej, potem pojawił się na scenie teatru Wybrzeże. Dyplomowanym aktorem został w 1952 r., wtedy zdał w warszawskiej PWST egzamin eksternistyczny.

W latach 1950-53 występował na deskach Teatru Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy, następnie przez kilka lat w łódzkim Teatrze Powszechnym. Od 1979 roku pracował wyłącznie w filmie.

Zadebiutował na wielkim ekranie w filmie "Celuloza" Jerzego Kawalerowicza (1953 r.). W 1961 r. brawurowo zagrał rolę Andrzeja w słynnym "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego. Stworzył niezapomniane kreacje w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" czy "Potopie". Wielu pamięta go z dzieciństwa jako tajemniczego Golarza Filipa w "Akademii Pana Kleksa".

Mieszkał w Łodzi. W tym mieście w 1998 - na ulicy Piotrkowskiej - odsłonięto jego gwiazdę w nowo powstałej Alei Gwiazd. W 1999 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 roku, Leon Niemczyk odebrał Złotą Żabę dla polskiego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Łodzi.

Znany był z burzliwego życia osobistego (miał sześć żon, żadna z nich nie była Polką) i miłości do piłki nożnej - był zagorzałym kibicem Łódzkiego Klubu Sportowego.

(Przyg. ZS)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

10 Maja 1951 roku
Biskup Józef Padewski został zamordowany przez oprawców stalinowskich (ur. 1894).


10 Maja 1926 roku
Powołany zostaje trzeci gabinet Witosa (PSL-"Piast", chadecja, ZLN, NPR).


Zobacz więcej