Poniedziałek 18 Grudnia 2017r. - 352 dz. roku,  Imieniny: Bogusława, Laury

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.06.09 - 10:52     Czytano: [2552]

Zdejmą krzyże
Nowa ustawa w Wielkiej Brytanii:
Usunąć symbole religijne, również krzyże ze ścian w katolickich szkołach

Jeśli krzyż na ścianie prowadzonego przez Kościół szpitala urazi uczucia sprzątaczki-ateistki, szpital będzie musiał go usunąć – zakłada to przygotowywana w Wielkiej Brytanii ustawa „równościowa”. W praktyce władze kościelnych instytucji zostaną bez podstaw do obrony.

Ustawa została skonstruowana tak, że niechrześcijanie będą mogli oskarżyć o „nękanie” władze kościelnych instytucji, jeśli te nie usuną ze ścian religijnych symboli. – Ustawa o “równości”, którą omawia teraz specjalnie powołana w brytyjskim parlamencie komisja, może przynieść „zatrważające efekty” – mówi prałat Andrew Summersgill, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Anglii i Walii.

Jak ustawa rozumie „nękanie”? – Niepożądane zachowanie mające na celu lub skutkujące naruszeniem ludzkiej godności, lub stwarzające, wrogie, poniżające lub obrażające otoczenie – czytamy w projekcie ustawy.

Biskupi obawiają się, że takie sformułowanie uderzy zwłaszcza w instytucje kościelne. Zapisy zrzucają całą odpowiedzialność prawną na prowadzących placówki. To nie ateista będzie musiał udowodnić, że krzyż go obraża, ale pracodawca, że nie jest on obraźliwy.

W oświadczeniu wysłanym do komisji przygotowującej „równościową” ustawę rzecznik Episkopatu zaznaczył, że instytucje muszą zatrudniać ateistów i pracowników innej religii, bo zatrudnienie na podstawie wyznania jest również traktowane jako dyskryminacja. Po wprowadzeniu “równościowych” przepisów „jeśli sprzątaczka będąca ateistką uzna krzyż za obraźliwy, prawnie nie będzie żadnych podstaw obrony przeciw oskarżeniu o nękanie” – powiedział rzecznik.

Biskupi obawiają się również, że ustawa o równości sprowadzi się w praktyce do ustalenia „hierarchii praw”, w której prawa ateistów i homoseksualistów będą dużo ważniejsze od swobody wyrażania i praktykowania religii.
AJ/Telegraph.co.uk
Bibuła

Wersja do druku

Analityk - 25.06.09 6:36
To jest wlasnie ten podwojny standard w zachodnim swiecie ustawiony w imie koniunkturalizmu, w imie podwojnej moralnosci i zabezpieczenia interesow dominantow nad podporzadkowana sobie reszta.
Jest to agresywne prawo skierowane przeciw chrzescijanom i ustanowione przez wszelkich wrogow najbardziej humanitarnej religii Swiata.
Dazy sie pomalu do tego aby zepchnac chrzescijan na calkowity margines zycia w Europie. W W.Brytani robi sie taki krok aby wprowadzic to prawo i w innych krajach.

Wkrotce zabronione zostanie noszenia lancuszka ze znakiem krzyza Chrystusowego, wymawianie Jego imienia, przezegnanie sie czy westchnienie glosno do Boga.

A tak w ogole to jest to forma TERRORU. Jest to zmuszanie innych do robienia tego co ja sobie zycze i to w dodatku w ich domu.
Caly cywilizowany swiat traktuje to w ten sposob, ze jak mi sie nie podoba wnetrze jakiejs restauracji, sklepu czy innego miejsca publicznego to go nie odwiedzam, a z pewnoscia nie zmuszam wlasciciela aby je urzadzil w/g mojego gustu, wierzen czy przekonan.

Dariusz Kosiur - 23.06.09 12:03
A co w przypadku, gdy brak krzyża zwłaszcza w placówce katolickiej (ale także w szkole, urzędzie, w szpitalu itp.) uraża moje uczucia katolika?
Kto i jak będzie bronił moich praw katolika?
Idąc dalej można spytać, jak będą bronione uczucia (i prawa) ateistów, którzy udadzą się na wycieczkę do państwa wyznaniowego, np. do Izraela?
Jakim prawem w ONZ (chyba także i w UE?) wisi flaga Izraela z gwiazdą Dawida - symbolem religijnym żydów?
Jakim prawem na placówkach dyplomatycznych Izraela powiewają flagi z tą właśnie gwiazdą - to obraża uczucia katolików i ateistów?
Jeden "Żyd-katolik" (czy to zestawienie nie jest już samo w sobie absurdalne?) znalazł sposób. Ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkiner oprócz tego, że do polskiego nazwiska dodał też żydowskie, nosi także krzyż z wpisaną weń gwiazdą Dawida. Czyż to nie genialne rozwiazanie? Gdyby ktoś nie wiedział, co to są judeochrześcijańskie korzenie katolicyzmu, to już teraz chyba wie?

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Grudnia 1865 roku
Została uchwalona 13 poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych, która znosiła niewolnictwo.


18 Grudnia 1992 roku
USA, Kanada i Meksyk podpisały w Waszyngtonie traktat o utworzeniu strefy wolnego handlu - NAFTA.


Zobacz więcej