Środa 11 Grudnia 2019r. - 345 dz. roku,  Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.03.09 - 10:51     Czytano: [2572]

Dział: Nasze zdrowie

Sukces Austrii i Węgier

Polski Rząd nie może już wmawiać społeczeństwu, że będziemy płacić wysokie kary jeśli zabronimy upraw GM. Przykłady zakazów wprowadzonych przez Austrię i Węgry świadczą, że do skutecznego zakazu upraw GM trzeba przede wszystkim mieć wolę. (komunikat ICPPC)

Jak informuje Pierwszy Portal Rolny , wbrew Komisji Europejskiej kraje członkowskie UE zgodziły się we wtorek, by Austria i Węgry utrzymały zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810.
Ministrowie ds. ochrony środowiska przegłosowali odrzucenie stanowiska Komisji Europejskiej. Tylko cztery kraje: Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia i Holandia popierały KE i opowiedziały się w głosowaniu za zniesieniem tzw. klauzul bezpieczeństwa, wprowadzonych przez Austrię i Węgry.


Pozostałe 23 kraje, w tym Polska, dysponujące większością kwalifikowaną, głosowały przeciw.

"Polska wskazywała w przeszłości i podkreśla nadal brak kompleksowej oceny produktów genetycznie modyfikowanych. Nie powinno się odrzucać wniosków tych krajów, które we wyniku prowadzonych przez siebie badań uzyskały dowody wskazujące na możliwość niekorzystnego wpływu GMO na środowisko" - powiedział PAP polski dyplomata.

Wynik wtorkowego głosowanie jest istotny także dla innych krajów, które wprowadziły zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy (jak Francja czy Grecja) i ich zakazy także zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską.
(PPR)

Niestety na "swoim podwórku" Rząd RP do tej pory nie podjął konkretnych kroków aby pociągnąć do odpowiedzialności podmioty, które nielegalnie prowadziły uprawy kukurydzy GM w 2008 ... mimo wielokrotnych interwencji ze strony ICPPC, Koalicji "POLSKA WOLNA OD GMO", euro deputowanego Janusza Wojciechowskiego oraz setek indywidualnych osób (komunikat ICPPC)

ICPPC
(red)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Grudnia 1843 roku
Urodził się Robert Koch, niemiecki bakteriolog i lekarz, odkrywca laseczki wąglika, prątka gruźlicy (zm. 1910)


11 Grudnia 1922 roku
Został zaprzysiężony pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej, Gabriel Narutowicz. 5 dni później zginął w zamachu.


Zobacz więcej