Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.06.08 - 13:40     Czytano: [2225]

Gdy indoktrynacja zastępuje edukację

Gazeta regionalna Linia Otwocka z 09.05.2008 na str. 12 i 13 zamieściła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród otwockich nauczycieli przez studentów Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Nauk Społecznych w Otwocku, pomysłodawcę ankiety. Wyniki ankiety winny wprawiać w konsternację nie tylko ankietowanych, ale również, a może przede wszystkim autorów ankiety - wyższą uczelnię oraz media, ponieważ wspólnie odpowiadają za poziom i szerzenie edukacji w społeczeństwie. (Podobne wyniki ankiety uzyskanoby w każdym innym mieście Polski i wśród innych grup zawodowych).

Pomijam fakt, że dobór pytań w ankiecie nie wykraczał poza polityczną poprawność i nie dotykał istoty zagadnień ogólnospołecznych (politycznych, prawnych, ekonomicznych). Jednak mimo to ankieta wykazała brak świadomości społeczno-politycznej wśród nauczycieli.

Na pytanie o zjawiska globalizacji 53,9% uznało, że są one korzystne, a tylko 15,4% miało zdanie przeciwne, natomiast 30,7% miało wątpliwości.

Na pytanie, czy międzynarodowe firmy przyczyniają się do zamożności społeczeństw 42,3% uważa, że tak, 57,7%, że nie.
Jednocześnie z kolejnego punktu ankiety wynika, że przeciętnie ok. 60% ankietowanych nauczycieli dostrzega negatywne zjawiska dla całej gospodarki wynikające z działalności w Polsce międzynarodowych koncernów.
Odpowiedzi na te trzy powyższe pozycje ankiety wskazują dobitnie na całkowitą nieznajomość podstawowych zagadnień politycznych, ekonomicznych i społecznych wśród nauczycieli. Jak można wskazać jednocześnie, że globalizacja jest korzystna i prowadzi do zamożności społeczeństw i zaraz potem zanegować to stwierdzenie, wskazując na negatywne skutki (tu całkowicie słusznie – D.K.) funkcjonowania w gospodarce państwa ponadpaństwowych koncernów – czyli właśnie procesów globalizacji?

Taki pojęciowy i myślowy bałagan jest niestety rezultatem medialnej i oświatowej indoktrynacji, której podlegamy wszyscy i znakomita większość z nas jej ulega. Jest to także rezultat wadliwego systemu kształcenia i celowego zaniżania jego poziomu.

Jeżeli nauczyciele, wychowawcy naszych dzieci, polskiej młodzieży wykazują się niezrozumieniem podstawowych zagadnień współczesnego świata to, co przekazują naszym dzieciom – następnym pokoleniom? Taki stan powoduje, że brak świadomości i właściwego rozumienia powyższych zagadnień będzie przyrastał w postępie geometrycznym – to nie może dobrze rokować przyszłości naszemu społeczeństwu, jeśli jeszcze jakaś przyszłość dla Polski jest przewidziana.

I jeszcze jedno pytanie ankiety: jakie działania winny podjąć władze Otwocka (lub każdej innej gminy) oraz mieszkańcy dla rozwoju miasta? W tym pytaniu wyszczególniono 10 punktów/podpowiedzi, które można by ująć krótko: należy powołać komórkę samorządową z zadaniem promocji szczęścia, zdrowia i pomyślności mieszkańców. W ogóle w dzisiejszej RP należałoby powołać właściwie takie ministerstwo, a wszystkie pozostałe zlikwidować – nie są potrzebne, jeśli degeneracji zamiast rozwoju ulegają kolejne sfery funkcjonowania państwa – to oczywiście ironia.

Otóż, ankieta albo zawiera w sobie element manipulacji, albo jej autorzy również wykazali się brakiem wiedzy. Chodzi o to, że prawo o samorządach skonstruowano w ten sposób (miał tu zasługi Instytut Spraw Publicznych), iż samorządowym władzom nie wolno podejmować żadnych inicjatyw gospodarczych. Wolno im jedynie rozdysponowywać malejące (realnie, bo nominalnie raczej rosną) wpływy z podatków i z malejących dotacji budżetu centralnego oraz wyprzedawać majątek komunalny zagranicznym podmiotom i zadłużać gminne budżety w obcych bankach.

Dziwi mnie w ankiecie negatywna ocena władz Otwocka. Dlaczego wybieramy do samorządów ludzi, których później negatywnie oceniamy, z czego to wynika? Może warto zastanowić się nad odpowiedzią?

O tym, co stało się ze strusiem, który, gdy zobaczył lwa, wsadził łeb w piach, żeby nie widzieć niebezpieczeństwa, pisał już nie będę.

Dariusz Kosiur

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 2014 roku
Papież Jan XXIII (1881 - 1963) i Papież Jan Paweł II (1920 - 2005) zostali kanonizowani w Watykanie podczas jednej uroczystości


27 Kwietnia 1956 roku
Urodziła się Eleni, polska piosenkarka pochodzenia greckiego


Zobacz więcej