Sobota 24 Sierpnia 2019r. - 236 dz. roku,  Imieniny: Bartosza, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.12.07 - 21:50     Czytano: [2048]

Tanie notebooki

Przemysł komputerowy ma nowy hit – komputery w cenie 200 dolarów. Po nadspodziewanie dobrym przyjęciu w USA tanie notebooki już niedługo trafią do Polski.

Przenośną rewolucję rozpoczął niewielki notebook Eee PC tajwańskiej firmy Asustek, jednego z głównych producentów komputerów przenośnych na świecie. Maszyna jest tania, gdyż zamiast twardego dysku ma pamięć flash (znaną z tzw. pendrive'ów), pracuje pod kontrolą darmowego systemu Linuks, ma nieduży 7-calowy ekran, a zarazem łatwo może korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

– Eee PC to komputer oferujący więcej niż elektroniczne notesy, a jednocześnie łatwiejszy w obsłudze i poręczniejszy niż dotychczasowe notebooki. Pomyślany jako komputer do domu, w podróż, dla mobilnych pracowników – powiedział "Rz" Maciej Szczepaniak odpowiadający za kontakty z rynkiem w Asus Polska.

Plany uruchomienia produkcji podobnych urządzeń mają także dwaj inni giganci – chiński Lenovo (przejął dział produkcji komputerów IBM) oraz Acer. W projekt tanich komputerów włączył się także Intel.

Asustek chce wprowadzić Eee PC na polski rynek w drugim kwartale 2008 r. Ma on kosztować ok. 1100 zł brutto. Już teraz notebooki tej firmy są jednymi z najchętniej kupowanymi nad Wisłą. Udział firmy w naszym rynku sięga 11 proc.

Największy rywal firmy Asustek zarówno na świecie, jak i w Polsce firma Acer jak dotychczas oferuje jedne z najtańszych na naszym rynku notebooków (nawet za ok. 1,7 tys. brutto). Ma ponad 27-proc. udział w tym rynku.

– Mamy plany dotyczące wprowadzenia tanich urządzeń, ale konkretne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Wprowadzenie nowych produktów zawsze wymaga analiz, czy i jak wpłyną one na dotychczasowe linie komputerów – powiedziała nam Zenobia Nowoszewska z przedstawicielstwa Acer w Polsce.

Corocznie sprzedaż komputerów w Polsce rośnie o co najmniej jedną trzecią. W tym roku może sięgnąć 3 mln sztuk maszyn.

– Pojawienie się nowego rodzaju taniego sprzętu może tylko wzmocnić tendencje obserwowane na polskim rynku. Dotychczasowe kategorie sprzętu także wyraźnie tanieją, co wiąże się ze spadkiem cen w świecie o 20 – 50 proc. procesorów pamięci i innych podzespołów – powiedział nam Maciej Janiec z polskiego oddziału firmy badawczej Gartner.

Jego zdaniem nowa kategoria sprzętu nie tyle zawojuje, ile uzupełni rynek. Ale może zapoczątkować linie komputerów, które wyróżniać się będą nie tylko niedużą ceną, ale i nową funkcjonalnością, taką jak np. natychmiastowy start komputera, łatwość przenoszenia oprogramowania itd.

Pozwala na to pamięć flash, która wyparła dyskietki, trafiła do komórek, ułatwiła ekspansję cyfrowych aparatów fotograficznych, spopularyzowała GPS, a teraz zmienia komputery. Za trzy lata 1 GB takiej pamięci ma już kosztować 1 dolara.

Zbigniew Zwierzchowski
Rzeczpospolita

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Sierpnia 1944 roku
24 d. Powst. Warszaw.: Ciężkie walki o Stare Miasto. Zgrupowanie "Bełt" oczyściło z Niemców okolice ul. Marszałkowskiej i Poznańskiej


24 Sierpnia 1966 roku
Zmarł gen. Tadeusz Bór-Komorowski, dowódca AK do upadku Powstania Warszawskiego (ur. 1895)


Zobacz więcej