Niedziela 22 Września 2019r. - 265 dz. roku,  Imieniny: Maury, Milany, Tomasza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.10.07 - 12:28     Czytano: [1858]

PIT-y przez Internet

Od 1 kwietnia 2008 r. podatnicy będą mogli rozliczyć podatek PIT drogą elektroniczną - poinformowali w środę przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warunkiem jest uzyskanie bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą certyfikatu. Podatnik musi zgłosić się do jednego z kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne (np. Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych), od którego uzyska tzw. certyfikat kwalifikowany. Jak powiedział PAP Wojciech Wiewiórski, doradca ministra w MSWiA, kosztuje to ok. 500 zł.

Aby elektronicznie rozliczyć PIT na 2007 r. podatnik musi też złożyć do urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie i uzyskać zaświadczenie urzędu.

Radosław Marlęga z resortu finansów przypomniał, że od 16 sierpnia 2006 r. deklaracje podatkowe drogą elektroniczną mogą już składać największe firmy, których roczne przychody przekraczają 5 mln euro. Mogą to robić w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych. Uprawnionych do tego jest 7,5 tys. firm, jednak zgłoszenie o chęci skorzystania z systemu złożyło tylko 8 proc. z nich. Według MF, wynika to głównie z braku wiedzy o tej możliwości.

Od 1 stycznia 2008 r. rozliczenia elektroniczne mają być dostępne także dla mniejszych firm. Podatnicy będą mogli rozliczyć w ten sposób 39 różnych deklaracji. Na razie nie zapadły jeszcze decyzje, jakie to będą deklaracje, ale według MF znajdzie się wśród nich VAT-7 (deklaracja miesięczna).

"Liczymy, że na początku skorzysta z tej możliwości 10 proc. przedsiębiorców" - powiedział Marlęga.

W kolejnym etapie - od 1 kwietnia 2008 r. - podatnicy będą też mogli elektronicznie rozliczyć PIT 36, PIT 37 i PIT 38 (od zysków kapitałowych).

Elektroniczne deklaracje podatkowe są dobrowolne, co oznacza, że podatnicy będą mogli składać je w nowej formie bądź, jak dotychczas, na papierze.

Wirtualne Media

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

22 Września 1857 roku
Zmarł Józef Dwernicki, polski generał, dowódca kawalerii w powstaniu listopadowym (ur. 1779)


22 Września 1944 roku
53. dzień Powst. Warszaw.: Kolejny szturm niemiecki na ostatnie pozycje powstańczego Czerniakowa. Próby przebicia się do Śródmieścia Płd.


Zobacz więcej