Wtorek 11 Sierpnia 2020r. - 224 dz. roku,  Imieniny: Luizy, Włodzmierza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.10.07 - 12:28     Czytano: [1923]

PIT-y przez Internet

Od 1 kwietnia 2008 r. podatnicy będą mogli rozliczyć podatek PIT drogą elektroniczną - poinformowali w środę przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warunkiem jest uzyskanie bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą certyfikatu. Podatnik musi zgłosić się do jednego z kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne (np. Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych), od którego uzyska tzw. certyfikat kwalifikowany. Jak powiedział PAP Wojciech Wiewiórski, doradca ministra w MSWiA, kosztuje to ok. 500 zł.

Aby elektronicznie rozliczyć PIT na 2007 r. podatnik musi też złożyć do urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie i uzyskać zaświadczenie urzędu.

Radosław Marlęga z resortu finansów przypomniał, że od 16 sierpnia 2006 r. deklaracje podatkowe drogą elektroniczną mogą już składać największe firmy, których roczne przychody przekraczają 5 mln euro. Mogą to robić w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych. Uprawnionych do tego jest 7,5 tys. firm, jednak zgłoszenie o chęci skorzystania z systemu złożyło tylko 8 proc. z nich. Według MF, wynika to głównie z braku wiedzy o tej możliwości.

Od 1 stycznia 2008 r. rozliczenia elektroniczne mają być dostępne także dla mniejszych firm. Podatnicy będą mogli rozliczyć w ten sposób 39 różnych deklaracji. Na razie nie zapadły jeszcze decyzje, jakie to będą deklaracje, ale według MF znajdzie się wśród nich VAT-7 (deklaracja miesięczna).

"Liczymy, że na początku skorzysta z tej możliwości 10 proc. przedsiębiorców" - powiedział Marlęga.

W kolejnym etapie - od 1 kwietnia 2008 r. - podatnicy będą też mogli elektronicznie rozliczyć PIT 36, PIT 37 i PIT 38 (od zysków kapitałowych).

Elektroniczne deklaracje podatkowe są dobrowolne, co oznacza, że podatnicy będą mogli składać je w nowej formie bądź, jak dotychczas, na papierze.

Wirtualne Media

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Sierpnia 1944 roku
11 d. Powst. Warszaw.: Niemcy opanowują Wolę i Ochotę. Zacięte walki o Bank Polski na Bielańskiej. Ukazał się rozkaz Nr 14 płk. "Montera" ws opasek


11 Sierpnia 1945 roku
Zmarł Stefan Jaracz, polski aktor, reżyser (ur. 1883)


Zobacz więcej