Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.08.07 - 22:33     Czytano: [1583]

Dział: Nasze zdrowie

Brudny sprzęt

60 zanieczyszczonych przyrządów do przetaczania płynów infuzyjnych oraz 9 aparatów do przetaczania krwi znaleźli podczas wewnętrznej kontroli pracownicy Szpitala Miejskiego nr 1 w Sosnowcu. Importerem sprzętu z Chin jest firma Zarys w Zabrzu.

Dyrektor placówki skierował sprawę do prokuratury. Dostawca przyznaje, że przyrządy mogły trafić nawet do 200 szpitali w całej Polsce.

Za pomocą przyrządów do przetaczania płynów infuzyjnych pacjentom podaje się leki czy preparaty wzmacniające. Na liczącą 1000 sztuk partię w sosnowieckim szpitalu w 60 przypadkach w zamkniętych hermetycznie pojemnikach znalazły się zanieczyszczenia, które pracownicy opisują jako włosy i drobinki tytoniu.

– Ten sprzęt jest podłączany bezpośrednio do krwiobiegu pacjentów. Tego typu zanieczyszczenia stwarzają spore ryzyko infekcji. Nie mam jednak informacji, żeby doszło do takiego incydentu – powiedział dyrektor szpitala Marek Stępniak.

Zanieczyszczony sprzęt dostarczyła firma Zarys z Zabrza, która importuje go z Chin od największego tamtejszego wytwórcy. Jak poinformowała pełnomocnik zarządu ds. systemu zarządzania ISO 9001 w firmie Zarys w Zabrzu Anna Bruniany, feralna seria przyrządów liczy 0,5 mln sztuk. Importer wstrzymał sprzedaż i zwrócił się do szpitali o skontrolowanie dostarczonego sprzętu. Firma zleciła już również badania jałowości urządzeń tej serii.

– Na tę chwilę na taką ilość mamy jeden potwierdzony przypadek znalezienia jakiejś drobinki w jednym urządzeniu w Radomiu. Nie ma na razie powodów do wycofywania całej serii, ale poprosiliśmy kontrahentów o kontrolę – powiedziała Bruniany.

Sosnowiecki szpital sprowadził przyrządy do przetaczania płynów od innego dostawcy ze Szpitala Miejskiego nr 3 (obie placówki mają zostać połączone, kieruje nimi jeden dyrektor – red.). Jak podał dyrektor Stępniak, wśród tego sprzętu, dostarczonego przez firmę Margomed z Lublina, również znaleziono trzy zanieczyszczone urządzenia.

(PAP)

Wersja do druku

wer - 25.01.09 21:03
kontrola jak najbardziej !!!!! taki balagan że bajka!!!!!ja tu pracuję i ryzykuję życie setki ludzi!!!!!!

alek tym - 23.10.08 8:22
moim zdaniem powinni zrobiC kontrolę w margomedzie to by się zdziwili kiedyś tam pracowałem !!!!!!!!!!

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Lipca 2009 roku
Zmarł prof. Zbigniew Zapasiewicz (ur. 1934) wybitny polski aktor, reżyser i pedagog.


14 Lipca 1933 roku
W Niemczech wszystkie partie polityczne oprócz Partii Nazistowskiej zostały zdelegalizowane.


Zobacz więcej