Środa 1 Maja 2024r. - 122 dz. roku,  Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.06.23 - 12:42     Czytano: [251]

Dunajowanie nad Tanwią


Zalotne śpiewanie

O "dunajowaniu" wiemy, że znalazło się ono na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego, choć nie jest ono powszechnie znanym zwyczajem polskim.

Nasza Redakcja w Sandomierzu


W ramach otwarcia wystawy "Tradycje od pokoleń" mającej miejsce w Sandomierzu w Muzeum Zamkowym, mieliśmy okazję zobaczyć wystawę dotyczącą Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego.

Zalotne śpiewanie

"Dunajowanie" jest to po prostu zalotne śpiewanie kolęd świeckich. Jest to zwyczaj związany z okresem Bożego Narodzenia, a jest on wkultywowany w drugi dzień tego święta. W dzień Szczepana męczennika, kiedy kolędnicy zakończyli odwiedzać domy w ramach zwyczajowego kolędowania, około godziny 22.00, w miejscowości Łukowa zbierali się zawsze w jednej z chat kawalerowie, aby "zadunajować", czyli wyśpiewać życzenia okolicznym pannom na wydaniu.

Stara tradycja

Jest to bardzo stara tradycja, starsza niż śpiewanie kantyczek i bożonarodzeniowych pastorałek. Geneza tego zwyczaju rzeczywiście pamięta bardzo dawne czasy. Świadczy o tym choćby sposób śpiewania. "Dunajowanie" jak widzimy, jest to niskie gardłowe wydobywanie z siebie tonów, połączone z bardzo głośnym śpiewem. Pieśni ?dunajowane?, są wykonywane w archaicznym języku gwarowym.

Geneza

Geneza tego zwyczaju jest przedchrześcijańska, a samo ?dunajowanie? jest tradycją zakorzenioną wyłącznie w rodzinach miejscowości Łukowa i jej okolic. Każda pieśń zaczyna się więc od chrześcijańskiego pozdrowienia "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Nie "dunajowało" się pannom wyznania prawosławnego.

Z małej litery

Słowo "dunaj" pisane małą literą, oznacza pannę w wianku. Właśnie fabuła jednej z najstarszych pieśni "dunajowych" dotyczy upuszczenia wianka przez dziewczynę i łowienia go przez trzech rybaków. Tradycja "dunajowania", liczy sobie ponad 400 lat. Dziś w dobie współczesnej, "dunajowanie" jest zwyczajem sukcesywnie odrestaurowywanym, chociaż tak naprawdę nigdy nie wygasło.



Ewa Michałowska -Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

01 Maja 1951 roku
Rozpoczęła się emisja programu Radio Wolna Europa dla krajów Europy Wschodniej.


01 Maja roku
Św. Józefa Rzemieślnika


Zobacz więcej