Czwartek 2 Maja 2024r. - 122 dz. roku,  Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.05.23 - 22:31     Czytano: [292]

Sztandar


Narodowe weksylium

Sztandar, czyli inaczej mówiąc weksylium, występuje zawsze w jednym egzemplarzu. Jest on szczególnym symbolem walczącego na polu bitwy oddziału wojskowego. Podczas spotkań majówkowych w Skarżysku -Kamiennej, różne historyczne grupy rekonstrukcyjne demonstrowały repliki dawnych sztandarów i bojowych chorągwi. Nasza Redakcja miała okazję zobaczyć replikę sztandaru z okresu powstania styczniowego, demonstrowaną przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.

Historia sztandaru


Weksylium, wywodzi się z dawnych znaków bojowo-rozpoznawczych, które służyły do łączności między dowódcą, a walczącym oddziałem. W epoce starożytnej  weksylia były używane przez Bablilończyków, Egipcjan, Greków no i oczywiście przez Imperialistów Rzymskich. Ze sztandarami tymi, wiązano zawsze pewne treści ideowe. Nawet wśród walczących Polaków, utarło się powiedzenie, że ...oddział walczy dotąd, dopóki powiewa w górze jego sztandar...

Wielka uroczystość

Uroczyście zawsze obchodzono dzień nadania sztandaru, danemu legionowi rzymskiemu. Utrata sztandaru powodowała rozwiązanie walczącego oddziału. Jak mawiał Ignacy Prądzyński... brak sztandaru na polach bitew podczas powstania listopadowego, uważany był za główną przyczynę rozprzężenia oddziałów powstańczych... Jak ważny był sztandar bojowy dla Polaków, wiemy z wielu zapisków historycznych. Na przykład w czasie powstania styczniowego, podczas walk pod Iłżą kula nieprzyjaciela przeszyła polski sztandar oddziałów Karola Kality Rębajły, Polacy doskoczyli do rozdartego sztandaru i zaczęli go całować.

Zwyczaje związane z polskim sztandarem

Gdy Polacy szykowali się do powstania styczniowego, wiele wiejskich dziewczyn ochoczo wyszywało weksylia, koniecznie w barwy narodowe i symbole danego oddziału. Na każdym sztandarze musiał być też wyhaftowany "biały orzeł" z zamkniętą koroną. Gdy sztandar taki był już ukończony, najstarsza gospodyni domu, w którym był haftowany sztandar rozpoczynała modlitwę do Pana Jezusa, prosząc o opiekę i błogosławieństwo dla polskich żołnierzy walczących pod tym sztandarem. Po skończonej modlitwie, dziewczyny które haftowały sztandar śpiewały nabożne pieśni. Znana jest historia panny Małgorzaty, która haftowała sztandar walczącym powstańcom styczniowym pod Lubienią. Ona wykonując swoją pracę modliła się o powodzenie bitwy, ocierając swoje łzy w owy sztandar. Wiedziała ona bowiem, że wielu polskich patriotów zginie walcząc o wolną Ojczyznę.

Ze skłonioną głową

Gdy sztandar wrócił z pola bitwy, odbierał go dowódca ze skłonioną głową. Musiał być on schowany w drewniany futerał i umieszczany w bezpiecznym miejscu. Wiele modlitw dziękczynnych do Boga, odbywało się zawsze przy rozwiniętym sztandarze, aby w modlitwie przywrócić pamięć tych chłopców, którzy zginęli na polu bitwy.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

02 Maja 1921 roku
Wybuchło III powstanie śląskie. W rękach powstańców znalazły się Katowice, Chorzów, Siemianowice, Bytom.


02 Maja 1942 roku
Urodził się Wojciech Pszoniak aktor teatralny i filmowy (Ziemia obiecana).


Zobacz więcej