Wtorek 11 Sierpnia 2020r. - 224 dz. roku,  Imieniny: Luizy, Włodzmierza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.11.19 - 22:51     Czytano: [609]

Triumf etosu AK w Żyrardowie!

"Wolna Polska będzie czciła bohaterów"Chcemy, aby wolna Polska czciła bohaterów, których komuniści brutalnie mordowali– powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do decyzji radnych Żyrardowa o zmianie ul. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na Jedności Robotniczej.
Ostatecznie ulica generała „Nila” pozostaje.

Niedawna decyzja wywołała wiele kontrowersji. Prezydent Żyrardowa zwrócił się do wojewody mazowieckiego z prośbą o analizę i weryfikację zasadności uchwały radnych. Poinformował, że nie wykonał uchwały radnych. W czwartek poseł PiS Maciej Małecki podał na Twitterze, że w efekcie rozmów z samorządowcami generał "Nil" dalej będzie patronem ulicy w Żyrardowie.

Jesteśmy osobami z młodego pokolenia; jako osoby, które wychowały się w wolnej Polsce chcemy, aby wolna Polska czciła bohaterów, których komuniści brutalnie mordowali, których chcieli skreślić z kart historii
- powiedział Kaleta podczas konferencji prasowej dot. akcji "Ocalić Bohaterów", która jest odpowiedzią na decyzję radnych o zmianie nazwy ul gen. "Nila".

Według niego, istotnym elementem funkcjonowania tak ważnego dla wszystkich Polaków Muzeum Żołnierzy Wyklętych są kwestie edukacyjne. "Ciągle musimy wykonać wiele pracy, by przypominać i zaprezentować, niektórym po raz pierwszy, informacje o kryształowym życiorysie bohaterów takich jak gen. „Nil”" - mówił.

Pan prezydent Żyrardowa zwrócił się do dyrektora Muzeum Jacka Pawłowicza z prośbą o podjęcie współpracy edukacyjnej, więc jest odzew na naszą akcję
- poinformował. Wyraził nadzieję, że "sprawa, która poruszyła znaczną część opinii publicznej w Polsce, być może zostanie odwrócona".

Pokażemy okoliczności walki o wolną Polskę i też tą symbolikę, aby zrozumieć, że są to ważne sprawy, pryncypia wartości w wolnej Polsce, by bohaterowie byli na takim miejscu w jakim nie chcieli go widzieć komuniści. Aby zwycięstwo duchowe, moralne całego naszego narodu, który pragnął wolności i wreszcie może się nią cieszyć, było pełne i symboliczne
- dodał.

Niezależna

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Sierpnia 1892 roku
Urodził się Władysław Anders polski generał i polityk. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944-45 (zm. 1970)


11 Sierpnia 1920 roku
Rada Obrony Państwa ustanowiła Krzyż Walecznych - polskie odznaczenie wojskowe.


Zobacz więcej