Niedziela 20 Września 2020r. - 264 dz. roku,  Imieniny: Faustyny, Renaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.07.20 - 22:26     Czytano: [180]

Józef Zajączkowski


Spotkanie w Zielonym Saloniku

W Zielonym Saloniku Literackim u Kopciuszka w świętokrzyskim Stawie Kunowskim, nasza Redakcja spotkała się z literatami województwa, by ciekawymi opowieściami i poezją wspomnieć bohatera powstania styczniowego, którego w tym miesiącu przypada 207 rocznica urodzin. Przyszedł on na świat dnia 23 lipca 183 roku w Krakowie, a zmarł on natomiast w dniu 3 października 1905 roku również w Krakowie. Był to malarz, fotograf, a przede wszystkim powstaniec styczniowy.

Fotografia jego pasją


Zajączkowski był właścicielem zakładu fotograficznego czynnego w mieście Łódź w latach 1862–1863. Swoimi poglądami niepodległościowymi zyskał sobie przychylność społeczeństwa łódzkiego. Józef Zajączkowski uczył się fotografowania obiektów i ludzi w Warszawie u znanego tam fotografa Karola Beyera. Uwieczniał on modę dawniejszych dam, które spacerowały po parkach miejskich i ulicach, jak też i przyrodę, która upiększała miasto i okolicę. Zakład w Łodzi prowadził do lata 1863 roku, czyli do okresu powstania styczniowego. Stwierdził on wówczas, że pójdzie on w jego szeregach walczyć o niepodległość, a przy okazji uwieczni znamienitych bohaterów walczących dla Polski.

...z różą w butonierce walczę dziś dla Ciebie
Polsko ma Ojczyzno ukochałem Ciebie
dam Ci młode życie, krwi przeleję strugi
walczę gdy śnieg prószy i gdy deszczu strugi.....

Fotograf w literaturze polskiej

W dotychczasowej literaturze, podkreślającej jego działalność patriotyczną, Józef Zajączkowski uznawany jest za pierwszego fotografa. Od dnia 20 października 1862 roku, był on aktywnym uczestnikiem organizacji spiskowej przygotowującej styczniowy zryw powstańczy. Został on szybko mianowany tajnym powstańczym naczelnikiem miasta. W obawie przed aresztowaniem, przedostał się przez kordon graniczny w końcu sierpnia 1863 roku, do Królestwa Polskiego, a stamtąd do Galicji. Tutaj zamieszkał w Krakowie. Od dnia 2 października 1863 roku, znana jest jego działalność jako fotografa w mieście Kraków, w „Hotelu Narodowym” mieszczącym się przy ul. Poselskiej 22.

Album Grobowce, pomniki i trumny królów polskich w Krakowie

W 1865 roku, Józef Zajączkowski wydał drukiem album zatytułowany „Grobowce, pomniki i trumny królów polskich w Krakowie” zawierający 29 zdjęć, które sam wykonał. Pracował on także w Rzeszowie, skąd wysłał dnia 21 sierpnia 1878 roku, list do innego fotografa polskiego Walerego Rzewuskiego. Następnie do 1886 roku, prowadził zakład fotograficzny w Jaśle, gdzie oprócz zdjęć klientom, wykonywał fotografie martwej natury i ówczesnych mebli.
Miał syna Józefa, również fotografa, który pracował w pracowni ojca w Jaśle.

Ewa Michałowska –Walkiewicz

Wersja do druku

Zdzichu - 27.07.20 13:34
Bardzo dobry artykul

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Września 1939 roku
Rozpoczęła się obrona Grodna przed nacierającą Armią Czerwoną.


20 Września 1949 roku
Proklamowano Republikę Federalną Niemiec z trzech stref okupacyjnych: amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej.


Zobacz więcej