Sobota 11 Lipca 2020r. - 193 dz. roku,  Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.10.19 - 13:33     Czytano: [451]

Dział: Godne uwagi

Jan Pietrzak Patriotą Roku

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela zdecydowała, że tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku” zostanie słynny bard, literat i artysta kabaretowy pan JAN PIETRZAK.

W uzasadnieniu napisano:
„Jan Pietrzak od ponad pół wieku jest symbolem polskiej wolności, a założony przez Niego słynny Kabaret Pod Egidą krytycznie, inteligentnie i dowcipnie komentował otaczającą nas rzeczywistość w czasach PRL-u oraz czyni to do dziś. To z pieśnią Jana Pietrzaka na ustach ‘Żeby Polska była Polską’ rodacy zrzucili okowy komunizmu. Niezapomniana melodia tego swoistego hymnu latami towarzyszyła patriotom walczącym o biało-czerwoną godność. Jan Pietrzak, to niezłomny bard, błyskotliwy satyryk i cięty felietonista, który w sporze ideologicznym oraz politycznym zawsze stał po stronie prawdy i wartości narodowych. Działalność twórcza i aktywność społeczna Laureata przyczyniły się w wielkim stopniu do odnowienia naszej Ojczyzny. Jego walka nie zakończyła się w 1989 r., kiedy – jak sam podkreśla – ‘komuna upadła, ale na cztery łapy’. Szczególną wartość należy przypisać w ostatnich latach jego staraniom o powstanie Łuku Triumfalnego, który upamiętni wspaniałą polską wiktorię nad bolszewizmem w 1920 r. Liczymy na to, że Nagroda ‘Patrioty Roku’ przyznana w przeddzień setnej rocznicy tego wielkiego wydarzenia, będzie kolejnym krokiem w kierunku realizacji tego ważnego i na wskroś patriotycznego przedsięwzięcia.”

Podpisano:
Prof. Andrzej Nowak – wybitny historyk, przewodniczący kapituły
Adam Bujak – artysta fotografik, fotograf papieski
Attila Leszek Jamrozik – artysta plastyk, działacz patriotyczny
Prof. Krzysztof Ożóg – wybitny historyk i działacz katolicki
Leszek Sosnowski – prezes Wydawnictwa Biały Kruk

Tytuł „Patrioty Roku” jest przyznawany od 2016 r., a w przeszłości laureatem nagrody był Antoni Macierewicz. Nagrodą ma postać statuetki pięknego orła z czasów Księstwa Warszawskiego. Dlaczego akurat z tego czasu? Dlatego, że był to moment, kiedy próbowano odnowić państwo polskie, wskrzesić je. Z kolei imię Kazimierza Odnowiciela, którego tysiąclecie urodzin obchodzono w roku, kiedy Nagrodę wręczano po raz pierwszy, był wielkim władcą, trochę niedocenianym w polskiej historii. Tymczasem był to człowiek, który zrezygnował z wielkiej zachodniej kariery u boku cesarza rzymskiego i wrócił do Polski, zrujnowanej, skrwawionej, aby ją odbudowywać. Z tego powodu patron Nagrody pozostaje postacią wciąż aktualną, gdyż należy pamiętać, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, gdyż wciąż trzeba się o nią upominać. Św. Jan Paweł II powiedział: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”.

Uwzględniając właśnie te kryteria kapituła zdecydowała, że Nagrodę „Patriota Roku” otrzyma w tym roku Jan Pietrzak.

Nagroda zostanie wręczona dziś podczas V Dnia Patrioty, który rozpocznie się o godz. 17 w Krakowie, w słynnej, zabytkowej Sali „Sokoła” przy ul. Piłsudskiego 27. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, spotkanie potrwa do godz. 22 – można przyjść w trakcie imprezy, której towarzyszy wielki kiermasz książek Białego Kruka. Zaplanowane są wystąpienia m.in. profesorów Jana T. Dudy, Andrzeja Nowaka, Wojciecha Polaka, Wojciecha Roszkowskiego, Jana Żaryna – wszyscy oni będą także podpisywać swoje nowe książki. Niewątpliwie dużym wydarzeniem będzie premierowa prezentacja biografii Antoniego Macierewicza pióra Jerzego Kłosińskiego – bohater książki będzie ją podpisywał, a także wygłosi przemówienie. Całość zwieńczy wręczenie nagrody oraz koncert Jana Pietrzaka, który wystąpi wraz z zespołem.

Biały Kruk
FOTO: KWORUM


Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Lipca 1920 roku
Na Warmii, Mazurach i Powiślu odbył się plebiscyt.


11 Lipca roku
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR LUDOBÓJSTWA NA WOŁYNIU


Zobacz więcej