Czwartek 15 Kwietnia 2021r. - 105 dz. roku,  Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.10.19 - 19:57     Czytano: [1254]

Dział: Nasze zdrowie

Szkodliwe e-papierosy

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował w poniedziałek do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z e-papierosami.

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. MEN i GIS podkreślają, że młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

Jak wskazuje MEN i GIS w informacji skierowanej do rodziców, e-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ich przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami. W USA rośnie liczba przypadków ciężkiego uszkodzenia płuc związanego z e-papierosami

- Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia - przestrzegają instytucje.
W informacji MEN i GIS zachęca rodziców i apeluje do nich o to, aby poinformowali swoje dziecko o zagrożeniach. Wskazują ponadto, że rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.
Źródło: MEN
BPO

PolitykaZdrowotna

Wersja do druku

Ania - 07.10.19 21:52
Mieszkalam w Krakowie nie daleko ulicy Dolnych młynów, blisko centrum, gdzie mieściła się fabryka papierosów tych droższych.
W czasach gdy papierosy były na kartki przed zakładem stała spora kolejka, setki ludzi. Sprzedawano tam uszkodzone papierosy bez filtrów na wagę. Szczęśliwy nabywca sporego foliowego worka połamanych, niekiedy długich na pół metra papierosów od razu udawał się na targowisko i odsprzedawał je z zyskiem.
Czy współczesna młodzież zastosuje się do rad swoich rodziców to wątpię.
Wrodzy nam spece od socjotechniki od lat działają i już osiągnęli nieodwracalną wrogość młodzieży do rodziców "komunistów" i starszych Polaków, którym przyszło się zmierzyć z poprzednim eksperymentem.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

15 Kwietnia 1944 roku
Niemieccy okupanci dokonali egzekucji więźniów Pawiaka w ruinach warszawskiego getta


15 Kwietnia 1935 roku
Liga Narodów potępiła remilitaryzację Niemiec.


Zobacz więcej