Sobota 16 Listopada 2019r. - 320 dz. roku,  Imieniny: Edmunda, Marii, Marka

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.06.18 - 16:30     Czytano: [1008]

„Dąb” na cmentarzu w Rogowie

Ze środków ze zbiórki publicznej „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, ufundowano pomnik nagrobny dla płk. Andrzeja Kiszki ps. „Dąb” na cmentarzu w Rogowie, woj. zachodniopomorskie.

17 czerwca 2018 roku odbyły się uroczystości poświęcenia i odsłonięcia pomnika nagrobnego śp. płk. Andrzeja Kiszki ps. „Dąb”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Rogowie.

Podczas uroczystej Mszy św., celebrowanej przez ks. Proboszcza kan. Grzegorza Augustyna Kalamarza były obecne poczty sztandarowe Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (w którym stanął m.in. wnuk Pana Pułkownika – Tomasz Trykacz) oraz 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Modlitwę obozową „O Panie, któryś jest na niebie” pięknie zaśpiewał Romuald Szmyt. Po Mszy św. odbyło się poświęcenie pomnika nagrobnego oraz modlitwa w intencji płk. Andrzeja Kiszki na cmentarzu w Rogowie. Poświęcenia dokonał ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk, duszpasterz środowisk kresowych oraz Armii Krajowej. Mirosław Berezowski, jeden z organizatorów, opisał szczegółowo każdy motyw pomnika nagrobnego oraz przekazał wszelkie informacje dot. tablicy informacyjnej o śp. płk. Andrzeju Kiszce, która znajdzie się przed wejściem na cmentarz w Rogowie. Przedstawiono także biogram naszego Bohatera.

Odmówiono modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych, następnie Grzegorz Kozak przypomniał, że pomnik nagrobny został sfinansowany ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Wolontariuszami tej zbiórki byli m.in. członkowie Okręgu Szczecin ZŻNSZ oraz osoby ze środowisk patriotycznych z Pomorza Zachodniego, w tym także kibice Pogoni Szczecin.

Głos zabrał także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, członek Okręgu Szczecin ZŻNSZ – Sylwester Chruszcz. Po uroczystości na cmentarzu w Rogowie, na boisku w Siennie Dolnym, a więc w miejscu zamieszkania naszego Bohatera, zorganizowano spotkanie wspomnieniowe wraz z poczęstunkiem przygotowanym przez społeczność lokalną z Sienna Dolnego i Nowogardu. Dodatkowo oprócz członków i sympatyków Okręgu Szczecin ZŻNSZ obecne były także delegacje ONR i MW.

Pomnik nagrobny został wykonany przez Zakład Kamieniarski Ryszarda Śmigla z Nowogardu, a specjalne podziękowania należą się Kindze Greli z Patriotycznej Pogoni Szczecin, za wsparcie przy projekcie nagrobku.

Płk. Andrzej Kiszka ps. „Dąb” – żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej – Armii Krajowej w oddziale Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”. Następnie żołnierz w oddziale Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, a po jego śmierci w oddziale NZW Adama Kusza „Garbatego”. Ukrywał się przed okupantem sowieckim do 31 grudnia 1961 r., kiedy został aresztowany w swoim podziemnym bunkrze w lesie na Lubelszczyźnie w roku 1961 r.. Skazany na dożywotne więzienie, zamienione następnie na 15 lat. Wyrok odbywał m.in. w Strzelcach Opolskich i Potulicach. Zwolniony warunkowo z więzienia w sierpniu 1971 r. Był jednym z najdłużej ukrywających się żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Płk. Andrzej Kiszka jest wzorem wytrwałości w walce o wolność i suwerenność Polski, wzorem cnót wojskowych i obywatelskich. Pan Pułkownik walczył nieprzerwanie z niemieckim i sowieckim okupantem o niepodległą Polskę Przez całe życie był wierny złożonej przysiędze i nigdy nie zboczył z drogi służby dla Rzeczypospolitej Polskiej.Andrzej Kiszka został uhonorowany następującymi odznaczeniami:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Krzyżem Armii Krajowej
Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego
Krzyżem Partyzancki
Medalem „Pro Patria”
Medalem za Wolność i Niepodległości
Srebrnym Medalem pamiątkowy AK „Pokonani-Niezwyciężeni”
Medalem pamiątkowym z okazji 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych”

Był wieloletnim członkiem i członkiem honorowym Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Szczecin.

Pamiętamy!

Cześć i chwała Bohaterom!

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego
ul. Kurantowa 4/130, 20-836 Lublin

       

       Wersja do druku

Lubomir - 26.06.18 9:12
Panie Janie, żyjemy w innych czasach i inni ludzie nas otaczają. Nasze F-16, mimo, że obecnie już nie należą do najnowszych nowości - latają w bliżej nieokreślonych misjach wojskowych na Bliski Wschód. Najwyraźniej, im częściej ze sobą spotykają się Putin, Ławrow i Netanjahu, tym częstsze są loty polskich załóg 'Jastrzębi' w tamte, bliskowschodnie okolice. Chcę zaznaczyć, że ani Rosja, ani Izrael nie należą do NATO. Nasza smutna, narodowa historia - serwowana jest nam często jako temat zastępczy. Chyba tylko po to, żeby utrzymać wysoki stan wrzenia pomiędzy Polakami i jako zasłona dymna dla bieżących wydarzeń. A może właściwie jest jakiś łącznik, pomiędzy tym co Pan pisze i co mnie przyszło akurat do głowy?. Może to współpraca nowej generacji Polaków de nomine, a nie de facto, tak właśnie wygląda? Współpracują, tyle tylko, że nie z Polską i nie z Polakami. Ich przyszłość Polski nie interesuje, dlatego udają zatroskanych o wyjaśnienie przeszłości. Podtrzymują te najbardziej bolesne dla nas momenty. Wybaczają kolejno wszystkim i wszystko, nie gasząc jednak nienawiści Polaków do siebie. Dlaczego nauczanie historii Polski tak słabo przesiąknięte jest historią Wielkiej Polski i wielkich zwycięstw Polaków? Polaków rozumianych jako wszystkich obywali i mieszkańców RP. Dlaczego młodzi Polacy nie kojarzą np. polskich Inflant z geograficzną Łotwą i Estonią? Poprzednio zawężano historię Polski do historii ruchów robotniczych, obecnie próbuje się sprowadzić ponad tysiącletnią historię Polski do okresu bratobójczych walk. Walk zainspirowanych przez wschodniego barbarzyńcę. Czy my nie potrafimy wyjść z tego zaklętego kręgu nienawiści? A może właśnie jest to celowe, antypolskie działanie? Działanie kolejnego wnuka dziadka z Wehrmachtu?

Jan Orawicz - 25.06.18 20:41
Nie ma do tej pory rozrachunku z byłymi bandytami z UB itp.Ci zbrodniarze UB itp.to byli zwykle zbolszewizowani osobnicy pochodzenia żydowskiego,których
Stalin wysyłał do Polski,by zaprowadzali tu bolszewicki porządek za pomocą
przemocy i zbrodni na nas Polakach i naszych organizacji zbrojnego podziemia
w postaci AK,WiN,NSZ,BCH itp.związków anykomunistycznego oporu.

Jan Orawicz - 25.06.18 17:58
Ci,co pułkownika A.Kiszkę gnębili w kryminale powinni być odszukani i
bezwzględu na wiek osadzeni na dożywotkę w kryminale! To byli zdrajcy
Polski w służbie jej okupanta sowieckiego,który nazwał Polskę Polską
Ludową,a zgodnie z prawdą - Polska była pod okupacją ZSRR.Nazwa PRL,
to była tylko przykrywka sowiecka. Także należy wiedzieć o tym,że tak się
stało z naszą ojczyzną, za przyzwoleniem państw zachodnich,a także USA!

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Listopada 1848 roku
W Londynie odbył się ostatni publiczny koncert Fryderyka Chopina.


16 Listopada 1989 roku
W Warszawie przystąpiono do demontażu pomnika Feliksa Dzierżyńskiego.


Zobacz więcej