Czwartek 16 Maja 2024r. - 137 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.08.13 - 12:49     Czytano: [1878]

Pan Michał


Anna Henryka Pustowójtówna

W tym roku obchodzimy 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Warto jest przypomnieć o bohaterach, którzy brali w nim udział, wierząc, że w ten sposób odzyskamy naszą niepodległość. Jedną z takich bohaterek, była, Pan Michał.


Anna Pustowójtówna, urodziła się w dniu 26 lipca 1838 roku w Wierzchowiskach koło Lublina. Zmarła ona natomiast dnia 2 maja 1881 roku w Paryżu. Była powstańcem styczniowym, używając wówczas pseudonimu Michał Smok. Przez przyjaciół, nazywana była panem Michałem. Była ona również sanitariuszką podczas Komuny Paryskiej. .

Pochodzenie

Anna była córką polskiej arystokratki, Marianny z Kossakowskich, pieczętującej się herbem Ślepowron i rosyjskiego oficera Trofima Pawłowicza Pustowojtowa. Trofim, był dowódcą koporskiego pułku piechoty, stacjonującego w mieście Żytomierz. Anna, także miała starsze rodzeństwo: siostrę Julię i brata, będącego kapitanem w armii rosyjskiej. W roku wybuchu powstania styczniowego brat Anny, służył w twierdzy kijowskiej, był on surowym przełożonym dla podwładnych, a także był katem dla więźniów Polaków. Wychowaniem Anny zajmowała się babka, Brygida Kossakowska wpajając dziewczynie wartości patriotyczne i duchowe.

Pierwsze nauki Anny

Początkową edukację, Anna odebrała w Lublinie, w Szkole Wyższej Płci Żeńskiej Zgromadzenia Panien Wizytek. Następnie wraz z siostrą Julią, Anna Pustowójtówna kształciła się w renomowanym Instytucie Wychowania Panien w Puławach. Po ukończeniu tej szkoły, Anna przebywała dalej w Lublinie, gdzie ochoczo angażowała się w działalność religijno-patriotyczną. Brała udział w wielu demonstracjach, śpiewała pieśni narodowe w miejscach publicznych, składała kwiaty pod pomnikiem unii lubelskiej, jak również organizowała procesje z okazji różnorakich rocznic narodowych.

Kara więzienia

W roku 1861, Anna Pustowójtówna została skazana za udział w manifestacjach patriotycznych na karę pozbawienia wolności, którą miała odsiedzieć w klasztorze prawosławnym znajdującym się w głębi Rosji. Przed wykonaniem kary, wyratowała się ucieczką. Przystała do organizujących się w Mołdawii oddziałów polskich powstańców.

Udział w powstaniu styczniowym

Po wybuchu powstania styczniowego, Anna przyłączyła się do niego, walcząc w oddziałach generała Mariana Langiewicza. Brała udział w bitwach w Szydłowcu i pod Staszowem, będąc adiutantem dyktatora powstania. Na to stanowisko mianował ją Dionizy Czachowski. Nosiła pseudonim Michał Smok, a przyjaciele zwali ją potocznie Panem Michałem. Aresztowana została razem z generałem Marianem Langiewiczem, przez Austriaków po przeprawieniu się przez Wisłę do Galicji.

Przymusowa emigracja

Anna została zwolniona z aresztu, po klęsce powstania styczniowego, nie powróciła do kraju, przebywała na emigracji, w Pradze, Szwajcarii, a potem w Paryżu. Zarabiała na życie układaniem kompozycji z kwiatów. Wzięła udział w wojnie francusko- pruskiej, a także w Komunie Paryskiej. Za niesienie pomocy rannym podczas służby w ambulansach, została odznaczona Krzyżem Zasługi i dyplomem dziękczynnym, nadanym jej przez Towarzystwo Niesienia Pomocy Morskiej i Lądowej. W Paryżu, odnowiła znajomość ze Stanisławem Loewenhardtem lekarzem, poznanym w czasie powstania styczniowego w oddziale Mariana Langiewicza. Wyszła za niego za mąż, mając z nim czworo dzieci.

Odszedł Pan Michał

Anna Pustowówjtówna, zmarła nagle podczas snu na atak serca, w Paryżu w nocy z 1 na 2 maja 1881 roku w domu przy ulicy Montparnasse 44. w ten sposób, odszedł na zawsze Pan Michał, ale my Polacy zawsze będziemy o nim pamiętać.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Maja 1657 roku
Zginął śmiercią męczeńską Andrzej Bobola, święty.


16 Maja 2014 roku
W wieku 79 lat zmarł znakomity pisarz, publicysta, scenarzysta, Marek Nowakowski, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski


Zobacz więcej