Czwartek 16 Maja 2024r. - 137 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.07.13 - 11:09     Czytano: [2006]

Muzeum świętokrzyskie


Śladami naszej historii

W niewielkim muzeum w Skarżysku - Kościelnym, podziwiać możemy przedmioty, które stanowiły niegdyś elementy każdego gospodarstwa domowego. Spotkać tam możemy stare żelazka z duszą, bijące kuranty zegary jak też i piękne dębowe i mahoniowe meble, które do dziś z dumą zdobiłyby każde wnętrze polskiego domu.

Haftowane laufry


W muzeum świętokrzyskim, możemy zobaczyć haftowane laufry i tkane kilimy, które przed wiekami zdobiły każde polskie mieszkanie. Rękodzieło artystyczne, które uświadczyć można we wspomnianym muzeum, ma zachowaną w sobie pewnego rodzaju duszę, która oddaje klimat dawnych dni nam współczesnym w doskonały sposób.

Rzeźbione serwantki

Jednym z cudowniejszych przedmiotów, które stanowią stałą ekspozycję muzealną, jest stara kołyska, ustanowiona symetrycznie do dębowych łóżek, które niegdyś były wyposażeniem naszych domów. Pięknie zdobione rzeźbionymi portykami mahoniowe serwantki, stanowią piękną ekspozycję, będącą wiernym dokumentem jak wyglądało nasze mieszkanie dwa stulecia temu.

Kolorowe pająki

Z wielu lektur szkolnych, pamiętamy jak istotną rzeczą w każdej polskiej izbie, były słomiane pająki, przyozdabiane kolorowymi bibułkami, których należne miejsce było w kuchni. Nie każda gospodyni domowa, potrafiła wykonać taki piękny pająk, zatem stanowi on w dniach współczesnych prawdziwą ozdobę świętokrzyskiego muzeum.

Muślinowe serwety

Pięknym elementem tego na wskroś polskiego muzeum, są wyroby rękodzielnicze, którymi dla przykładu są muślinowe serwetki. Niegdyś stanowiły one ozdobę leżącą na fortepianach, szafkach biurowych czy też podręcznych sekretarzykach. Wykonywały je w sposób bardzo staranny panie domu, albo też panienki kuchenne stanowiące pomoc przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Stare kłódki i antaby

Prawdziwym okazem muzealnym są też dawne kłódki i antaby, które były wyposażeniem głównych drzwi prowadzących do domów. Kłódka musiała być wykonana w cieszącym się uznaniem zakładzie kowalskim. Niekiedy też, kowal na swój wyrób nanosił swoje nazwisko lub także dodawał datę wykonania takiej kłódki.

Jak zatem widać, w świętokrzyskim muzeum zobaczyć można pięknie zachowane do czasów nam współczesnych dawne przedmioty, które stanowią solidną podwalinę naszej kultury.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

       

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Maja 1972 roku
Urodził się w Krakowie Andrzej Duda, doktor nauk prawnych, poseł do Sejmu (2011), europoseł (2014), Prezydent Polski od 6 sierpnia 2015


16 Maja 1648 roku
Wojska polskie (koronne) stoczyły z Kozakami bitwę pod Żółtymi Wodami


Zobacz więcej