Czwartek 16 Maja 2024r. - 137 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.07.13 - 23:01     Czytano: [1655]

Dni czapki


To co masz na głowie

W miesiącu lipcu, obchodzimy Dni Czapki. Wyróżniamy kilka rodzajów tego nakrycia głowy, które świadczy o naszych upodobaniach.

Wytworny kapelusik



W Polsce od dawna, nakrycie głowy zarówno, uważane jest jako pewnego rodzaju wykończenie całego stroju, albo też jego uzupełnienie. Nie można sobie wyobrazić, dziewiętnastowiecznej damy, z gołą głową, lub też wytwornego dżentelmena bez cylindra.

Kup sobie czerczilówkę

Czapki noszone przez wielkich tego świata, nadawały rytm pewnego rodzaju zauważanemu w modzie. I tak dla przykładu, wiele osób uwielbiało nosić „melonik premiera Churchila”, czy też „czapkę prezydenta de Gauella”. Nawet otwierano pewnego rodzaju sklepy z tymże asortymentem, gdzie można było kupić czerczilówkę, lub też degolówkę.

Maciejówka


Każdy Polak, napawa się swoją historią, która zewsząd tchnie różną modą. Komu miła była Insurekcja Kościuszkowska mająca miejsce 12 marca 1794 roku, swoje nakrycia głowy kompletował na tak zwany styl maciejówki. Jak wiadomo, wielką klęskę pod Maciejowicami poniosły oddziały naczelnika Kościuszki, zatem czapki, jakie wówczas wieńczyły głowy naszych powstańców, stały się symbolem, długo trwającej mody. Podobnie było z konfederatkami, czy też rogatywkami, które były nieodłącznym symbolem naszego wolnego wojska.

Noś pan andrysówkę


Kto nie kocha muzyki, jaką serwuje nam Stasiek Wielanek ? Jego nakrycie głowy stanowi tak zwana andrysówka, która kojarzy nam się z jego muzyką i czasami dwudziestolecia międzywojennego. Czasy te, zawsze były dla naszych rodaków czymś bardzo wyjątkowym. Wówczas po 123 latach niewoli narodowej, staliśmy się na powrót wolnym krajem. Nosząc czapkę andrysówkę, także dawano upust swojemu patriotyzmowi.

Kaszkiet kojarzy nam się z wojną


Podobnie rzecz się miała, gdy Polacy nosili na głowach tak zwane kaszkietówki. To nakrycie głowy, kojarzone było zawsze z okresem drugiej wojny światowej i naszą walką z niemieckim najeźdźcą. Ten rodzaj czapki, często był nakryciem głowy powstańców warszawskich, a w szczególności ówczesnej młodzieży walczącej o swoją stolicę.

Jak zatem widać, czapki wpisały się w naszą kulturę. Warto jest zatem uczcić Lipcowe Dni Czapki i popatrzeć jak zmieniała się nasza historia.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

warszawiacy - 16.07.13 21:37
Dobrze,ze obchodzimy Dni Czapki,gdyz jest to element naszego stroju.Od dawna nakrycie glowy bylo uzupelnieniem elegancji ,dopasowanej do sytuacji,okolicznosci.Kapelusz podkreslal wytwornosc,rodzaj czapki wskazywal na zawod Wlasciciela,chustki u Kobiet pozwalaly poznac okolice Kraju.B mile bylo noszenie czapki studenckiej ,ktora zobowiazywala Studenta do dobrego zachowanie i postepowania,aby byc chluba Uczelni,Uczniowie nosili berety i tarcze,co rowniez zmuszalo Ich do przykladnego zachowania.Uwazamy,ze tradycja winna byc zachowana.pozdrawiamy.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Maja 1905 roku
Urodził się Henry Fonda, amerykański aktor (zm. 1982)


16 Maja 1211 roku
Zmarł Mieszko IV Plątonogi, władca Polski (ur. 1130)


Zobacz więcej