Czwartek 16 Maja 2024r. - 137 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.05.13 - 22:36     Czytano: [1493]

Dzień zwycięstwa


Wielka kapitulacja

Dzień 8 maja 1945 roku, to znamienna data uznawana na całym świecie jako moment zakończenia II wojny światowej.


Moment ogłoszenia bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, to dzień przypadający na 8 maja 1945 roku. Jednak wydarzenie to miało miejsce kilka godzin wcześniej, bo 7 maja o godzinie 2.41, wówczas to Niemcy podpisały swoją kapitulację we wschodniej Francji w miejscowości Remis. Miało to miejsce w obecności przedstawicieli USA, Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR.

Co nam dało zakończenie wojny.

Do kapitulacji hitlerowskich Niemiec doprowadziła ostateczna ofensywa wojsk alianckich wraz z ich sojusznikami, niszcząc militarnie i politycznie naszych oprawców. Dla Polaków i innych narodów był to kres hitlerowskiego imperializmu. W Jałcie i Poczdamie w lipcu i sierpniu 1945 roku sprzymierzeńcy tak zwanej trójki czyli USA, Wielka Brytania i ZSRR ustalili zasady polityki wobec Niemiec.

Jak to odczuli Polacy.

Dzień końca II wojny, był zwiastunem dobra i wszelkiej nadziei na lepsze jutro. - Wiosną 1938 roku, zostałem zmobilizowany do Wojska Polskiego w Baryczy w powiecie koneckim. Dostałem się do Plutonu Strzelców, który kontynuował tradycje wojskowe I Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Gdy tylko wybuchła II wojna światowa, zostałem wcielony do Armii Lublin, dowodzonej przez generała Tadeusza Piskora – opowiada Jerzy Kawalec. Utworzona Armia, była powołana do obrony środkowej Wisły, jako specjalistyczny związek operacyjny. Trzonem jej, miała być Warszawska Brygada Pancerno – Motorowa, wzmocniona oddziałami Armii „Prusy". W rzeczywistości rozbite oddziały armii „Prusy", zostały z czasem wycofane z linii Wisły w rejon Chełma Lubelskiego, celem utworzenia Frontu Północnego. Natomiast Armia „Lublin", połączyła się z czasem z Armią „Sandomierz" i pozostała pod rozkazami Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej – dodaje rozmówca. Armia ta, prowadziła rozliczne walki z Niemcami począwszy od dnia 8 września 1939 roku, gdy pierwsze oddziały niemieckie dokonały prób przedarcia się przez Wisłę pod Górą Kalwarią, Maciejowicami i Dęblinem.

Czekając na dalszerozkazy


- Jednak już pierwsze uderzenia wroga, zwiastowały powolną klęskę naszej armii. Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa, mając zbyt mało sił do obsadzenia rzeki, musiała od 13 września stopniowo ustępować pola wrogiej armii niemieckiej. Dnia 15 września zgodnie z rozkazem odwrotu, armia wycofała się w rejon Kraśnika, pozostawiając bataliony osłonowe w Lublinie. Na południe od Kraśnika, połączyliśmy się z armią „Kraków" i jako jednolite zgrupowanie uczestniczyliśmy w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim - dodaje były żołnierz. Tam armia, w której służyłem skapitulowała wobec braku możliwości przebicia się na południe.

Niewola

- Pewnego dnia, nagle zostaliśmy osaczeni przez Niemców i tak trafiłem na długie lata do niewoli. Wraz z kolegami, byliśmy osadzeni w stalagu za Zamościem, na linii rzeki Bug. Codziennie rano, gdy wychodziliśmy na poranny apel, spoglądałem w niebo i prosiłem Boga o szybki powrót do wyzwolonego kraju. Zatem, gdy po latach dowiedzieliśmy się o dniu zwycięstwa nad Niemcami, moja radość nie miała końca – opowiada rozmówca. Wiedzieliśmy, że Rosjanie zażądali jednak od Niemiec podpisania kapitulacji, co miało miejsce w Berlinie o północy z dnia 8 na 9 maja.

Akt podpisany


Kapitulacja III Rzeszy zakończyła tylko wojnę w Europie. Toczyły się jeszcze zacięte walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii, mająca miejsce dnia 2 września 1945 roku, definitywnie zakończyła działania II wojny światowej. Polscy historycy, różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 roku dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych historyków, dzień 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

Po wyzwoleniu

W 1945 roku, na konferencjach w Jałcie oraz w Poczdamie rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w porozumieniu z ZSRR, oddały państwa Europy Środkowej i Wschodniej w sowiecką strefę wpływów. Tak więc, II wojna światowa pochłonęła ponad 55 milionów ofiar poległych na frontach, zamordowanych w koncentracyjnych obozach zagłady, zmarłych w wyniku działań wojennych i komunistycznych. Całkowite straty w ludziach były ponad pięciokrotnie wyższe, niż w dwadzieścia lat wcześniej rozegranej I wojnie światowej. Polska w czasie II wojny światowej, straciła ponad 6 milionów swych obywateli. Straty te, były najwyższe na świecie.

EWA MICHAŁOWSKA WALKIEWICZ

Wersja do druku

Lubomir - 08.05.13 19:57
Niemcy potrafią zniszczyć wszystko i każdego. Propaganda niemiecka szczuła na siebie narody słowiańskie, szczególnie te na Bałkanach. Dzisiaj narody Jugosławii pogrążają się w niekończącej nienawiści i konfliktach. Niemcy nie mogli przeboleć klęsk zadanych im przez serbską i chorwacką partyzantkę w czasach Hitlera. Po latach zemścili się przemycając niemal całą broń armii NRD na front wojny domowej na Półwyspie Bałkańskim. Niemcy podpuszczają wszystkich do wojen o wolność. Sami jednak ani nie przyznają realnej wolności fikcyjnemu Wolnemu Państwu Bawarskiemu, ani nie nadają autonomii Serbołużyczanom zamieszkałym w Saksonii, mającej wielkie tradycje państwowe.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Maja 2014 roku
W wieku 79 lat zmarł znakomity pisarz, publicysta, scenarzysta, Marek Nowakowski, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski


16 Maja 1905 roku
Urodził się Henry Fonda, amerykański aktor (zm. 1982)


Zobacz więcej