Wtorek 7 Maja 2024r. - 128 dz. roku,  Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.09.22 - 17:37     Czytano: [293]

Nasza Redakcja na wspaniałym koncercie


Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Nasza Redakcja miała zaszczyt być zaproszona przez pana Romana Figarskiego członka RZAWP na niezwykły koncert, który miał miejsce we Wsoli w tamtejszym kościele parafialnym p.w. świętego Bartłomieja, którego proboszczem jest ksiądz kanonik doktor Roman Kotlimowski. Koncert ten został zapoczątkowany występem kwartetu smyczkowego.

Kwartet smyczkowy jako preludium koncertu


Kwartet smyczkowy, najczęściej jest wymieniany pisząc o muzyce klasycznej. Jest to zatem grupa muzyków, składająca się z czterech instrumentów smyczkowych. Kwartet ten, jest główną formacją muzyki kameralnej. Pierwsze kwartety smyczkowe były pomysłem Luigiego Boccheriniego. A jak nie trudno się domyśleć, zawsze stanowiły one niezwykle piękny wstęp, do dalszej muzyki koncertowej lub chóralnej. Tak też było w kościele św. Bartłomieja we Wsoli, gdzie właśnie niezwykłym występem był koncert kwartetu smyczkowego RZAWP.



Koncert w niezwykły sierpniowy czas

Sierpień to dla nas Polaków niezwykły czas zadumy i wspomnienia o naszych bohaterach narodowych. Jest to okres kiedy mówimy o powstańcach warszawskich, jak też i o tych Polakach, którzy walcząc na frontach wielkiej wojny, oddali swoje młode życie, aby już nasze współczesne pokolenia mówiły po polsku i cieszyły się wojną Ojczyzną. Pieśni ojczyźniane wykonane przez chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, nawiązywały do naszej historii, która ściśle spleciona jest z miesiącem sierpniem.

Bohaterowie spod Kraśnika

Bitwa pod Kraśnikiem, stoczona była w dniach 23- 25 sierpnia 1914 roku pomiędzy 1 armią austro-węgierską, dowodzoną przez generała Victora Dankla, a amią rosyjską, której dowódcą był generał Anton Zalcy. Ważne jest aby pamiętać, iż dla Polaków był to czas zaborów, zatem w obu tych armiach walczyli Polacy, przymusem zaciągnięci do wrogiego wojska. Bitwa ta stanowiła pierwszy akt "ofensywy wyprzedzającej", zdezorganizowanie rosyjskiej mobilizacji, a przy okazji wciągnięcie w tok walki frontowej ludzi z Królestwa Polskiego. Podczas tej bitwy ucierpiała dotkliwie ludność miasta Kraśnika, którą ostrzelano z samolotów i ciężkich dział austriackich. Wspominając zatem ten moment życia Polaków w czasie wielkiej wojny, serce rozdziera się gdy chcemy zrozumieć znaczenie słowa wolność, sprawiedliwość i humanizm. Koncert RZAWP, w sposób niezwykły nawiązywał do znaczenia oręża polskiego, na wszystkich frontach rozgrywanych wojen i bitew, w które uwikłana była Polska. Bo podczas nich ginęli Polacy, pod których butami wymierzone były granice naszej Ojczyzny.

Muzyczne wspomnienie bohaterów Warszawy

Sierpień. Trwa powstanie warszawskie 1944 roku. W nocy z 21 na 22 sierpnia powstańcy z Żoliborza podejmują kolejną próbę połączenia się z obrońcami Starego Miasta. W tej chwili rakiety wroga rozświetlają ciemności i tysiące pocisków wybucha w okolicy Cytadeli, Burakowa, a także Dworca Gdańskiego zabijając walczących Polaków. Pojedyncze grupy powstańców, dalej forsują tory. Jest to ostatnia próba odsieczy dla okrążonej Starówki. Oddziały polskie, wycofują się na swoje pozycje. Są to najkrwawsze walki Powstania Warszawskiego. Ze zrujnowanego Arsenału mieszczącego się przy ul. Długiej, wycofują się ostatni żołnierze z oddziału kpt. Władysława Jackowskiego. W podziemnych schronach chroni się wielu mieszkańców miasta. Niemcy wdzierają się do Arsenału, na Bielańską, Zajmując teren od ul. Żoliborskiej do Gęsiej. Wieczorem oddziały batalionu "Ruczaj", zdobywają gmach małej PAST-y biorąc do niewoli 112 jeńców. Powstanie dalej trwa... jest to czas wolnej Warszawy, gdzie walczy wolny Polak... o wolną Ojczyznę.

Bardzo dziękujemy raz jeszcze panu Romanowi Figarskiemu i ks. dr. Romanowi Kotlimowskiemu za zaproszenie Naszej Redakcji, na ten niezwykły koncert w kościele św. Bartłomieja we Wsoli.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

       

   



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

07 Maja 1945 roku
Bitwa pod Kuryłówką, oddziały mjr. F. Przysiężniaka ps. "Ojciec Jan" stawiały opór NKWD, zginęło 60 sowietów


07 Maja 1933 roku
Zgromadzenie Narodowe wybrało ponownie na prezydenta RP Ignacego Mościckiego.


Zobacz więcej