Środa 8 Maja 2024r. - 128 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.07.22 - 12:03     Czytano: [419]

Park Narodowy Gór Stołowych


Zwyczaj lwiej głowy

Park Narodowy Gór Stołowych, to jeden z 23 parków narodowych znajdujących się na terenie naszego kraju. Został on utworzony 16 września 1993 roku.

Gdzie się on znajduje


Jest on usytuowany na terenie Sudetów, na północno- zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Jak nie trudno się domyśleć, wszystkie znajdujące się na terenie wspomnianego parku rośliny i zwierzęta, poprzez przynależenie do wspomnianego parku, są po absolutną ochroną. W granicach Parku znajduje się też południowo-zachodnia część Gór Stołowych, zbudowana ze skał magmowych. Poza jego granicami znajduje się niewielka, najniższa, południowo-wschodnia część Gór Stołowych oraz dwie jej enklawy, w rejonie Karłowa i piaskowca Radków. W otulinie wspomnianego parku znajduje się cudowne uzdrowisko, jakim jest Polanica- Zdrój.

Stary Bór

Polanice- Zdrój (niemiecka nazwa tego miasteczka brzmi Altheide-Bad), co się tłumaczy po polsku Stary Bór, to dzisiaj malownicze polskie miasto uzdrowiskowe położone w powiecie kłodzkim, w dolinie rzeki Bystrzycy u stóp Piekielnej Góry.

W rękach hrabstwa kłodzkiego

Miejscowość ta należała kiedyś do hrabstwa kłodzkiego. Najdawniejsza wzmianka dotycząca Polanicy, została zapisana pod datą 1 lutego 1347 roku, w najstarszej kłodzkiej księdze sądu stanowego. Wzmianka ta dotyczyła osady otoczonej gęstymi lasami zwanej po niemiecku Heyde. Wówczas to Mikołaj (Nickel) z Głuboczy u Mikołaja Mulsteina, mieszczanina z Kłodzka zaciągnął dług, który zastawił swoją polanicką ziemią. Podobno nie miał on z czego oddać zaciągniętego długu, toteż u stóp Piekielnej Góry wzywał on złe moce, którym oddał swoją duszę za uśmiercenie Mikołaja z Głuboczy.

Święty zwyczaj

Podobno od tamtego momentu, w całej Polanicy bardzo straszyło. "Złe" dokuczało nawet małym dzieciom i zwierzętom. Udręczona ludność Polanicy, postanowiła udać się w tej kwestii do księdza proboszcza, który nakazał im odprawić tak zwany święty rytuał. Polegał on na tym, iż swoje podwórka i domy należało w każdy parzysty dzień tygodnia skropić wodą święconą, a wówczas "złe" nie będzie miało dostępu do ludzkich domostw. Podobno przez kilka lat ciągle odprawiano ten zwyczaj, nawet wtedy gdy się "złe" uspokoiło. Ustawiono też w Polanicy kilka fontann, aby "złemu" przypominać o tym, że w każdej chwili można na niego użyć wody święconej.

Zwyczaj lwiej głowy

Jak mówi nam Biblia, na Jezusa Syna Bożego mówi się często... Lew z pokolenia Judy... W Parku Narodowym Gór Stołowych jest pewien zwał kamienny, którego forma bardzo przypomina lwią głowę. Co niektórzy mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej często przychodzili w to miejsce, przynosząc kwiaty i zasuszone zioła, w darze dla tej głowy sądząc, że samemu Jezusowi je składają. Zwyczaj ten był nawet kultywowany po II wojnie światowej. Dziś jest on jedynie demonstrowany turystom, którzy wybierają się w Góry Stołowe wierząc, że zdjęcie z głową lwa, przyniesie im oczekiwane szczęście.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

08 Maja 1828 roku
Urodził się Henri Dunant, szwajcarski filantrop, pacyfista, współtwórca Czerwonego Krzyża (zm. 1910)


08 Maja 1551 roku
Zmarła Barbara Radziwiłłówna, królowa Polski, żona Zygmunta II Augusta (ur. 1520)


Zobacz więcej