Niedziela 25 Października 2020r. - 299 dz. roku,  Imieniny: Ingi, Maurycego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.08.10 - 11:43     Czytano: [1888]

Dział: Nasze zdrowie

Wywołuje narkolepsję?

Narkolepsja to zespół chorobowy, który charakteryzuje się ciągłymi napadami senności. Objawy takie zostały zaobserwowane u szwedzkich dzieci, po przyjęciu szczepionki przeciw świńskiej grypie, rekomendowanej przez WHO.

W związku z tym faktem szwedzka Agencja Produktów Medycznych (APM) rozpoczęła dochodzenie, podejrzewając, że narkolepsję wywołała szczepionka Pandemrix, wyprodukowana przez brytyjską firmę farmaceutyczną GlaxoSmithKline – informuje serwis thelocal.se. W trakcie postępowania Agencja ma zamiar wyjaśnić powiązanie między wystąpieniem u młodych Szwedów objawów narkolepsji, a przyjęciem szczepionki przeciw świńskiej grypie.

Podczas pandemii świńskiej grypy szczepionkę tę obowiązkowo przyjmowali wszyscy Szwedzi, objawy narkolepsji zaobserwowano jednak jedynie u dzieci między 12. a 16. rokiem życia.

W oświadczeniu napisanym przez APM czytamy, że wszczęcie postępowania związane jest ze sprawozdaniami, jakie Agencja otrzymała od pracowników służby zdrowia, którzy zaobserwowali niepożądane objawy po podaniu szczepionki Pandemrix. Jak informuje APM, podobne objawy u dzieci zgłaszają też przedstawiciele innych krajów, m.in. Finlandii.

Szacuje się, że w całej Unii Europejskiej za pomocą szczepionki Pandemrix zaszczepiono ok. 30 mln ludzi. W toku postępowania okaże się, czy to właśnie szczepionka jest winna narkolepsji.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu WHO ogłosiła koniec pandemii świńskiej grypy. Zdaje się jednak, że ostatnie słowo w kwestii świńskiej grypy jeszcze nie padło.

Wirtualna Polska

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Października 1952 roku
Uruchomienie w Warszawie polskiej stacji telewizyjnej.


25 Października 1918 roku
Wojciech Korfanty wystąpił w Reichstagu z żądaniem przyłączenia do Polski, wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego.


Zobacz więcej