Czwartek 23 Stycznia 2020r. - 23 dz. roku,  Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.10.06 - 7:03     Czytano: [1648]

Dział: Nasze zdrowie

Zanieczyszczony ryż

UWAGA! W SPRZEDAŻY JEST NIELEGALNY RYŻ ZANIECZYSZCZONY PRZEZ GMO!

33 ze 162 testowanych (około 20%!!!) próbek ryżu wykazało zanieczyszczenie genetycznie modyfikowanym ryżem LL601.

...Od miesięcy ryż zanieczyszczony przez GMO był w sprzedaży. Stany Zjednoczone świadomie eksportowały od kilku miesięcy nielegalną żywność ale dopiero teraz nas o tym informują...- pisze Independent z dnia 27.08.2006.
Zanieczyszczony przez GMO ryż został po raz pierwszy wykryty w magazynach w USA w styczniu 2006. Ale dopiero 18 sierpnia 2006 Wydział Rolnictwa USA podał do publicznej wiadomości, że nielegalny, genetycznie zmodyfikowany ryż LL601 produkowany przez firmę Bayer (jest to ryż długi/długoziarnisty) dostał się do łańcuch pokarmowego w USA. Problemy rozpoczęły się, kiedy pyłek z pól doświadczalnych genetycznie modyfikowanego ryżu LLRICE601 (krótko: LL601) zapylił konwencjonalne uprawy ryżu zanieczyszczając je. Taki zanieczyszczony przez GMO ryż był obecny na amerykańskim rynku i również eksportowany od co najmniej 2001, kiedy to doświadczenia zakończono.
Po ujawnieniu tego faktu Komisja Europejska wprowadziła 23 sierpnia 2006 nakaz certyfikacji ryżu importowanego z USA. Certyfikacja musi wykazywać, że ryż nie jest zanieczyszczony przez genetycznie zmodyfikowany ryż LL601.
25 sierpnia kraje członkowskie UE dostały potwierdzenie o stanie zagrożenia i konieczności przeprowadzenia testów ryżu długiego, który jest w portach, w magazynach, sklepach, na obecność genetycznie zmodyfikowanego ryżu LL601 pochodzącego z USA.

11 września 2006 Europejska Federacja Przetwórców Ryżu, która reprezentuje 90% sprzedawców ryżu w UE przedstawiła raport w którym stwierdza: 33 ze 162 testowanych (około 20%!!!) próbek ryżu wykazały zanieczyszczenie genetycznie zmodyfikowanym ryżem LL601. Od tego czasu znaleziono wiele przypadków nielegalnego, genetycznie zmodyfikowanego ryżu w Europie. Poniżej lista.

Wypadki związane z zanieczyszczeniem tradycyjnego ryżu ryżem transgenicznym z upraw doświadczalnych (!!!), są kolejnym dowodem, że nie ma możliwości współistnienia upraw GMO z uprawami niemodyfikowanymi! Duża ilość genetycznie zmodyfikowanego ryżu jaka pojawiła się w sprzedaży w różnych krajach europejskich pokazuje również, że przepisy i kontrole nie sprawdzają się. Zanieczyszczenie jest na bardzo dużą skalę; nikt nie jest w stanie go określić ani kontrolować, a koszty usuwania skutków są ponoszone przez społeczeństwo. Fakt wykrycia zanieczyszczenia konwencjonalnych upraw ryżu przez GMO pozbawił również rolników amerykańskich możliwości sprzedaży ryżu. A przecież wysiewali oni ryż zanieczyszczony przez GMO zupełnie nieświadomie. WSZYSTKO TO JEST REZULTATEM KILKU POLETEK DOŚWIADCZALNYCH które były 'rygorystycznie' (?) kontrolowane i na które rząd USA udzielił zezwolenia.

ICPPC uważa, że ze względu na zagrożenia wynikające ze spożywania i wprowadzania GMO do środowiska naturalnego oraz niemożliwość kontrolowania skutków zanieczyszczenia: 1. Konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu importu i sprzedaży genetycznie zmodyfikowanej żywności oraz GMO wykorzystywanych do celów przemysłowych. 2. Konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu upraw GMO ( w tym również upraw doświadczalnych w otwartym środowisku !). 3. Fundusze należy wykorzystywać na wspieranie tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa i prowadzenie badań, które sprzyjają jego rozwojowi i produkcji z nim związanej.

LISTA PRZYPADKÓW ZANIECZYSZCZENIA RYŻU PRZEZ GMO. Stan na 6.10.2006

· Austria
Rządowe testy wykazały obecność nielegalnego, amerykańskiego ryżu długiego zanieczyszczonego przez GMO:
o 21 września - cztery przypadki
o 27 września - siedem przypadków
o 28 września - dwa przypadki
o 29 września – trzy przypadki

· Belgia
W porcie Antwerpia zatrzymano ładunek z 20 tonami ryżu z USA. Ładunek zawierający genetycznie zmodyfikowany ryż jest częścią 700 tonowego ładunku który przybył do Antwerpii w czerwcu. Rządowa Agencja d/s Bezpieczeństwa Żywności nakazała firmie importującej wycofanie ze sklepów ryżu już sprzedanego.

· Francja 7 z 19 testowanych próbek ryżu wykazało obecność ryżu LL601.

· Holandia
Kontrole wykazały obecność ryżu LL601 w części ładunku zadeklarowanego jako „wolny od GMO”. Ładunek 20 000 ton ryżu z Roterdamu został w większości rozesłany do innych krajów (jak Belgia, Anglia, Francja, Niemcy).

· Irlandia
Próbki ryżu pobrane z supermarketów wykazały pozytywne rezultaty co oznacza, że były zanieczyszczone przez GMO.

· Niemcy
o W rejonie Baden Wuertemberg 7 z 46 próbek ryżu wykazało zanieczyszczenie przez GMO.
o Zanieczyszczony ryż znaleziono w supermarketach Aldi and Edeka w Hanowerze.
o W rejonie Rhineland-Palatinate 6 z 15 próbek ryżu było zanieczyszczonych przez GMO.

· Norwegia
Norweski Wydział d/s Bezpieczeństwa Żywności stwierdził obecność nielegalnego ryżu w kilku produktach. Dostawcy żywności zabierają je z półek.

· POLSKA
TRWAJĄ BADANIA. Z informacji podanch przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne mają pobierać próbki i wysyłać do stosownych laboratoriów. WYNIKI MAJĄ BYĆ W PAŹDZIERNIKU (bez określenia terminu).

· Szwecja
Nielegalny ryż LL601 znaleziono wśród ryżu importowanego z USA.

· Szwajcaria
Nielegalny ryż znaleziono w ładunku 1500 ton.

· Wielka Brytania
Znaleziono kilka przypadków nielegalnego ryżu GMO. Zanieczyszczony ryż jest wycofywany z półek sklepowych.

· Włochy
'W czterech transportach z Północnej Ameryki znaleziono nielegalny, zmodyfikowany ryż LL601.”- powiedział Minister Zdrowia

· Genetyczny ryż z Chin
5 września 2006 wybuchł kolejny skandal z GM ryżem. W produktach ryżowych testowanych w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Austrii znaleziono również nielegalny, genetycznie zmodyfikowany ryż BT. Produkty te były importowane z Chin.

Jadwiga Łopata - ICPPC (Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi)
6.10.2006

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Stycznia 1919 roku
Wojsko czechosłowackie zajęło polską część Śląska Cieszyńskiego


23 Stycznia 2008 roku
Katastrofa wojskowego samolotu CASA C-295 pod Mirosławcem. Zginęło 20 lotników – czteroosobowa załoga i 16 oficerów


Zobacz więcej