Sobota 24 Sierpnia 2019r. - 236 dz. roku,  Imieniny: Bartosza, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.10.06 - 7:03     Czytano: [1616]

Dział: Nasze zdrowie

Zanieczyszczony ryż

UWAGA! W SPRZEDAŻY JEST NIELEGALNY RYŻ ZANIECZYSZCZONY PRZEZ GMO!

33 ze 162 testowanych (około 20%!!!) próbek ryżu wykazało zanieczyszczenie genetycznie modyfikowanym ryżem LL601.

...Od miesięcy ryż zanieczyszczony przez GMO był w sprzedaży. Stany Zjednoczone świadomie eksportowały od kilku miesięcy nielegalną żywność ale dopiero teraz nas o tym informują...- pisze Independent z dnia 27.08.2006.
Zanieczyszczony przez GMO ryż został po raz pierwszy wykryty w magazynach w USA w styczniu 2006. Ale dopiero 18 sierpnia 2006 Wydział Rolnictwa USA podał do publicznej wiadomości, że nielegalny, genetycznie zmodyfikowany ryż LL601 produkowany przez firmę Bayer (jest to ryż długi/długoziarnisty) dostał się do łańcuch pokarmowego w USA. Problemy rozpoczęły się, kiedy pyłek z pól doświadczalnych genetycznie modyfikowanego ryżu LLRICE601 (krótko: LL601) zapylił konwencjonalne uprawy ryżu zanieczyszczając je. Taki zanieczyszczony przez GMO ryż był obecny na amerykańskim rynku i również eksportowany od co najmniej 2001, kiedy to doświadczenia zakończono.
Po ujawnieniu tego faktu Komisja Europejska wprowadziła 23 sierpnia 2006 nakaz certyfikacji ryżu importowanego z USA. Certyfikacja musi wykazywać, że ryż nie jest zanieczyszczony przez genetycznie zmodyfikowany ryż LL601.
25 sierpnia kraje członkowskie UE dostały potwierdzenie o stanie zagrożenia i konieczności przeprowadzenia testów ryżu długiego, który jest w portach, w magazynach, sklepach, na obecność genetycznie zmodyfikowanego ryżu LL601 pochodzącego z USA.

11 września 2006 Europejska Federacja Przetwórców Ryżu, która reprezentuje 90% sprzedawców ryżu w UE przedstawiła raport w którym stwierdza: 33 ze 162 testowanych (około 20%!!!) próbek ryżu wykazały zanieczyszczenie genetycznie zmodyfikowanym ryżem LL601. Od tego czasu znaleziono wiele przypadków nielegalnego, genetycznie zmodyfikowanego ryżu w Europie. Poniżej lista.

Wypadki związane z zanieczyszczeniem tradycyjnego ryżu ryżem transgenicznym z upraw doświadczalnych (!!!), są kolejnym dowodem, że nie ma możliwości współistnienia upraw GMO z uprawami niemodyfikowanymi! Duża ilość genetycznie zmodyfikowanego ryżu jaka pojawiła się w sprzedaży w różnych krajach europejskich pokazuje również, że przepisy i kontrole nie sprawdzają się. Zanieczyszczenie jest na bardzo dużą skalę; nikt nie jest w stanie go określić ani kontrolować, a koszty usuwania skutków są ponoszone przez społeczeństwo. Fakt wykrycia zanieczyszczenia konwencjonalnych upraw ryżu przez GMO pozbawił również rolników amerykańskich możliwości sprzedaży ryżu. A przecież wysiewali oni ryż zanieczyszczony przez GMO zupełnie nieświadomie. WSZYSTKO TO JEST REZULTATEM KILKU POLETEK DOŚWIADCZALNYCH które były 'rygorystycznie' (?) kontrolowane i na które rząd USA udzielił zezwolenia.

ICPPC uważa, że ze względu na zagrożenia wynikające ze spożywania i wprowadzania GMO do środowiska naturalnego oraz niemożliwość kontrolowania skutków zanieczyszczenia: 1. Konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu importu i sprzedaży genetycznie zmodyfikowanej żywności oraz GMO wykorzystywanych do celów przemysłowych. 2. Konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu upraw GMO ( w tym również upraw doświadczalnych w otwartym środowisku !). 3. Fundusze należy wykorzystywać na wspieranie tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa i prowadzenie badań, które sprzyjają jego rozwojowi i produkcji z nim związanej.

LISTA PRZYPADKÓW ZANIECZYSZCZENIA RYŻU PRZEZ GMO. Stan na 6.10.2006

· Austria
Rządowe testy wykazały obecność nielegalnego, amerykańskiego ryżu długiego zanieczyszczonego przez GMO:
o 21 września - cztery przypadki
o 27 września - siedem przypadków
o 28 września - dwa przypadki
o 29 września – trzy przypadki

· Belgia
W porcie Antwerpia zatrzymano ładunek z 20 tonami ryżu z USA. Ładunek zawierający genetycznie zmodyfikowany ryż jest częścią 700 tonowego ładunku który przybył do Antwerpii w czerwcu. Rządowa Agencja d/s Bezpieczeństwa Żywności nakazała firmie importującej wycofanie ze sklepów ryżu już sprzedanego.

· Francja 7 z 19 testowanych próbek ryżu wykazało obecność ryżu LL601.

· Holandia
Kontrole wykazały obecność ryżu LL601 w części ładunku zadeklarowanego jako „wolny od GMO”. Ładunek 20 000 ton ryżu z Roterdamu został w większości rozesłany do innych krajów (jak Belgia, Anglia, Francja, Niemcy).

· Irlandia
Próbki ryżu pobrane z supermarketów wykazały pozytywne rezultaty co oznacza, że były zanieczyszczone przez GMO.

· Niemcy
o W rejonie Baden Wuertemberg 7 z 46 próbek ryżu wykazało zanieczyszczenie przez GMO.
o Zanieczyszczony ryż znaleziono w supermarketach Aldi and Edeka w Hanowerze.
o W rejonie Rhineland-Palatinate 6 z 15 próbek ryżu było zanieczyszczonych przez GMO.

· Norwegia
Norweski Wydział d/s Bezpieczeństwa Żywności stwierdził obecność nielegalnego ryżu w kilku produktach. Dostawcy żywności zabierają je z półek.

· POLSKA
TRWAJĄ BADANIA. Z informacji podanch przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne mają pobierać próbki i wysyłać do stosownych laboratoriów. WYNIKI MAJĄ BYĆ W PAŹDZIERNIKU (bez określenia terminu).

· Szwecja
Nielegalny ryż LL601 znaleziono wśród ryżu importowanego z USA.

· Szwajcaria
Nielegalny ryż znaleziono w ładunku 1500 ton.

· Wielka Brytania
Znaleziono kilka przypadków nielegalnego ryżu GMO. Zanieczyszczony ryż jest wycofywany z półek sklepowych.

· Włochy
'W czterech transportach z Północnej Ameryki znaleziono nielegalny, zmodyfikowany ryż LL601.”- powiedział Minister Zdrowia

· Genetyczny ryż z Chin
5 września 2006 wybuchł kolejny skandal z GM ryżem. W produktach ryżowych testowanych w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Austrii znaleziono również nielegalny, genetycznie zmodyfikowany ryż BT. Produkty te były importowane z Chin.

Jadwiga Łopata - ICPPC (Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi)
6.10.2006

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Sierpnia 1949 roku
Wszedł w życie Pakt Północnoatlantycki (NATO).


24 Sierpnia 1736 roku
Urodził się Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Czteroletniego (zm. 1809)


Zobacz więcej