Środa 8 Maja 2024r. - 129 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.02.23 - 17:03     Czytano: [222]

Historia Biblioteki w Krakowie


Lutowe Dni Starych Bibliotek

W miesiącu lutym, obchodzone są Dni Starych Bibliotek. Dlatego też jednym ze zwyczajów w owe dni, jest odwiedzanie bibliotek i czytanie wypożyczonych z nich pozycji książkowych. Toteż Naszym Czytelnikom przypomnimy historię Biblioteki PAU w Krakowie, która posiada w swoich zbiorach najcenniejsze pozycje.

Kiedy powstała


Za oficjalną datę powstania wspomnianej biblioteki, podaje się rok 1856. Wtedy to, Towarzystwo Naukowe Krakowskie posiadało nowy statut, w którym biblioteka została w nim wymieniona jako jedna z jego agend. Dzięki oddanej pracy prezesa tego Towarzystwa kasztelana Franciszka Wężyka, w Krakowie wzniesiono z funduszów społecznych budynek dla tego Towarzystwa. Tutaj też umieszczono pierwszy księgozbiór.

W Akademii Umiejętności

Po przekształceniu TNK w Akademię Umiejętności, co nastąpiło w roku 1872 instytucja ta nosiła już swoją nazwę Biblioteki AU. W 1892 roku, otwarto w tej bibliotece czytelnię, co pozwoliło na korzystanie z księgozbiorów, większej ilości czytelników.

Rok 1918

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, Akademię Umiejętności przemianowano na Polską Akademię Umiejętności. W tym też czasie znakomicie rozwijała się też Biblioteka PAU. Pozyskano w tym czasie nowe zbiory biblioteczne. Kontynuowano też prace nad katalogowaniem posiadanych książek, grafik i czasopism.

Rok 1939

Po wybuchu II wojny światowej, już w listopadzie Niemcy zamknęli placówkę, a cały księgozbiór został przewieziony do magazynów Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie miał się stać częścią planowanej Staatsbibliothek Generalnego Gubernatorstwa. Straty wojenne wspomnianego księgozbioru są stosunkowo niewielkie.

Po roku 1945

Po zakończeniu działań wojennych, księgozbiór sukcesywnie wracał do biblioteki. W XXI wieku, w bibliotece tej funkcjonuje sześć działów odpowiedzialnych za gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów. W 1991 roku rozpoczęto katalogowanie elektroniczne nowych książek, sukcesywnie prowadzone są też prace retrospektywne katalogujące książki XIX- i XX-wieczne. Co warto wiedzieć, wspomniana biblioteka prowadzi ożywioną działalność wydawniczą, wystawienniczą i digitalizacyjną.

Aby zwyczajom stało się zadość

W Dniach Starych Bibliotek i my chcieliśmy skorzystać ze zbioru Biblioteki PAU w Krakowie, zatem Nasza Redakcja miała udostępnione oglądanie najstarszych dzieł pisanych, drukowanych i graficznych.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

08 Maja 2008 roku
Zmarł o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec, polski dominikanin, teolog, tomista, wieloletni rektor KUL (ur. 1921)


08 Maja 1851 roku
Urodził się Stanisław Witkiewicz, polski pisarz, malarz, filozof, teoretyk sztuki (zm. 1915)


Zobacz więcej