Niedziela 28 Kwietnia 2024r. - 119 dz. roku,  Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.05.12 - 22:59     Czytano: [2277]

Dział: Nasze zdrowie

Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo

zamiast GMO



Prestiżowa nagroda Energy Globe National Award 2012 za projekt "TRADYCYJNE NASIONA - NASZE DZIEDZICTWO I SKARB NARODOWY. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO.''

CO?: Uroczyste uhonorowanie polskiego zwycięzcy konkursu Energy Globe
GDZIE?: Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie, ul. Krupnicza 42
KIEDY?: 15.5.2012 (wtorek) o godz. 11:30

W chwili gdy rząd PO+PSL przepycha ustawę o nasiennictwie otwierającą Polskę na uprawy GMO(*) i ograniczającą dostęp do tradycyjnych nasion, ogólnoświatowa grupa ekspertów uhonorowała Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC nagrodą Energy Globe National Award 2012. ICPPC jest zwycięzcą konkursu Energy Globe w kategorii "Ziemia" za realizację projektu "TRADYCYJNE NASIONA - NASZE DZIEDZICTWO I SKARB NARODOWY. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO – projekt pilotażowy regionu Małopolska."

Uroczystość wręczenia nagrody Energy Glob zostanie zorganizowana przez Austriackie Biuro Współpracy Gospodarczej Advantageaustria w Krakowie w dniu 15.5.2012. W imieniu organizatorów certyfikat Energy Globe National Award 2012 przekaże laureatom, Jadwidze Łopacie i Julianowi Rose - dyrektorom ICPPC, Christina Schösser, Attache Handlowy Ambasady Austrii w Polsce.

Energy Globe Award jest dziś najważniejszą światową nagrodą w obszarze ochrony środowiska i stanowi największą platformę do prezentowania najlepszych praktyk w zakresie długofalowych projektów chroniących środowisko naturalne. Do konkursu zgłoszono ponad 1000 (!) projektów i inicjatyw z całego świata, które rywalizowały o nagrody w kategoriach Ziemia, Ogień, Woda, Powietrze i Młodzież.

Projekt z Polski – wraz z innymi zwycięskimi projektami Energy Globe ze 150 krajów świata – będzie również prezentowany w dniu 5 czerwca 2012 na stronie internetowej www.energyglobe.info z okazji Międzynarodowego Dnia Środowiska pod patronatem mi: UNIDO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju Przemysłowego), UNEP (Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych) i UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury).

''...Zdrowie ludzi zależy od jakości żywności jaką spożywają a produkcja zdrowej żywności jest możliwa tylko na bazie dobrych, tradycyjnych, lokalnych nasion. Małe i średnie rodzinne, proekologiczne gospodarstwa są strażnikami naszych tradycyjnych nasion. Polska powinna naśladować Austrię chroniąc swoje tradycyjne i ekologiczne gospodarstwa i natychmiast wprowadzić zakaz na uprawy GMO aby zabezpieczyć nasiona przed skażeniem. Wpływ ponadnarodowych korporacji zajmujących się nasiennictwem i chemią stosowaną w rolnictwie wzrósł gwałtownie wciągu ostatnich 30 lat. Obecnie 10 największych firm produkujących nasiona opanowało 67% rynku światowego. Z utratą różnorodności gatunków zwierząt i roślin wiąże się nierozerwalnie utrata wielowiekowego doświadczenia i związanej z nim wiedzy. '' - mówi Sir Julian Rose, rolnik, aktywista, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC.

"Nasiona są naszym wspólnym dziedzictwem. Zachowanie i stosowanie tradycyjnych nasion ma kluczowe znaczenie dla utrzymania naszej niezależności żywieniowej, naszego zdrowia i stanu naturalnego środowiska. Dlatego nie powinny one podlegać prywatyzacji i patentowaniu, lecz być dostępne dla każdego bez opłat za ich stosowanie. Tymczasem prawo do swobodnej reprodukcji nasion, wymiany i zachowywania ich jest coraz bardziej zagrożone.
Rolnikom odbiera się ich podstawowe prawa jak: prawo do korzystania z własnych nasion, prawo do wymiany nasion z innymi rolnikami. Nasiona stają się własnością ponadnarodowych korporacji, które w niebezpieczny sposób podporządkują sobie bogactwo genetyczne naszej planety. Dlatego w pełni popieramy zachowanie różnorodności materiału siewnego w rękach tradycyjnych i ekologicznych rolników i ogrodników'' - mówi Jadwiga Łopata, założycielka i wiceprezeska Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel).

Inicjator nagrody Wolfgang Neumann z Austrii rozpoczynając w 1999 roku Światową Galę Nagrody Energy Globe powiedział: ''„Jest naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością, aby zapewnić młodym ludziom nienaruszone środowisko jutro."
Rozglądając się po okolicy, po naszym województwie, po Polsce widać jak dużo jest do zrobienia, aby zapewnić naszym dzieciom i wnukom nienaruszone środowisko.

WIĘCEJ w broszurze pt. ''Tradycyjne nasiona - nasze dziedzictwo i skarb narodowy''
http://icppc.pl/sciagnij/publikacje/nasiona-zawartosc.pdf
lub
http://siejemyprzyszlosc.info/index.php/zobacz/13-tradycyjne-nasiona...

KONTAKT:
Jadwiga Łopata, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside,
tel./fax +48 33 8797114, biuro@icppc.pl


O NAGRODZIE Energy Globe

"Jest naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością, aby zapewnić młodym ludziom nienaruszone środowisko jutro." Tymi słowami Wolfgang Neumann z Austrii, inicjator nagrody, rozpoczął Światową Galę Nagrody Energy Globe - Światowej Nagrody dla Zrównoważonego Rozwoju w 1999 roku. Nagroda ta jest obecnie jedną z najbardziej znanych i prestiżowych ekologicznych nagród.

Do nagrody zgłaszane są projekty z całego świata, służące zachowaniu i ochronie naszych zasobów lub wykorzystujące energię odnawialną. Celem nagrody jest zaprezentowanie projektów pokazujących szerokiej publiczności, że dla wielu naszych problemów środowiskowych istnieją już dobre rozwiązania, możliwe do powielenia w innych częściach świata. W roku 2012 zgłoszono ponad 1000 projektów i inicjatyw z całego świata, które rywalizowały o nagrody w kategoriach Ziemia, Ogień, Woda, Powietrze i Młodzież.

Projekty oceniane są przez grupę ekspertów, w skład, której wchodzą m. in. przedstawiciele ONZ, UNIDO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju Przemysłowego), Banku Światowego, EREC (Europejskiej Rady Energii Odnawialnej), instytutu badawczego Seibersdorf. Finalistów wybiera międzynarodowe jury Energy Globe, w którym swoich przedstawicieli mają wszystkie kontynenty, pod przewodnictwem pani Maneka Gandhi.

Energy Globe jest przyznawana corocznie w trakcie wielkiej gali telewizyjnej. Wcześniej gala odbywała się w Japonii, Kanadzie i (jako wyrazy uznania dla rangi nagrody) w Sali Plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Więcej informacji o Nagrodzie Energy Globe można znaleźć na stronie www.energyglobe.com .

(*)GMO - Genetycznie Modyfikowane Organizmy

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Kwietnia 1945 roku
We Włoszech rozstrzelano przywódcę faszystów Benito Mussoliniego (ur. 1883)


28 Kwietnia 1947 roku
W Nowym Jorku odbyło się pierwsze nadzwyczajne posiedzenie ONZ.


Zobacz więcej