Wtorek 28 Listopada 2023r. - 332 dz. roku, Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 14.12.22 - 11:14
Czytano: [1000]
Dział: Nasze zdrowie
Są na to dowody
Do zaskakujących wniosków doszła grupa naukowców z Tufts University w Massachusetts (USA), która badała poziom witaminy D w tkankach mózgu osób cierpiących na różnego stopnia otępienie, zarejestrowanych w bazie Rush Memory and Aging Project. Okazało się, że przyjmowanie konkretnych dawek witaminy D i jej obecność w mózgu pozwalała chronić seniorów przed objawami demencji.
Od 1997 roku badacze gromadzili dane dotyczące sprawności umysłowej i oznak demencji u uczestników. Próbki tkanek pobrano od 209 osób po ich śmierci.
Poziom witaminy D porównywano w czterech obszarach mózgu - dwóch związanych z występowaniem zmian charakterystycznych dla choroby Alzheimera, jednym związanym z otępieniem naczyniopochodnym, a także jednym niezwiązanym z otępieniem.
Okazało się, że witamina D była obecna w badanych tkankach, a jej wyższy poziom we wszystkich czterech obszarach wyraźnie przekładał się na lepszą sprawność umysłową.
Poziom witaminy D nie był jednak związany z którymkolwiek z fizjologicznych markerów choroby Alzheimera, takich jak nagromadzenie amyloidu beta, obecność ciał Levyego czy mikroudary. Oznacza to, że wciąż nie jest jasne, w jaki sposób witamina D wpływa na funkcjonowanie mózgu.
Wiele badań wskazywało na wpływ składników odżywczych, w tym witaminy D, na funkcje poznawcze u seniorów, jednak dane pozyskiwane były w oparciu o jadłospis i sprawdzanie poziomu witaminy D we krwi. Chcieliśmy wiedzieć, czy witamina D jest obecna w mózgu, a jeśli tak, to jaka jej koncentracja wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia demencji.
- mówi prowadząca badania dr Kyla Shea.
Szacuje się, że na demencję cierpi blisko 55 milionów osób na świecie, a wraz ze starzeniem się populacji liczba ta będzie wzrastać. Aby opracować metody zapobiegania lub spowalniania otępienia, musimy lepiej zrozumieć czynniki, które przyczyniają się do jego rozwoju - piszą autorzy.
Niezależna.pl
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Pfizer przyznaje
Zatwierdzone lub dopuszczone do obrotu szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 wykazują zwiększone ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia...
27.10.23 - 20:48 | Czytaj więcej
28 Listopada 1894 roku
Urodził się Arkady Fiedler, pisarz polski ("Dywizjon 303") i podróżnik (zm. 1985)
28 Listopada 1943 roku
Rozpoczęła się Konferencja wielkiej trójki w Teheranie, udział w niej wzięli: Churchill, Roosevelt i Stalin.