Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/article.php on line 21

  Piątek 23 Lipca 2021r. - 204 dz. roku,  Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.08.16 - 18:36     Czytano: [1561]

Dział: Opowiadania

BEZGLUTENOWY CHRYSTUS


Młoda, wyfryzowana blondynka weszła do zakrystii i od razu zahaczyła wysokim obcasem o próg, wpadając w ramiona jednego z lektorów.
- Jacy silni ci chłopcy teraz – skomentowała z filuternym uśmieszkiem, niezbyt pośpiesznie uwalniając się z objęć uczynnego młodzieńca. Stary proboszcz patrzył na to z niesmakiem, podeszła więc do niego i oznajmiła:
- Proszę księdza, właśnie wróciliśmy z England – jej akcent zdradzał głęboką pogardę dla ojczystej mowy – i chcę zapisać mojego syna na komunię w tym kościele.
- Proszę panią – ksiądz starał się być uprzejmy – to nie jest konieczne, wystarczy, że zapiszecie państwo dziecko do szkoły i nie złożycie jawnego sprzeciwu, a państwa syn na pewno przystąpi do sakramentu Pierwszej Komunii.
- Jesteśmy tu tylko z synem – wyjaśniała naprędce kobieta – mój eks już należy do przeszłości.
- Bardzo mi przykro to słyszeć – zmartwił się kapłan.
- A czy dajecie komunię bezglutenową? - panienka zadała pytanie, które uniosło brwi starego duszpasterza. Po chwili uśmiech pobłażania powrócił na jego twarz.
- Co takiego?
- W England my mieliśmy do wyboru – tłumaczyła blondynka – mój Alanek jest bardzo uczulony na gluten.
- Bezglutenowy Jezus? - ksiądz wypowiadał te słowa z niedowierzaniem – dużo słyszałem o pogaństwie na zachodzie Europy, ale żeby takie coś...?
Kapłan złożył ręce i zamknął na chwilę oczy. Gdy je otworzył, kobieta właśnie piłowała swój nadłamany paznokieć. Wyraz cierpienia z powodu niepowetowanej straty wykrzywił jej twarz.
- Zapytam biskupa, proszę panią, bo pierwszy raz słyszę o podobnych... - tu kapłan szukał chwilę słowa, które byłoby odpowiednio mocne, ale nie obraźliwe – niedorzecznościach.
Kobieta odwróciła się na pięcie, zamiatając obfitym biustem przed oczami załamanego proboszcza. Rzuciła figlarne spojrzenie lektorowi, który już rumienił się z zażenowania i ruszyła do wyjścia.
Bezglutenowy Chrystus – pomyślał ksiądz, gdy z ciężkim sercem wychodził do mszy. Pogaństwo zbliża się do bram Kościoła szybciej, niż przewidywali najmądrzejsi z filozofów.


Andrzej Chodacki
Strona autorska


Autor opowiadania: Andrzej Chodacki
Urodzony w 31.05.1970 roku. Z powołania mąż i ojciec, z zawodu lekarz. Pisze prozę i poezję, a także fotografuje. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Jego opowiadania były drukowane między innymi w Wydawnictwie My Book w Szczecinie, Miesięczniku Literackim Akant w Bydgoszczy, Kwartalniku Literackim Horyzonty, w Półroczniku literackim „Inter-. Literatura–Krytyka–Kultura”, oraz w wielu czasopismach polonijnych na całym świecie. W 2012 roku wydał debiutancką książkę z poezją i fotografią pt.„ Pejzaże tęsknoty”. W 2013 roku wydał cykl opowiadań pt. „ Opowieści ze świata”. W 2014 roku wydał kolejny cykl opowiadań pt „ Wyczekując dnia”.
W 2015 roku jego najnowsza powieść pt „ Doktor Seliański” została przetłumaczona na język ukraiński. Od 2015 roku członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


Od Redakcji: Opowiadania Andrzeja Chodackiego można również znaleźć w dziale:Na każdy temat.

Wersja do druku

Lubomir - 14.08.16 22:00
Tacy oderwani od rzeczywistości kosmici, jak bohaterka powyższego opowiadania, najwyraźniej nie są świadomi faktu, że każdy organizm ma swoją własną florę bakteryjną i potrafi się w miarę skutecznie bronić. Poraża ta obsesyjna, iście hitlerowska sterylność młodej kobiety. Życie w sterylnym namiocie foliowym, to chyba najwlaściwsze miejsce dla takich humanoidów. Niepokojące jest to, że takich wystraszonych na wyrost, takich chorych z urojenia - przybywa. Totalna niewiara leży chyba u podłoża takich maniakalnych zachowań.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 84

Wejdź do Galerii 


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 148

23 Lipca 1951 roku
Zmarł Adam Stefan Sapieha, książę, arcybiskup, metropolita krakowski, kardynał (ur. 1867)


23 Lipca 1952 roku
Wszedł w życie traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.


Zobacz więcej