Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.01.13 - 10:35     Czytano: [3372]

Sąsiedzi zza Bałtyku - Norwegia


Pisałem już o państwach bezpośrednio graniczących z Polską, a oto nasi sąsiedzi z za Bałtyku. Skandynawia to kraje leżące na północy Europy: Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. Owe kraje zamieszkuje stosunkowo niewiele ludzi, ale ich poziom życia jest dość wysoki, a opieka społeczna zadawalająca wszystkich. Z nich można by brać przykład, ale my wolimy brać to, co jest odległe nie tylko geograficznie, ale odległe zwyczajnym ludziom. W krajach skandynawskich fenomenem jest to, że władze dbają o sprawiedliwszy podział bogactw między mieszkańców. Terytoria w znacznej części Norwegii, Szwecji i Finlandii porośnięte są lasami sosnowymi, świerkowymi i brzozowymi. Jest tu wiele jezior pozostawionych po lodowcu. Szwecja i Norwegia to kraje górzyste, a Finlandia i żyzna Dania leży nisko nad poziomem morza.

Znaczne obszary Norwegii i Finlandii leżą w pobliżu koła podbiegunowego. W pełni lata nie zachodzi tu słońce, świecąc przez 24 godziny na dobę i nigdy nie wschodzi w środku zimy. Czym dalej na północ tym ciemności trwają dłużej nawet przez okres 2 miesięcy. Większość mieszkańców Skandynawii mieszka w miastach położonych wzdłuż wybrzeży i okolicy jezior, a to wszystko ze względu na łatwiejszy transport. Rwące rzeki nie pozwalają by z nich korzystać. Wszystkie stolice czterech państw również leżą na wybrzeżu.

Norwegia ze stolicą Oslo i 4,5 milionową ludnością położona jest na północnej i zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Północna i środkowa część tego długiego kraju ciągną się niebywale wąskim pasem osiągając minimalną szerokość 80 km. Pomimo położenia kraju przy kole podbiegunowym jego bardzo długie wybrzeże nie zamarza. A to wszystko dzieje się dzięki ciepłym prądom zatokowym. To malowniczo położony kraj, którego znaczną część pokrywają góry, jeziora, a często małe wysepki rozsiane w pobliżu brzegów. Mała ilość ludzi (tylko 6%) pracuje w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, znakomita większość zasila przemysł naftowo – gazowy, stoczniowy i górniczy. Norwegia to największy producent ropy naftowej w Europie. Wieże wiertnicze na Morzu Północnym wkomponowały się już na stałe w krajobraz tego kraju. Małe osady rozsiane po całym wybrzeżu ostatnio ubożeją nieco z powodu zmniejszenia się ławic ryb, ale alternatywnie powstaje coraz więcej hodowlanych gospodarstw rybnych. Niewielka ilość ziemi w Norwegii (jedynie 3%) nadaje się pod uprawy, większość terenów to pasma górskie i głębokie jeziora. Tereny rolnicze położone są w pobliżu fiordów ( długich zatok morskich) wcinających się w morskie wybrzeże. Fiordy powstały pod wpływem działanie lodowców przesuwających się w stronę morza. To coś w rodzaju naturalnych portów dających schronienie całym rodzinom rybaków i rolników.

Ozdobą całej norweskiej ziemi są malownicze starodawne, palisadowe, drewniane kościoły bowiem 90% stanowią chrześcijanie. To specyficzne budowle powstałe z pionowych, rzeźbionych elementów szczelnie łączonych, które wbijano bezpośrednio w ziemię. Przy ich wznoszeniu nie używano gwoździ, a mimo to są bardzo masywne i wytrzymują największe opady śniegu. Niemal narodowym sportem stało się narciarstwo trwające już od dawna, szczątki nart znaleziono w lodowcach, które są bardzo wiekowe. Skoki narciarskie uprawiane są prawie w każdym miasteczku, co sprawia, że Norwedzy lubią się przy tej okazji dobrze bawić. Norwegia w ostatnich notowaniach zajmuje pierwsze miejsce na świecie, gdzie ludziom żyje się najlepiej, a więc i najdłużej, co wynika z czystej logiki. To kraj 100% opieki zdrowotnej, bezpłatnej edukacji, to kraj gdzie wszystkim bez wyjątku żyje się dobrze. To fenomen XXI wieku, stamtąd nam czerpać wiedzę o sposobie zarządzania gospodarką. Ale jak można zarządzać tym, co nie istnieje, co zostało za marne grosze sprzedane. Myślę, że kiedyś naród zmądrzeje i upomni się o swoje.

Oblodzona północna część Norwegii, Szwecji i Finlandii znana jest pod nazwą Laponia. Rozproszone wioski po tej lodowatej krainie mają własne tradycje i kultywują dawne obyczaje. Mieszkańcy Laponii mówią we własnym języku, stada reniferów dostarczają im mięsa i mleka. Tam również pomału dociera nowoczesność, niszcząc to, co było przekazywane przez pokolenia. To właśnie z Laponii wyrusza na ośnieżonych saniach, które ciągną bajkowe renifery Święty Mikołaj wioząc mnóstwo prezentów dzieciom. To właśnie do Laponii dzieci z całego świata piszą listy, zawierając w nich swoje marzenia i pragnienia. Jeszcze tylko w bajkowym świecie mogą dzieci znaleźć wymarzone szczęście, tylko tam mogą czuć się bezpiecznie. Mogą znaleźć szczęście tyko w legendach, coraz rzadszych zjawiskach na świecie. Kraj, w którym brakuje legend staje się kruchy i niewiarygodny, legendy bowiem świadczą o kulturze i wspaniałym narodzie. To lepsze niż legendy o dzielnych wojownikach opłakiwanych przez naród. Kiedy dzisiaj stanie się historią, jakie powstaną legendy, bo prawda umrze wraz z wojownikami (najemnikami), którzy pozostawiali za sobą spaloną ziemię. Czy przetrwają legendy o tyranach ostatnich czasów, kto opowie o zniewolonych narodach, o płonących domach i płaczących matkach? Kto odważy się powiedzieć dzieciom, że świat bajkowy został spalony przez ołowianych żołnierzyków!
Legendy mówią o ludziach dobrej woli, a o czym mówi tuszowana prawda?

Powróćmy jednak do Laponii, krainy śniegu, bajek i dobrych ludków, za którymi w dzisiejszej dobie przyszło nam tęsknić.

Norwegia – dotykająca swoim ogonem wielkiej Rosji w najzimniejszym jej członie, ale rozciągnięta wzdłuż Morza Norweskiego może szczycić się wielką flotą. Tysiące ludzi zatrudnionych jest w przemyśle stoczniowym i na pokładach statków i promów. Największym portem jest półmilionowe Oslo stolica kraju, kultury i przemysłu.

Tylko w naszym kraju zamyka się dostęp do morza, tworząc tym samym galerników obcej floty. To celowe przedsięwzięcie doprowadza kraj nasz do ruiny, do następnego choć pokojowego zaboru. W Skandynawii każde dziecko wie, co oznacza dla narodu i co daje ludziom morze, o czym zapomnieli dorośli w Polsce. Okno w domu oznacza światło, a to z kolei oznacza życie, które obcy usiłują nam od dawna odebrać. Kiedy opisuje inne kraje napawa mnie lęk, co napiszę o własnym, rodzimej gospodarce, o rządzących litościwie nam panujących cesarzach i królach. Co napiszę o przemyśle stoczniowym i morzu, do którego sami odcinamy dostęp. Jaka legenda zostanie po nas, żyjących w czasie największego rozkwitu świata. Zastanawia mnie, co czuje zwykły Polak, kiedy ograbiane są jego łany? Czasami brak uczuć pozwala nam przetrwać…

Władysław Panasiuk
Obrazek

Wersja do druku

Komiwojazer - 09.02.13 1:18
@Skorpion, Przykre to,ale musze sie z Toba zgodzic masz w 100% racje.
Znam Stany i Skandynawie i wiem jak tubylcy tych krajow szanuja swoja Ojczyzne.
Kiedy sluchalem wypowiedzi polakow w Norwegii i innych krajach europy to wlosy deba staja. Tych osobnikow nie da sie darzyc sympatia.A honoru to oni nie maja za grosz.(mowa o tych ktorzy przebywaja czasowo).Pluja na Polske a nie na TYCH ci RZADZA POLSKA.

Skorpion - 13.01.13 0:46
Panie Wladyslawie , Pyta pan co czuje Polak gdy zostaje ograbiony ze swej ziemi (protesty Chlopow Polskich - w Szczecinskim).
Ci z Wiielich Miast - wyksztalciuchy po prosu NIC .To osobnicy wyzbyci godnosci. To wlasnie Polski chop w tej chwili broni Polski. Bo ile ziemi tyle Polski. Ci co mieszkaja w Norwegii (polacy) twierdza,ze ci co przyjechali tu do pracy na sezon to nie interesuje ich los Narodu Polskiego i ich krewnych i wiele innych spraw.
JEST TO PRZYKRE

Lubomir - 02.01.13 11:39
Norwegia znalazła się na krawędzi. Były to czasy germanofila i zdrajcy premiera Vidkuna Quislinga. Po osądzeniu renegata i pasożyta było już tylko lepiej. Obecny Król Norwegii Harald V i królowa Sonja to zatroskani o swój naród i państwo gospodarze. Norwegia jest zaprzeczeniem pseudoteorii, że kraj surowcowy musi być krajem biedaków i zacofańców. Norwegia to dynamicznie rozwijający się kraj surowcowy. Surowce naturalne to największe bogactwo Norwegów.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Kwietnia 2014 roku
Papież Jan XXIII (1881 - 1963) i Papież Jan Paweł II (1920 - 2005) zostali kanonizowani w Watykanie podczas jednej uroczystości


27 Kwietnia 1921 roku
Państwa zwycięskie w I wojnie światowej ustaliły wysokość reparacji wojennych na Niemcy.


Zobacz więcej