Niedziela 16 Marca 2025r. - 75 dz. roku, Imieniny: Izabeli, Henryka, Oktawii
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 18.06.23 - 22:46
Czytano: [1320]
Poświęcenie Figurki NMP w Brniu
powiat Dąbrowa Tarnowska
Maj najpiękniejszy miesiąc w roku, wszystko budzi się do życia ptaki śpiewem umilają spacerowiczom w parkach, przy domach i kościołach, wszędzie, gdzie bujna zieleń okryła konary drzew.
Maj nad Wisłą to miesiąc Maryjny, śpiewanie pieśni Maryi pod kapliczkami, krzyżami i figurkami. 21 maja w niedzielę odbyła się piękna uroczystość poświęcenie Figurki Barokowej rzeźby Najświętszej Marii Panny. Kamienna figura przydrożna, wzniesiona w 1694 roku na słupie z herbem "Łabędź", ufundowana przez rodzinę Kamieńskich w parku w Zespole Pałacowo - Ogrodowym w Brniu.
Trwały zarząd nad parkiem sprawuje dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu - mgr inż. Czesław Kapuściak.
Właścicielem parku jest Starostwo Powiatowe Dąbrowa Tarnowska.
Dwór Breń Dwór Zespół Pałacowo - Ogrodowy w Brniu - to jeden z piękniejszych, zaniedbanych po II wojnie światowej, a współcześnie przekształconych zabytków gminy Olesno. Obecnie znajduje się w nim Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji. Na przełomie 2011/2012 roku wznowione zostały prace restauracyjne na terenie całego zespołu pałacowo - ogrodowego Brniu, w celu przywrócenia jego walorów estetycznych i krajobrazowych.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych w osobach;
Konserwator zabytków z Krakowa, Starosta Dąbrowski Pan Leszek Wieczorek, Dyr. Szkoły Podstawowej z Olesna pan Jarosław Boryczka, Proboszcz Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej ks. Jan Panek, który dokonał ceremonii poświęcenia figurki oraz poprowadził modlitwę majową. Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie przygotowały z młodzieżą program poetycko muzyczny, w którym młodzież pięknie się zaprezentowała recytując wiersze Maryjne. Zebrani usłyszeli poezje klasyków jak również współczesnych poetów, oraz pieśni, między innymi; Dobra Matko i Królowo, Ave Maryja, Czarna Madonna i inne. Pogoda była piękna z błękitem powały nad głowami zebranych mieszkańców pobliskich miejscowości. Zabytkowa Figurka usytułowana w zespole dworsko - parkowym wygląda pięknie, idąc świeżo odnowionymi alejkami pośród bujnej zielenie, starych ponad 350 letnich drzew.
"W XVIII/XIX wieku Dwór został przebudowany i pozbawiony cech stylowych, obecnie jest to murowany, parterowy budynek o rozczłonkowanym planie z obszerną salą, nakrytą stropem kasetonowym. Posiadłość zmieniała często właścicieli, a Breń należał do rodów: Rozemberskich, Odrowążów, Świerczowskich, Szafrańców, Lisowskich, Zebrzydowskich, a od 1667 roku do Czartoryskich.
Za panowania Czartoryskich został założony piękny park w stylu wersalskim, którego twórcą był Książe Józef Czartoryski. Całość została skomponowana przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów - Pfaffinera, który kierował pracami przy zakładaniu parku. Park breński był jednym z najpiękniejszych ogrodów w całej Galicji. W swojej świetności park przetrwał do końca II wojny światowej. Ostatnim rodem dziedziczącym dobra breńskie byli Konopkowie."
Gmina Olesno kryje wiele historycznych ciekawostek, między innymi;
Od parku w Brniu do parku w Oleśnie prowadzi aleja lipowa, zwana Aleją Sobieskiego, z okazami dębów liczącymi sobie około pół tysiąca lat.
W okolicach Olesna występuje wiele zagadkowych miejsc o bardzo ciekawych hipotezach historycznych o czym świadczą tzw. "okopy" wały szwedzkie z czasów Potopu w XVII wieku.
Obecnie zarośnięte drzewami, lecz widoczny jest plan fosy i wałów oraz lochu z kamieni i cegły, składającego się z czterech pomieszczeń i korytarza wejściowego. Druga z hipotez mówiła, że stał tam zamek obronny, rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego lub Ludwika Węgierskiego, do którego prowadziła droga zamkowa.
Alina Szymczyk
Fot.: Kazimierz Szymański
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Spotkanie w Dąbrowie Tarnowskiej
Historia, patriotyzm, wiara, poezja, tradycja naszych ojców mają dla mnie ogromne znaczenie, starałam się przekazać jakże cudownym słuchaczom, jak ważna jest dla nas Ojczyzna. Muszę przyznać, że podopieczni...
27.01.25 - 19:45 | Czytaj więcej
16 Marca 1901 roku
W Krakowie odbyła się premiera Wesela, Stanisława Wyspiańskiego
16 Marca 1944 roku
Utworzono Armię Polską w ZSRR