Niedziela 28 Kwietnia 2024r. - 119 dz. roku,  Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.03.09 - 11:08     Czytano: [4956]

Przedwiośnie w Łazienkach

Łazienki Królewskie w Warszawie to jeden z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych Europy, z licznymi zabytkami, o powierzchni około 80 hektarów!

Park spełnia dziś swoje zadania, podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny.

Pałac Łazienkowski został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1772–1793 na bazie tzw. Łazienki Lubomirskiego, zaprojektowanej i zbudowanej w latach 1680–1690 przez Tylmana van Gameren dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Nowo powstały pałac był od 1775 letnią rezydencją króla. Tu w lecie odbywały się organizowane przez władcę obiady czwartkowe. W latach 1788–1793 pałac rozbudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Dominika Merliniego. Autorami dekoracji malarskiej i rzeźbiarskiej byli m.in. Marcello Bacciarelli i Jan Bogumił Plersch. Leży na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami.
Przy jeziorze znajduje się również Teatr na Wyspie, a przed budową pałacu (w roku 1767) utworzono ogród francuski.

Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego był własnością kolejno ks. Józefa Poniatowskiego i księżnej Marii Poniatowskiej. Od 1817 był rezydencją cesarską. W 20-leciu międzywojennym był, wraz z parkiem, własnością Państwowych Zbiorów Sztuki. Jesienią 1944 roku sprzęty znajdujące się w pałacu zostały wywiezione przez stacjonujących w nim hitlerowców do III Rzeszy, a sam pałac spalono. Odbudowę pałacu, pod kierownictwem architekta Jana Dąbrowskiego rozpoczęto w roku 1945 a zakończono w 1960. Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych. Pałac został włączony w charakterze oddziału do Muzeum Narodowego, a od roku 1995 jest samodzielną instytucją.

O każdej porze roku jest tu pięknie, nawet na chwilę przed przyjściem wiosny. Poniżej efekt krótkiej wędrówki po Parku.

(na podst. Wikipedii, red.)



(foto - KWORUM)

Wersja do druku

Grażyna - 13.03.09 12:21
Miłość Ojczyzny wyraża się, właśnie, m.in. poprzez dzielenie się z Rodakami pięknem Miejsc Umiłowanych, wrażliwością na każde zmiany tam zachodzące, w tym w sferze klimatycznej.
Reagujmy uczuciem, zachwytem na to, czym przedwiośnie ubogaca naszą polska glebę i przyrodę. Wydatnie w tym pomagają mądre i ciepłe felietony prof. Piotra Jaroszyńskiego.- Jak najwięcej takich Profesorów- Mistrzów!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Kwietnia 1934 roku
Prezydent Ignacy Mościcki dokonał uroczystego otwarcia nowego portu lotniczego na Okęciu.


28 Kwietnia 1990 roku
Zniesienie święta 22 lipca, przywrócenie Święta Narodowego Trzeciego Maja


Zobacz więcej