Czwartek 2 Maja 2024r. - 123 dz. roku,  Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.05.08 - 19:25     Czytano: [13094]

ZALIPIE

Jedyna "malowana wieś" w Polsce, w powiecie dąbrowskim. Obecnie w Zalipiu istnieje ok. 30 zagród, w których znajdują się budynki mieszkalne lub gospodarcze ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe.
Tradycja malowania chat narodziła się pod koniec XIX w., wtedy na terenie doliny Dunajca zaczęto wznosić, zamiast tzw. kurnych chat, domy mieszkalne z piecami wyposażonymi w kominy. W chatach pozbawionych kominów, gdzie dym z pieca unosił się przez otwór w powale, istniały ciągle zakopcone, ciemne ściany, które próbowano rozjaśnić malując wapnem jasne plamy. Wprowadzenie kominów umożliwiło rozbudowę dekoracji, w miejsce jasnych malowanych wapnem plam pojawiły się proste motywy kwiatowe, które z czasem stawały się coraz barwniejsze, a zdobienia przenosiły się także na wyposażenie domów (piece, skrzynie).
Będąc w Zalipiu należy odwiedzić Dom Malarek, gdzie można oglądać wystawę poświęconą tradycji malowania chat oraz zakupić różnego rodzaju pamiątki - wyroby artystów ludowych z charakterystycznymi dla Zalipia malunkami bukietów kwiatowych. Stałym miejscem zatrzymywania się wycieczek jest zagroda Felicji Curyłowej (obecnie oddział Muzeum Okręgowego), w której można podziwiać - obok malowanych ścian domu i zabudowań gospodarczych - przepięknie dekorowane wnętrze chaty.
Warto dodać, że Felicja Curyłowa (1904-1974) - wybitna malarka zalipiańska, była jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów "Malowana Chata''. Jej malowana zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów.

Po jej śmierci zagroda została zakupiona przez "Cepelię'' i w 1978 r. przekazana Muzeum Okręgowemu w Tarnowie.
W 1981 r. przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w.

Budynki zagrody na planie litery U. Równolegle do drogi usytuowana jest drewniana obora połączona jednym dachem z chlewikiem i drewutnią.
Bielone ściany tego budynku pokryte są roślinnym ornamentem o dużych płaszczyznach zdobniczych. Prostopadle do drogi stoją drewniana stodoła i budynek mieszkalny pomalowany na żółto i ozdobiony rytmicznym ornamentem z drobnych niebieskich kwiatków.

Wnętrze domu również zdobione ornamentami wykonanymi przez F. Curyłową, a ponadto wycinankami i malowankami na papierze. Mieszkanie wyposażone w oryginalne meble oraz narzędzia rolnicze, sprzęty, naczynia, elementy stroju ludowego, oleodruki i pamiątki po zmarłej artystce.



www.it.tarnow.pl
www.muzeum.tarnow.pl

(Oprac. ZS)

Wersja do druku

WANDA - 19.09.08 13:25
Wiatam Panstwo ,

Jestem pod wrazeniem naszego pieknego , folkloru , chcialabym otrzymac , katalog , zdjecia -przepieknego folklor, uprzejmnie prosze o przyslanie mi , dziekuje,
Pozdrawiam serdecznie ,
Wanda

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02 Maja 1958 roku
Urodziła sie Małgorzata Ostrowska, wokalistka zespołu Lombard ("Szklana pogoda").


02 Maja 1916 roku
Urodził się Wacław Kowalski, polski aktor (Sami swoi, serial Dom) - zm. 1990 r.


Zobacz więcej