Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.09.22 - 11:27     Czytano: [656]

Dział: Głos Polonii

Inauguracja roku szkolnego





"jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną"-

Niezwykła INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
W POLSKIEJ SZKOLE IM. ŚW. BRATA ALBERTA CHMIELOWSKIEGO w Chicago
.

"Jesteśmy jedną biało - czerwoną rodziną"- brzmi bardzo dumnie - tymi słowami dyrektor szkoły p. Marzena Klimek powitała uczniów, rodziców, nauczycieli i gości na uroczystej Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny, życząc wszystkim owocnej pracy w ciągu całego roku, wytrwałości i poczucia dobrze wykorzystanego czasu. Serce rośnie, kiedy polskie szkoły na emigracji mają tak wspaniałych wychowawców i nauczycieli. Nie wystarczy, nauczyć dzieci, gdzie leży Polska i jakich ma sąsiadów, nie wystarczy nauczyć języka polskiego i ortografii, trzeba jeszcze zaszczepić umiłowania do tradycji i zwyczajów, przekazać prawdy historyczne, aby młodzież wychodząca ze szkoły czuła przynależność do Ojczyzny Ojców. Tak dzieje się wtedy, kiedy nauczyciel wie, kim jest i dokąd zmierza, kocha swoją pracę i chce pracować z młodzieżą, właśnie taka jest pani Marzena dyr. Szkoły im Św. Brata Alberta Chmielewskiego w Chicago. Przebywając na spotkaniach w tej szkole ma się wrażenie, że jest to jedna wielka rodzina.

Nauczycielka pani Marzena Kozłowska jednym tchem opowiedziała co się działo tego pięknego, ale niestety deszczowego dni.
A oto jej wypowiedź, cytuję w całości: "Po Mszy św. cała społeczność szkolna i parafialna została zaproszona na piknik przygotowany przez rodziców. Na wszystkich czekało moc atrakcji zarówno kulinarnych jak i związanych z zabawą. W czasie pikniku można było spróbować polskiego jedzenia z różnych regionów, była przygotowana loteria fantowa z nagrodami, dla najmłodszych kręciło się koło fortuny i wata cukrowa. Na parkingu szkolnym zostały przygotowane dmuchane zamki, w których chętnie bawili się nasi uczniowie. Pomysłowe zabawy do muzyki jak co roku poprowadziła p. Alicja Buch, turniej zagadek dla dzieci przygotowała p. Małgorzata Niedbała a p. Renata Głowacka uczyła wszystkich chętnych jak zakręcić balonik by powstała zabawka. Na uczniów klas starszych czekały atrakcje teatralno-czytelnicze. W ramach akcji Narodowego Czytania organizowanego pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej panie Marlena Nogaś-Herba oraz Jolanta Latocha ubrane w adekwatne do sytuacji kostiumy czytały fragmenty utworów A. Mickiewicza ze zbioru "Ballady i Romanse".



W czasie tego rozpoczynającego szkolną przygodę spotkania został zrealizowany projekt pod tytułem "Polska w sercu i na mapie". W ramach projektu przedstawiono 3 regiony Polski, które poprzez szkolne rodziny są związane z naszą szkolną społecznością.
Jak wyrecytowała Izabella Moskal uczennica kl. IV we fragmencie wiersza R. Przymusa, "Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna". Rolą polskiej szkoły jest przybliżenie dzieciom i młodzieży polonijnej szerokiego zakresu kultury, tradycji, historii, geografii związanych z krajem z którego pochodzą rodzice i dziadkowie naszych uczniów.

Region krakowski w pięknie wyszywanych gorsetach reprezentowała grupa uczniów z kl. 0-IV przygotowana przez p. Marzenę Kozłowską. Piosenkę "Płynie Wisła, płynie" zaśpiewały Julia i Emilka Kołodziej, przez scenę przewinęła się symboliczna rzeka, potem zespół zatańczył do melodii ludowej.

Region lubelski reprezentowali przedstawiciele Koła Ziemi Lubelskiej pod kierunkiem p.Romana Winiarczyka. Goście opowiedzieli o symbolice swoich bogato zdobionych strojów regionalnych oraz zwyczajach towarzyszącym rodzinnym wydarzeniom, dodatkowo ilustrując swoją prezentację przygotowanymi zdjęciami.

O regionie orawskim, który niedawno celebrował 100 lecie ponownego zjednoczenia Orawy i Spiszu z Polską z prawdziwie góralską swadą opowiedziała p. Maria Jazowski.

Prezentacji towarzyszył zespół muzyczny "Orawa" w oryginalnych strojach góralskich. W jego składzie są uczniowie naszej szkoły Adam i Eryk Pakos. Zespół zagrał tradycyjne melodie góralskie z regionu orawskiego.

Wszystkie prezentacje brawurowo podsumowała Prezeska Związku Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago p. Alina Szymczyk, która wraz z kierowanym przez siebie zespołem "Rzepicha" przedstawiła fragmenty obrzędów dożynkowych oraz towarzyszące im przyśpiewki. Po tradycyjnym ośpiewaniu wieńca dożynkowego został on wręczony wraz z bochnem chleba p. Dyrektor Marzenie Klimek jako gospodarzowi całej imprezy. Pani Dyrektor wzorem Patrona naszej szkoły Św. Brata Alberta Chmielowskiego podzieliła chleb pomiędzy wszystkich zebranych.

Wspaniała atmosfera panująca na spotkaniu naszej szkolnej biało-czerwonej rodziny z pewnością przeniesie się na cały rok szkolny. Zapraszamy w gościnne progi naszej szkoły! Brat Albert dzielił się chlebem, my podzielimy się z tobą językiem polskim.

Po wypowiedzi pani Marzeny Kozłowskiej pozwolę sobie na kilka słów refleksji. Szanowni czytelnicy dobrze się dzieje, jeśli na amerykańskiej ziemi, dzieci w polskich szkołach uczą się nie tylko języka, historii czy geografii swoich ojców, ale również poznają zwyczaje rodzinne, regionalne, próbują potraw z różnych stron polski, słuchają muzyki, śpiewają piosenki, tańczą i chętnie ubierają stroje narodowe.
To nie pierwszy raz, kiedy nauczyciele wraz z panią dyr. wkładają nie tylko swój czas na odpoczynek, ale również pomysły i energię, aby dzieci urodzone na emigracji znały ojczyznę ojców, czuli się Polakami.
Łza kręci się w oku z radości, kiedy widzi się jak rodzice wspólnie z dziećmi chcą być bliżej Polski na różne sposoby, z piosenką, tańcem, potrawami, strojami, tradycją jakiej nauczyli nas ojcowie.
Dzieciom, młodzieży, rodzicom, nauczycielom i Pani Marzenie Klimek dyr. Polskiej Szkoły im Św. Brata Alberta Chmielewskiego, życzę dużo zdrowia, energii i pomysłów w realizacji programu "Polska w sercu i na mapie".

Moją relację zakończę słowami pieśni wiciowej ze śpiewnika Zofii Solarz
(...) Matko z Polskich kapliczek,
Chryste z krzyży przydrożnych,
czuwajcie Wy nad nami i Polskimi drogami (...)
Bóg zawsze czuwa, jeśli tylko o to prosimy.

Alina Szymczyk
Zdjęcia:
Alicja Buch, Monika Bucior, Tadeusz Kantor

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1792 roku
Podpisano akt zwołania konfederacji targowickiej.


27 Kwietnia 1997 roku
Zmarł Piotr Skrzynecki, konferansjer kabaretu Piwnica pod Baranami


Zobacz więcej