Z patriotycznej biesiady
z dnia 15 października 2023 w ZKP.
W przeddzień 45 rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża, które miało miejsce 16 październik 1978 r. Zrzeszenie Literatów im. JP II i Teatr "Rzepicha" zorganizowali patriotyczną biesiadę w sali ZKP w Chicago.
Św. Jan Paweł II, największy z Polaków w dziejach naszej Ojczyzny. Papież przełomów, rodziny, miłosierdzia, Piotr naszych czasów. Warto inspirować się jego nauczaniem i świadectwem życia, warto przypominać Jego przesłania i mądrości.
Przez całe swoje życie wierny jedynemu Bogu. W pokorze i miłości stawał się świadkiem bożych cudów, które za Jego wstawiennictwem działy się i dzieją od lat.
Urodzony 18 maja 1920 roku w Wadowicach, zmarły 2 kwietnia 2005, duchowny, poeta, arcybiskup, kardynał.
W ZKP w dniu 15 października 2023 r o godz. 15 - tej odbyła się patriotyczna biesiada poetycko - muzyczna poświęcona Św. Janowi Pawłowi II, Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu ze wspomnieniem bohaterów co stracili życie w obronie Ojczyzny.
Biesiada rozpoczęła się Barką, a następnie modlitwą Św. JP II o pokój na świecie. W pierwszej godzinie biesiady poeci czytali mądrości, przesłania, cytaty z pielgrzymek św. JP II do Ojczyzny, mądrości Kardynała 1000 lecia Stefana Wyszyńskiego, oraz poezję poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II .Członkowie teatru "Rzepicha" śpiewali pieśni Maryjne i patriotyczne wraz z biesiadnikami . Na biesiadę przybyła z mamą 14 letnia Michalina Żółcińska, która przyjechała z Polski do Chicago 3 miesiące wstecz. Michalina pięknie odczytała wiersze, świeżo napisane dla JP II, jak również refleksje o wyborach i ojczyźnie.
Ta młoda dziewczynka utalentowana lekkością wypowiadania myśli, niezwykle barwnymi słowami, wniosła nowej energii, życzymy jej wiele sukcesów.
Przez czas trwania biesiady towarzyszyły przypominane mądrości św. JP II pozostawione światu i Polsce. "Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. Słowa wypowiedziane w Warszawie w 1979 r. Ojciec święty całował ziemię, kiedy odwiedzał swój kraj, ale również inne kraje.
"Ojczyzna to nie tylko kawałek ziemi, to przede wszystkim wspólnota ludzi, wartości i historii, której jesteśmy częścią", mówił Jan Paweł II.
W dniu 15 października w ZKP w patriotycznej biesiadzie literacko - muzycznej poświęcona Św. JP i bohaterom walczącym w obronie Ojczyzny własne wiersze, jak również innych poetów czytali poeci;
Maria Mili Purymska, Ewa Belicki, Wiesława Sykut - Grzywacz, Grażyna Jachymiak, Dariusz Redliński, Józef Maciasz Broda, Alina Szymczyk, oraz członkowie teatru "Rzepicha" Teresa Grzasko i Krzysztof Wąsik. Do śpiewu ulubionych pieśni Św. Jana Pawła II przygrywała kapela w składzie; Andrzej Krawczyk, Igor Galjanty, Bogdan Korona. Pieśni Maryjne i patriotyczne śpiewali członkowie teatru "Rzepicha"; Teresa Grzasko, Julia Kulikowski, Danuta Witek, Jadwiga Szparkowska, Krzysztof Wąsik, Kazimierz Szymański, Władysław Wytrwał, Jan Niwa, autorka relacji, która prowadziła biesiadę. W tej części Krzysztof Wąsik odczytał przesłania Kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! Naprzód między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować. Nie możemy sami siebie poniewierać i bić. Polacy już dosyć byli bici przez obcych, niechże więc nauczą się czegoś z tych bolesnych doświadczeń. Trzeba spróbować innej drogi porozumienia - przez miłość, która sprawi, że cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: "Oto, jak oni się miłują." Część poświęcona Św. Janowi Pawłowi II, Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, zakończyła pieśń "Pozdrawiam Ciebie Matko". Pomiędzy II częścią, został wyróżniony Andrzej Brach za długoletnią współpracę pamiątkowym medalem z wizerunkiem Jana Pawła II wraz z dyplomem.
W II części poświęconej Ojczyźnie i bohaterom, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, zebrani usłyszeli wiersze poetów ze Zrzeszenia jak również z Polski, oraz Kazimierza Józefa Węgrzyna, Marii Konopnickiej, Janiny Malickiej, Antoniego Bosaka, Władysława Panasiuka "Bóg, Honor, Ojczyzna". Wiersze własne do Ojczyzny, czytali; Maria Mili Purymska, Ewa Belicki, Dariusz Redliński, Alina Szymczyk i Józef Maciasz Broda, który odczytał wiersz o wyborach, ale również o kupczących losami narodu i Ojczyzny. W tej części również pięknie przeczytała wiersz patriotyczny czternastolatka Michalina. Przypomniana została zbrodnia Katyńska i Smoleńska, budowniczy Pomnika Katyń 1940 r. artysta Wojciech Seweryn, który zginął w katastrofie Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r, oto fragment poematu autorki relacji;
W katyńskim lesie
Myśli jak ptaki szybują w przestrzenie
Przestrzenie uderzają z mocą
Wiatr zaciera niewidoczne ślady
Wątpliwości znikają jak kamienie nocą
I znów wracają z mocą
O prawdę wołają
O prawdę zabitą nocą
w katyńskim lesie
Na tysiącach polskich żołnierzach
na wiosnę w 1940 -
Na nieludzkiej ziemi
w zbrodniczym lesie
zginął ojciec i syn...
opowieść ta niesie -
- Zginął Wojciech Seweryn artysta
budowniczy Pomnika Katyń 1940 w Chicago
pod Smoleńskiem 2010 roku
w podstępnej mgle stracił życie
historia wraca jak bumerang
nie daje odpowiedzi -
dlaczego obaj zginęli...
Czy ktoś te historię śledził?...
Ojciec Wojciecha w 1940 na wiosnę
2010 na wiosnę Artysta Seweryn
szukał odpowiedzi przez całe życie
tylko mgła odpowiedź przyniosła
bo to znowu dla Polski, była zdradziecka wiosna(...)
(...) W 2010 we mgle
powtórzyła się tragedia z przed laty
zginął Generał Błasik i Prezydent Lech
i choć widział to cały świat
zamieciono pod dywan Prawdę
aby rozmyła się we mgle
kto ma rozum i serce
co się tam wydarzyło, ten wie!
Nawet umarli o tym rozmawiają
Tylko przyłóż do ziemi ucho
A usłyszysz jak Ojczyznę kochają
Tylko ich wysłuchaj...
O skowronku mały, nie śpiewaj tak ładnie
Tylko popatrz wokoło ilu nas tu leży
Tylko Liść wiatrem niesiony na mogiłę upadnie
Gdzieś daleko od Polskich rubieży
Tylko wiatr gałązkami brzozy porusza
W obcej ziemi pogrzebani, a nie w macierzy
Jakże cierpi żołnierska dusza
Któż zdoła policzyć ilu nas tu leży...
Ziemia matka przykryła nasze powieki
Zdradziecka kula serce przebiła
Ileż to już wiosen i ileż jesieni
Kto policzy, jak dawno to było...
A czas leci i leci i nikt już tego nie zmieni.
Cisza nieprzebrana w około
Tylko pająk siatką utkaną poruszy
Tylko wiatr w gałęziach brzozy woła
Tylko księżyc nocą nad mogiłą się wzruszy
Porośnięte mchem mogiły
Pozostaniemy w obcej ziemi na wieki
Tam w Ojczyźnie krzyże na grobie były
Już tak dawno martwe nasze powieki
Tylko nieubłagalny czas leci i leci,
Tylko wiatr krzewy na mogiłach porusza
To jak dawno się temu zdarzyło
Boże Miłosierny
niechaj stanie się pokój ich duszom.
Warto przypominać, że "Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska" - mawiał trzykrotny Premier RP Wincenty Witos. "Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa." Kardynał Stefan Wyszyński niekoronowany król Polski powiedział; "Tak często słyszymy zdanie: "Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę". Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata." My musimy te słowa przypominać, pamięć musi być żywa, nie wolno nam zapomnieć dziejów naszej Ojczyzny, to daje nam siłę, z której musimy czerpać całym sercem, w przeciwnym przypadku stracimy poczucie człowieczeństwa skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy, staniemy się pielęgnować prawdę o której warto pamiętać.
W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy.
Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu. Odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 pielgrzymek do Polski. Hołd wdzięczności Ojcu Św. Janowi Pawłowi II Wielkiemu składamy za te wszystkie lata. Ojcze Święty powierzamy Ci Ojczyznę i nas samych módl się i czuwaj nad nami.
Alina Szymczyk
Fot; AB
Wersja do druku