Wtorek 30 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.04.24 - 14:10     Czytano: [190]

Dział: Głos Polonii

Konkurs na Wielkanocną Palmę





Międzyszkolny konkurs na Wielkanocną Palmę.

Chicagowska Polonia ocali od zapomnienia polskie wartości narodowe.
Dowodem między innymi jest konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną.

23 - 24 marca 2024 r. w polskiej szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego odbyła się III Edycja Konkursu na tradycyjną Palmę Wielkanocą. Konkurs o zasięgu między szkolnym w Chicago. Każdy rok przynosi coś nowego, stawiając coraz wyższą poprzeczkę. Należy podkreślić, że sam pomysł organizowania konkursu był strzałem w dziesiątkę, wypełnił również lukę w przekazywaniu i kultywowaniu najcenniejszych wartości polskiego dziedzictwa.
W tegorocznym konkursie znalazły się palmy tradycyjne misternie wykonane w czterech kategoriach, palmy małe, średnie, duże i nowatorskie.

Z satysfakcją muszę przyznać, że od I edycji poziom znacznie się podwyższył. Kwiaty z bibuły strojące zielone gałązki bukszpanu i bazi w palmach bliźniaczo przypominają kwiaty znad Wisły. W konkursie znalazło się dwie palmy z krzyżykiem na szczycie, na wzór palm wykonywanych w regionie lubelskim, rzeszowskim, oraz u Lasowiaków zamieszkałych na obszarze Puszczy Sandomierskiej w dorzeczach Wisły i Sanu w okolicach Grębowa sięgające do Baranowa Sandomierskiego z odległych lat. Warto przypomnieć, że krzyżyk znajdujący się na wierzchołku palmy był wykorzystywany do orki w polu, wbijany w ziemie w pierwszą przeoraną skibę, aby ziemia dała dużo plonów i aby w zbożu robaków nie było. W tej edycji licznie wystąpiły palmy na wzór Palm Wileński.

W tegorocznym konkursie oceniono 95 palm z 20 polonijnych szkół metropolii chicagowskiej, oceniło komisja w składzie;
p. Marzena Kozłowska - koordynator konkursu
p. Łucja Mirowska Kopeć - Prezes związku Klubów Polskich w Ameryce
p. Anna Czarnecka Hebal - Dyrektor Oddziału Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Norridge,
p. Alina Szymczyk Prezes Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II, folklorystka.
p. Kathy Lesny -Evans - członek Prezydium Legionu Młodych Polek

W dniu 23 marca 2024 w/w komisja dokonała oceny TRADYCYJNYCH PALM WIELKANOCNYCH wg kryteriów zawartych w regulaminie konkursu: dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych z zachowaniem tradycyjnej formy, estetykę wykonania, pomysłowość oraz inwencje twórcza uczestników konkursu.

Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż poziom wykonania palm był bardzo wysoki. Jednak zgodnie z regulaminem zwracano uwagę na dobór naturalnych materiałów zdobniczych.

Po wnikliwej ocenie Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody:
W kategorii "Nowatorski pomysł na palmę wielkanocną" nagrody ufundowane przez stanowy Kongres Polonii Amerykańskiej wręczy dyrektor p. Tadeusz Młynek oraz sekretarz kongresu p. Mariola Urbanek.

W dalszym ciągu w Kategorii, "Nowatorski pomysł na palmę wielkanocną", nagrody wręczy p. Alina Szymczyk - Prezes Związku Literatów Polskich a jednocześnie Kierownik Artystyczny Teatru Rzepicha.
Za zajecie III miejsca w tej samej kategorii nagrodę ufundowana przez p. Alinę Szymczyk i Teatr Rzepicha otrzymuje Elyssa Butryn



Nagrody ufundowane przez Związek Klubów Polskich w Ameryce wręczyli p. Prezes Łucja Mirowska Kopeć, Prezes Honorowy p. Jana Kopeć, oraz Królowa Parady p. Gabriele Ner wraz z Dama Dworu Emilią Bryg.
Ex aequo III miejsce EMILIA BUTRYN
Miejsce II NICOLE BARSZCZAK
MIEJSCE I MICHELLE KANISZCZAK

W KATEGORII WIELOKULTUROWOŚĆ nagrody ufundowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Przystanek Historia IPN w Chicago nagrody wręczyła członek Zrzeszenia p. Wiesława Dziedzic.

W kategorii palm małych nagrody wręczyła p. Kathy Lesny Evans reprezentująca Legion Młodych Polek wraz z tegoroczną debiutantką 2nd Runner Up. Olivia Kowalczyk.
W kategorii palm średnich nagrody wręczy p. dyrektor Marzena Klimek.
W kategorii Palm dużych nagrody wręczył Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce P. Richard Owsiany

Nagrodę za zajęcie III miejsca w konkursie UFUNDOWANĄ przez Księdza proboszcza Ryszarda Gronia z parafii Św. Williama wręczy p. dyrektor Marzena Klimek
Nagrodę otrzymują:
W kategorii palm małych - ALEKSANDRA Galiński P. Sz. Im. Mikołaja Kopernika w Niles.
W kategorii palm średnich HANNA SMOLIK P. Sz. Im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego
W kategorii palm dużych MAKSYMILIAN PLACZEK P. Sz. im. Św. Maksymiliana Marii Kolbe.
NAGRODĘ UFUNDOWANA PRZEZ PSFCU nagrodę wręczy dyrektor Oddziału w Norridge p. Anna Czarnecka Hebal

Za zajęcie II miejsca otrzymali;
W Kategorii Palm Małych, JACOB STRACZEK Akademia Języka Polskiego dla dzieci i młodzieży.
W kategorii Palm Średnich, NATALIE CICHOWSKI P. Sz. im. Gen. Wł. Andersa
W kategorii palm dużych, KAROLINA I MONIKA WROBLEWSKI P. Sz. im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego

ZA ZAJĘCIE I MIEJSCA
W Kategorii Palm Małych, ANTONI JEMIOLO P. Sz. im Jana III Sobieskiego
W Kategorii Palm Średnich, DOMINIK KOPEC P. Sz. im Św. Brata Alberta Chmielowskiego
W Kategorii Palm Dużych, PATRYCJA ZBYLUT P. Sz. im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego
ORAZ EX AEQUO ADAM OSTROWSKI P. Sz. im. Gen Wł. Andersa

W kategorii prac zespołowych, które organizator przyjął do konkursu poza regulaminem nagrody wręczyła Pani DYREKTOR MARZENA KLIMEK
Wyróżnienia otrzymali;
KL 1 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM JANUSZA KORCZAKA
KL 2 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM. JANUSZA KORCZAKA
KL 3 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM JANUSZA KORCZAKA
KL 5 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM JANUSZA KORCZAKA
KL 8 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM JANUSZA KORCZAKA
KL 5 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM.ŚW KRZYŻA
ORAZ UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄCY SIĘ DO BIERZMOWANIA Z POLSKIEJ SZKOŁY IM. GEN. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO

Koordynatorem konkursu była niezastąpiona Pani Marzena Kozłowska v-ce dyrektor. Nad całością czuwały Panie nauczycielki wraz ze szkoły Św. Brata Alberta Chmielowskiego.
Galę zakończenia konkursu prowadziła pani Janina Latocha, bogaty program artystyczny z dziećmi przygotowały Agata Gebica, Monika Bucior, Małgorzata Niedbała. Pomagały przy rozdawaniu nagród pani Marta Nowak i Renata Karp. Gości witała pani Joanna Szczepanik i Joanna Drapak Ornela. W kuchni pracowała Dorota Pakos, przewodnicząca rady rodziców, serwująca pyszny żurek wielkanocny, ciasto - wypieki własne.
Dyrektor Szkoły św. Brata Alberta Chmielowskiego pani Marzena Klimek podziękowała szkołom za udział w III Edycji Konkursu, sponsorom za ufundowanie nagród dla uczestników, komisji za prace, oraz wszystkim przybyłym na uroczystość rozstrzygnięcia konkursu, zapraszając do udziału w przyszłym roku.

Warto dodać, iż wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Gali konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną towarzyszył kiermasz, z pięknymi pisankami, zajączkami, koszyczkami, barankami, babkami, domowym smalcem, nalewkami i wiele więcej, to był prawdziwy kiermasz sztuki wielkanocnej. Ściany pomieszczenia w którym zostały wyeksponowane Palmy konkursowe, kiermasz, scena na której występowały dzieci zostały ozdobione wzorami z Zalipia. Konkurs nabiera rozmachu i jest jedyny w swoim rodzaju na emigracji, mam nadzieję, że będzie się rozwijał i rozszerzał o kolejne pomysły towarzyszące kolejnym edycjom. O tradycjach związanych ze świętami Wielkanocnymi, symbolice palmy opowiadała znawczyni folkloru, choreograf Alina Szymczyk.

Organizatorzy zaprosili sponsorów i członków komisji na wspólne śniadanie z tradycyjnym żurkiem w roli głównej, każdy ze sponsorów jak również członków komisji otrzymał dyplom pamiątkowy oraz pisankę prosto z Zalipia w opakowaniu z logo szkoły im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Polskim zwyczajem jest zaniesienie Palmy do kościoła, aby została poświęcona i służyła rodzinie przez cały rok, przynosiła dobrobyt, zdrowie oraz chroniła dom przed nieszczęściami i jego dobytek.
Co roku po gali wręczenia nagród konkursowych, w Niedzielę Palmową, uczniowie z polskiej szkoły im Św. Brata Alberta Chmielowskiego biorą udział w Mszy świętej. Ustawiają się do procesji z Palmami, aby w barwnym korowodzie wejść do kościoła, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest to tak piękny widok, że przychodzą również na tę mszę inne narodowości, a przede wszystkim meksykanie, którzy chętnie poznają polskie zwyczaje, czego dowodem po raz trzeci obecna była Palma wykonana przez meksykańską rodzinę w kategorii międzynarodowej, z polskimi symbolami. Kończąc, życzę szkole wielu osiągnięć w dziedzinie kultywowania polskich zwyczajów, nauczycielom sukcesów pedagogicznych, z panią dr Marzeną Klimek i koordynatorem konkursu panią Marzeną Kozłowską.

Alina Szymczyk

       

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

30 Kwietnia 1310 roku
Urodził się Kazimierz Wielki, syn Władysława Łokietka, król Polski w latach 1333-1370.


30 Kwietnia 1940 roku
Zginął w walce koło Anielina Henryk Dobrzański, ps. Hubal. Jego oddział został otoczony przez specjalną jednostkę niemiecką SS


Zobacz więcej