Środa 8 Maja 2024r. - 129 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.05.16 - 19:57     Czytano: [1211]

Bóg naszych ojców i dziś jest nad nami


Rocznica Chrztu Polski jest wspaniałą okazją do refleksji nad sprawami Ojczyzny, nad jej przeszłością i teraźniejszością. W wielu miejscach Polski odbywają się interesujące spotkania, wykłady, które przybliżają kulturę, tradycję, przypominają o wspólnocie.

Niezłomny w głoszeniu wielkości Polski jest ks. dr Roman Kneblewski, proboszcz z kościoła Sacre Coeur z Bydgoszczy, który przypomina, że wyrośliśmy z ducha rycerstwa i jeśli Polska nawet znikała z map, to odradzała się siłą ducha, którego dawała wiara i chrzest.

Nasi przodkowie przez długi czas potrafili budować potężne, silne państwo, potrafili rozsądnie rządzić. Król był "panem-bratem". Gdy Król Batory zwrócił się do jednego ze szlachciców :"Kpie jeden", ten odpowiedział: "Kpem nie jestem, lecz wolnym szlachcicem".

Nasz strój narodowy, sarmacki, był podziwiany na dworach Europy, często naśladowany, ubrać się "z polska" było w dobrym tonie.

Zanim język francuski opanował świat, polszczyzna nie była obca w Turcji czy Persji. Oficerowie z Armii Andersa, słyszeli jeszcze w czasie drugiej wojny światowej, pojedyncze słowa mówione po polsku przez oficerów perskich.

Powszechnie w Europie zazdroszczono nam wolności, zanim się nie wynaturzyła. W roku 1659 nastąpiło pierwsze zerwanie sejmu. Wcześniej, w 1652 roku, Władysław Sicińki, człowiek Radziwiłłów, rzucił się na wóz drabiniasty i odjechał, wprowadzając precedens. Nie do pomyślenia było, by szlachcic mógł tak zrobić dla własnej prywaty. Okrył się wówczas w Rzeczypospolitej niesławą, zabroniono obrazować go w stroju polskim, rysowano go w stroju niemieckim.

Jednak był to efekt niespotykanej w innych częściach Europy wolności. Gdy Francuzi zobaczyli przy naszym królu szlachtę z szablami, byli zaszokowani. W tym czasie, na innych dworach Europy, podwładni sprzed oblicza króla wycofywali się na czworaka i przodem do panującego..

Po Wiktorii Wiedeńskiej, kronikarz muzułmański wspominał, że w sercach jego braci zapanowała trwoga, gdy Giaurowie przystępujący do bitwy, wznieśli znany okrzyk wojenny : "Wio!".

Pora, by- jak śpiewała Danuta Rinn, odrosły nam skrzydła husarskie.

Tekst na podstawie opowieści ks. Kneblewskiego w czasie spotkania w Zamościu, w dniu 15 kwietnia 2016 roku, z racji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Małgorzata Soja

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

08 Maja 1551 roku
Zmarła Barbara Radziwiłłówna, królowa Polski, żona Zygmunta II Augusta (ur. 1520)


08 Maja 1902 roku
Wybuch wulkanu Pelee na Martynice. Zginęło ok. 40 tys. ludzi.


Zobacz więcej