Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.10.13 - 14:00     Czytano: [2162]

Dział: Głos Polonii

Złota Ela





Kolejny sukces Polki w australijskim sporcie

W Geelongu, w minionym tygodniu zakończyły się zawody XIV Australian Masters Games, podczas których w pięćdziesięciu dyscyplinach sportowych współzawodniczyło ze sobą ponad 8 tysięcy sportowców ze wszystkich stanów Australii. W zawodach tych corocznie biorą udział sportowcy, którzy ukończyli 30 rok życia.

Jedną z najliczniej reprezentowanych dyscyplin była jak zwykle lekka atletyka, w której wielkim sukcesem zakończył się udział Polki, Elżbiety Szczepańskiej reprezentującej Zachodnią Australię.

Z Geelongu wróciła ona nie tylko z sześcioma złotymi medalami ale również uzyskała swoje najlepsze życiowe wyniki w takich konkurencjach jak: rzut młotem, rzut oszczepem, rzut ciężkim młotem i pięciobój.

Rezultaty imponujące, tym bardziej, że Elżbieta startuje obecnie w przedziale wiekowym po 60 roku życia. Przyznać trzeba, że niewiele kobiet w tym wieku aktywnie uprawia jakąkolwiek dyscyplinę sportową, a jeszcze mniej uczestniczy w sportowych zawodach.

Jak się dowiadujemy, Elżbietę do uprawiania sportu wyselekcjonowano w peerelowskiej ojczyźnie. Jak to sama z humorem opisuje w swojej, niedawno wydanej książce „Zanim wybaczę”, w jej szkole podstawowej w Sosnowcu zjawili się panowie, którzy polecili dzieciom z klas 5 i 6 stanąć pod ścianą i jak opisuje...."wyżsi od innych i z dłuższymi nogami zostali wyselekcjonowani do uprawiania sportu, a niżsi i korpulentni do harcerstwa i organizacji młodzieży socjalistycznej..."

Elżbieta uprawiała lekką atletykę w Polsce od 15-go do 25 roku życia, osiągając dwukrotnie akademickie mistrzostwo Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Potem aktywnie włączyła się w działalność antykomunistyczną. Była w czołówce działaczy Solidarności pracując w Komisji Interwencji. W nocy kiedy wybuchł stan wojenny, 13 grudnia 1981 została internowana, a następnie przez szereg lat poddawana komunistycznym represjom (opisuje je we wspomnianej wyżej publikacji). Przez 20 lat sport nie był jej priorytetem. Do Australii emigrowała z biletem w jedną stronę.

Pierwszy raz wzięła udział w World Masters Games w 1995 roku.

Dzisiaj ma na swoim koncie prawie 200 medali zdobytych na tych zawodach, w przeważającej części medali złotych. Pewnie dlatego nazywana jest "Złotą Elą". Elżbieta jako sportowiec i psycholog z zawodu jest przekonana, że każdy z nas powinien ciągle, świadomie dbać o swoją sprawność fizyczną i psychiczną. Jej determinacja i pasja są zaraźliwe, a jej sukcesy niezaprzeczalne. Dlatego należą się jej szczere gratulacje i życzenia kolejnych medalowych miejsc na podium.

Monika Wiench
Melbourne
Australia

 



Wersja do druku

Blask medali? - 15.02.14 9:07
Była działaczka "Solidarności",Krystyna Ruchniewicz Misiak, w liście opublikowany przez portal wpolityce.pl, napisała: "Nie ukrywam, że otrzymanie tego Krzyża byłoby dla mnie wielkim honorem już choćby dlatego, że inicjatorem tego Państwowego Odznaczenia, które miało honorować antykomunistycznych opozycjonistów - był Prezydent RP prof. Lech Kaczyński. Z przykrością Pana informuję, że nie mogę przyjąć tego Krzyża Wolności i Solidarności z rąk obecnego Prezydenta RP p. Bronisława Komorowskiego - już raz popełniłam podobny błąd. Pan Prezydent, powołujący się na swoją solidarnościową przeszłość, zaprosił na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, twórcę stanu wojennego w 1981 r. w Polsce, Wojciecha Jaruzelskiego; jako jedyny z partii PO głosował przeciwko likwidacji WSI - służb podporządkowanych sowieckiemu KGB; otacza się takimi "doradcami" jak panowie Koziej i Nałęcz, a jego atak na Pana Antoniego Macierewicza wskazuje, w mojej opinii, że jest politycznym patronem postkomunistycznych służb. To wszystko nie mieści się w wyznawanych przeze mnie wartościach. W tej sytuacji ODMAWIAM przyjęcia tego, tak dla mnie wartościowego, KRZYŻA.

Tak postepuje prawdziwa Polka. Ten medal, jest od nas wszyskich dla których Polska jest bezcenna.

Monika z Melbourne - 31.10.13 9:53
Dziekuje za opinie na temat
]

MariaN - 31.10.13 9:18
"W zdrowym ciele zdrowy duch",
Pani Elżbieto - tak trzymać - Była i jest, Pani wielka.

Monika z Melbourne - 31.10.13 5:27
Panie konus, czy jakos tam,
widac, ze Pan probuje trollowac na tym forum. Mow Pan jaki jest Pana cel ostateczny. Udupic, ale kogo i za co? Szczerze. Ponial? Zazdrosci Pan sukcesow?

konus - 26.10.13 10:58
Czyli coś zawdzięcza PRLowi !!!A jednak mozna !!!

Włodzimierz Kowalik - 24.10.13 14:00
Ja rownież gratuluje.
"Korpulentni" i "konusowaci" zostali tez "oddelegowani" na prezesury organizacji polonijnych w Australii.

Hubert - 20.10.13 1:48
Gratulacje!

Monika Wiench - 17.10.13 9:06
Panie Janie,
wielkie dzieki za wspaniale podsumowanie. Ona jest naprawde wspaniala. Wlasnie wychodzi w druku Eli ksiazka po angielsku. Polecam
i pozdrawiam serdecznie
Monika

Jan Orawicz - 16.10.13 18:31
Brawo Złota Eluniu!!! Jesteś złotą cząstką żeńskiej Rzeczypospolitej Polskiej na
oczach całego świata !!! To Wielka - Biało-Czerwona Chluba - także dla Australijskiej Polonii !!! Szczęść Ci Boże w dalszych wspaniałych osiągnięciach
sportowych! ... Jan Orawicz

Wszystkich komentarzy: (9)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Kwietnia 2012 roku
Zmarł Wiesław Chrzanowski, polski adwokat, prof. nauk prawnych, żołnierz AK, powst. warszawski, polityk. Marszałek Sejmu I kadencji (ur. 1923)


29 Kwietnia 1969 roku
Do portu w Casablance zawinął jacht Leonida Teligi "Opty", kończący samotny rejs dookoła świata.


Zobacz więcej