Niedziela 15 Czerwca 2025r. - 166 dz. roku,  Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.03.08 - 10:14     Czytano: [3066]

Dział: EKOInformacje

Szaleństwo Emmy

Co najmniej dwie osoby nie żyją, a kilka jest rannych - to bilans orkanu Emma, jaki przeszedł nad Polską. Wiatr, którego prędkość miejscami przekraczała 120 km na godzinę, łamał drzewa, tarasując drogi, zrywał dachy, uszkadzał trakcje kolejowe, a także linie energetyczne. Wczoraj tysiące osób pozostawały bez prądu.

Najtragiczniejszy wypadek wydarzył się w Stepnicy-Krokorzyce w Zachodniopomorskiem, gdzie złamane podmuchem wiatru drzewo przewróciło się na przejeżdżający samochód. Zginął 42-letni mężczyzna kierujący pojazdem, a jego żona - jadąca tuż za nim drugim autem - została ciężko ranna.

Drugi śmiertelny wypadek wydarzył się pod Mławą na Mazowszu. Gwałtowny powiew wiatru zerwał fragment dachu ciężarówki, który spadł na przejeżdżający samochód osobowy. W wyniku zdarzenia 28-letni mężczyzna zginął na miejscu, a trzy osoby z obrażeniami trafiły do szpitala.

Jest bardzo prawdopodobne, że wichura przyczyniła się także do śmierci kolejnej ofiary. W Tomicach w powiecie wadowickim silnie wiejący wiatr spowodował cofanie się spalin w przewodzie kominowym, w wyniku czego zaczadzeniu uległa 50-letnia kobieta.

Kilka osób, w tym pięciu strażaków, zostało rannych podczas prac zabezpieczających skutki wichury. Jak poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, w związku z nawałnicami strażacy na terenie kraju interweniowali ponad 2150 razy. Najwięcej interwencji było potrzebnych w województwach śląskim, dolnośląskim, opolskim oraz małopolskim. Dotyczyły one głównie usuwania z dróg powalonych drzew i konarów, zabezpieczania uszkodzonych bądź zerwanych pokryć dachów.

Silny wiatr był przyczyną wstrzymania ruchu pociągów, a jego podmuchom towarzyszyły gwałtowne burze i ulewy. Połamane drzewa uszkodziły linie energetyczne wysokiego i średniego napięcia, a tysiące gospodarstw pozostawały bez prądu, m.in. w woj. świętokrzyskim, podkarpackim i w zachodniopomorskim. W niedzielę trwało usuwanie skutków wichury i naprawa uszkodzonych linii energetycznych.

Silnie wiejący wiatr z prędkością 10 stopni w skali Beauforta uniemożliwił też wyjście w morze z portu w Świnoujściu promom "Galileusz", "Kopernik" i "Wawel".

Wichura nie zakłóciła ruchu na polskich lotniskach, a wszystkie samoloty startowały i lądowały bez opóźnień.

Mimo że orkan Emma okazał się łagodniejszy, niż zapowiadali meteorolodzy, to bilans szkód, zwłaszcza w ludziach, jest i tak tragiczny. Materialne szkody wciąż są usuwane, trwa też szacowanie strat. Ich wysokość powinna być znana w ciągu kilku najbliższych dni.

Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

15 Czerwca 1969 roku
Nowym prezydentem Francji po złożeniu urzędu przez Charlesa de Gaulla, został Georges Pompidou.


15 Czerwca 1996 roku
Ciężko chora na cukrzycę, zmarła w Beverly Hills - Ella Fitzgerald, amerykańska wokalistka jazzowa (ur. 1917)


Zobacz więcej